"Ertuğrul Özkök" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ertuğrul Özkök" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ertuğrul Özkök

Samimi ol, sen de sevmedin mi

SEÇİMİN üzerinden henüz 24 saat geçmiş...Dışarıda klaksonlar çalmaya, flamalı insanlar gezmeye devam ediyor.

Ortada kimsenin inkâr edemeyeceği bir başarı var.Ve kazanan partinin sözcüsü Ömer Çelik konuşuyor.

* * *

Her şeyden önce, sesinde “zafer sarhoşluğunun” zerresi yok...Kendine oy verene konuşuyor, ama ondan çok oy vermeyene sesleniyor.“Bu seçimin kazananı var ama kaybedeni yok...”

* * *

İlk intibaım şu:  AKP, seçim başarısının psikolojisini çok iyi kullanıyor. 

* * *

Şimdi Ömer Çelik’in konuşmasının bazı yerlerini aynen tekrarlayarak, biraz vaktinizi alacağım. Bunu yapıyorum, çünkü bu sözlerde yeni bir anayasanın ilk niyet mektubunu okumak istiyorum.

* * *

Ey benim gibi düşünen, hisseden, yenilmişlik duygusunun ağırlığını üzerinden atamayan insanlar, gelin bu satırları birlikte çok dikkatli okuyalım.

* * *

Emin olun bu iyimserliğe hepimizin ihtiyacı var.Bundan sonra bu sözlerin samimiyetinin ispatlanmadığını, yerine getirilmediğini görürsek, çok haklı bir eleştiri hakkımız doğar.

* * *

Ama sen de samimi ol. Yenilmişlik duygusunu bir türlü üzerinden atamadığın şu günlerde, bu sözler sana da iyi gelmedi mi?

* * *

Ve bir de şunu unutmayın:Ömer Çelik, sadece AKP’nin sözcüsü değil.Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çok yakın bir insan.Ve bu başarı, Cumhurbaşkanı ve onun kurduğu partinin başarısı.Sözlerini böyle geniş bir çerçevede okuyun.

 

Seçimin galibi bile özeleştiri yapıyorsa biz yapmayacak mıyız

 

ÖMER Çelik diyor ki:
“7 Haziran’da aldığımız sonuçlardan sonra bazı yanlışlarımızın olduğunu tespit ettik. Söylem yanlışlarımızın olduğunu, vatandaşlarımız tarafından onaylanmayan söylemlerimiz olduğunu tespit ettik.”Bana kızan, kıvırtıyorsun diye yorum yapan bizim mahalledeki öfkeli arkadaş, şimdi otur sen de düşün.m Seçimde yüzde 50 oy alan partinin sözcüsü bile özeleştiri yapıyorsa, sen bu yenilginin özeleştirisini hiç yapmayacak mısın?m Seçimde yüzde 50 oy alan partinin sözcüsü bile söylemlerimizde yanlış vardı derken, sen kendi tarafındaki partinin, sana keyif veren trolün nefret söylemini hâlâ görmezden gelmeye devam edebilecek misin?Bak kardeşim, iyi düşün.

 

Bıkmadan usanmadan şunu söylemeye devam edeceğim

 


YANDAŞ bir trol alkışının dimağımızda bırakacağı hazdan vazgeçerek...

KARŞI VE ÖFKELİ bir trol yuhalamasından hiç korkmadan...

SESİNİ DUYMADIĞIMIZ, ortalıkta görmediğimiz, ama varlığını hissettiğimiz...

VARLIĞINA ihtiyacımız olan, görünmez ve sessiz bir makul çoğunluğa seslenmeyi öğrenmemiz lazım. Sesimiz bir gaibe gidiyor duygusuna kapılsak bile, bunu yapmalıyız.

 

Gerçekten biz de toplumun birinci sınıf vatandaşı mıyız

 


AKP Sözcüsü Ömer Çelik diyor ki:
“Açık ve tartışmasız biçimde AK Parti, Türkiye’de en güçlü merkez partisidir. Sadece siyasi merkezi temsil etmemektedir. Aynı zamanda toplumsal merkezi de temsil eden yegâne partidir” m Bu cümlede sadece iki kelimeye itirazım var:“Yegâne parti” kelimeleri.Bana göre CHP de bu ülkenin sağduyulu merkezinin partisidir.Ve iki parti, Türkiye’nin yüzde 75 gibi ezici bir çoğunluğunu ifade etmektedir.Bu da Türkiye’nin en büyük şansıdır.

* * *

AKP sözcüsü Ömer Çelik diyor ki:
“Açık ve net şekilde söylüyoruz. Hiçbir vatandaşımız mahzun olmasın... AK Parti’nin zaferi onların da zaferidir. m “Bize oy vermeyen vatandaşlarımızın toplumsal taleplerine de bize oy veren vatandaşlarımız kadar duyarlı olacağız. Türkiye partisi olduğumuzun farkındayız. Bundan sonra omuzlarımıza yüklenen ağır yükün farkındayız.” 

* * *

AKP Sözcüsü Ömer Çelik diyor ki:  
“Türkiye’de siyasi olarak, ideolojik olarak hayat tarzı bakımından bütün farklı kesimlerin hiçbiri Türkiye’de kiracı değildir. Bütün hayat tarzları, bütün kimlikler, bütün toplum kesimleri, bütün ideolojik kesimler, diğer partilere oy veren herkes bu ülkede ev sahibidir. Bu ülkede birinci sınıf vatandaştır.”

* * *

Bu cümlelerde, toplumun öteki yüzde 50’sinin gönlünü almaya yönelik çok pozitif ve samimi bir gayret  hissediyorum.m İlerde samimiyetinin ispatlanması halinde, bu cümlelerde hepimiz açısından huzurlu bir geleceğin teminatını okuyorum.

 

O cümle

 


BUGÜNLERDE en çok işittiğim cümle şu: “Eşekten düşmüş gibiyim.” Benim halim için ise, eşeğin boyu çok alçak kalıyor.

 

GYY olsaydım

 

BUGÜN merkez bir gazetenin genel yayın yönetmeni olsaydım, yapacağım ilk iş şu olurdu: Türkiye’nin önde gelen psikolog-larıyla konuşur, ülkenin yüzde 50’sine hâkim olan düş kırıklığının nasıl giderilebileceğini sorardım.Buna özellikle kadınların çok ihtiyacı var...

 

İlk cümle


PATTI Smith’in yeni kitabı “M train” şu cümleyle başlıyor: “Hiçbir şey hakkında yazmak o kadar kolay bir şey değil.” Bugünlerde bu cümleyi o kadar iyi anlıyorum ki.

X