"Fatih Çekirge" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Fatih Çekirge" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Fatih Çekirge

Bilanço

BAYRAMDA neler oldu?

Belki görmemiş olabilirsiniz diye, ajanslara bakarken çıkarttığım bayram notlarının bilançosunu yayınlamak istedim.

VAKİTSİZ ÖLÜM: Türkiye’deki trafik savaşında...
Yaklaşık 150 ölü...
1000’e yakın yaralı...
Gazze’de bombalar patladı.
1200 ölü...

TAYT CEZASI: Turgay K. isimli “insan!!!” Erzurum’da boşanma davası sürerken 3 yıllık eşi D.K.’yı başka bir erkekle aynı otomobilde gördüğü için bıçakladı. Saçlarından sürükledi. 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Mahkeme D.K.’nın otomobilde ’hafif yana yatmış vaziyette oturmasını’ ve ‘tayt giymiş olmasını’ tahrik saydı.


SAPANCA KURUYOR:
Dünyanın suyu içilebilir ender göllerinden biri olarak bilinen Sapanca Gölü kuruyor. Kocaeli ve Sakarya belediyeleri gölden su çekerken, önüne gelen şirket içme suyu tesisi açıyor. Çok merak ediyorum; bu konuda bir denetim var mı? Konya Ovası’na kuraklık geliyor. Su havzalarını kaybediyoruz.


RUMUZ GONCAGÜL CEZASI: Antalya Endüstri Meslek Lisesi’nde sahnelenecek ‘Rumuz Goncagül’ adlı tiyatro oyununa, içeriğindeki ‘muhabbet tellalı’ kelimesinin ‘p.....k’ anlamına geldiği gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü komisyonu izin vermedi. Komisyon üyelerinden birine “Sansürcüsünüz” diyen öğretmene ise kademe durdurma cezası verildi ve başka bir okula sürüldü...


YÜZDE 5 FAKTÖRÜ ÇÖKTÜ: Avrupa’da seçim sonuçlarını belirlemesi beklenen oy yüzdesi çok düşük kaldı. 2.5 milyon seçmenin yalnızca 250 bini oy kullanıyor. Bu da partilerin yüzde 5 hesaplarını çökertti. Çünkü eğer 2.5 milyon seçmen oy kullanabilseydi, bu toplam oyların yüzde 5’i olacaktı. Şimdi anket firmaları hesapları yeniliyor...


SİNTİNE CANAVARLARI: Adam koca yatı çekiyor bir koyun önüne. Tam ayrılırken basıyor sintineyi... Sonra o koy elden gidiyor. Kokudan pislikten kırılıyor. Sahil Güvenliği arıyorsunuz. Cevap: “Sintineyi basarken videoya çekip gönderin. Mavi kart kontrolü yaparız limanda...” Yahu sevgili kardeşim, adamın limana gireceğini nereden biliyorsunuz. Ya oradan çıkıp Yunan adalarına geçerse... Bir türlü koruyamıyoruz bu kıyıları. Zaten o mavi kart uygulaması da çökmüş durumda.


BRAVO SANA SİNAN HOCA: Sinan Hoca Samsun’da okulları gezip, yetenekli sporcu arıyordu. 12 yaşındayken Sedef’i buldu. Sedef Kantekin atletizm nedir bilmiyordu. Sinan Vural, tam 5 yıl çalıştırdı. Ve Sedef ‘dağ kros’ta Balkan şampiyonu oldu. Şimdi 2016 olimpiyat şampiyonluğu için çalışıyor. Sedef’i kutluyorum. Ve asıl Sinan Hoca’ya kalpten teşekkür ediyorum. Keşke her hoca böyle olsa...


YİNE DOKTORA DAYAK: Bingöl Karlıova’da yine bir hastane saldırısı oldu. Hasta yakınları hastaneye saldırıp önüne gelen sağlıkçıyı, doktoru dövdüler. Güç koşullarda görev yapan sağlıkçıları bu durumdan kim kurtaracak? Bunun bir önlemi alınmayacak mı? Valilikler bu konuda emniyete, jandarmaya bir yazı gönderemezler mi? Sen yıllarca oku, doktor ol, git Anadolu’nun en ücra yerinde görev yap, bir de üstüne dayak ye!... İnsan çıldırır...


BAKALIM BARIŞ SÜRECİ SAHADA İŞLİYOR MU: PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin kontrolündeki Rasulayn’dan, dün akşam saatlerinde Türkiye’ye geçmeye çalışan bir kadın, sınır hattında görevli askerler tarafından fark edildi. Gözaltına alınan kadının yapılan incelemesinde PYD mensubu olduğu saptandı. Bunun üzerine kadın militan sorgulanmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Doğrusu çok merak ediyorum. Bakalım şimdi, “dağdan inme projesi” işliyor mu?


EKONOMİDE KARA HABER: Arjantin size çok uzak gelebilir. Ama gelişmekte olan ekonomilerde Türkiye, Arjantin ve Brezilya hep birlikte anılırdı. Ve önceki gece Arjantin iflas etti. Aynı gece Portekiz’den de bir kara haber geldi. Portekiz’in en büyük bankalarından birisi yarı yarıya değer kaybetti. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ortada. Çevremizde bir savaş var. Her şeye rağmen Türkiye ekonomisi ayakta. Ama tek başına ayakta olmak yetmiyor. Yani ekolojik ve stratejik olarak çok kırılgan bir döneme giriyoruz.

X