Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘Yıldız’ oyunu

TEK yıldız kategorisine giremeyecek oteller internet üzerinden ‘4 yıldızlı’ diye pazarlanabiliyor.

Bu otellerde yüzme havuzu, spor salonu, bar, kasa ve kahvaltı yapılabilecek yemek salonu bile bulunmuyor.

YURTİÇİ ve yurt dışı seyahatlerinde otel rezervasyonlarını internet üzerinden yapanlar, uyanık bazı işletmelerinin yıldız oyununa gelebiliyor. Bu da, tek yıldız kategorisine giremeyecek otellerin internet üzerinden otel rezervasyon işlemi gerçekleştiren sitelerde, 4 yıldızlı diye pazarlanabilmesinden kaynaklanıyor. Uluslararası kıstaslara göre 4 yıldız kategorisine giren otellerde, yüzme havuzu, 100 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği lokanta, spor, dinlenme ve toplantı yapabilen salonlar, kahve ya da içki içebileceği barların bulunması gerekiyor. Odalarda da mini bar ve kıymetli eşyaların konulabileceği kasaların olması şartlar arasında.


KAHVALTIDA PİRİNÇ LAPASI


İnternet üzerinden 4 yıldız diye pazarlanan bazı otellerde ise bırakın yüzme havuzlarını, spor salonlarını, barları, kahvaltının yapılabileceği bir yemek salonu dahi bulunmuyor. Kahvaltı diye pirinç lapası benzeri yiyecekler odalara tabakla servis edilip, yatak üzerinde yemek zorunda bırakılıyor. Bu da, otellerin tanıtımında ekstra hizmet veriliyormuş gibi imaj yaratılarak sunuluyor.


TEK KİŞİLİK YATAKTA İKİ KİŞİ


Odalarda ise mini bar (küçük buzdolabı) ve kıymetli eşyaların konulabildiği kasaların olmadığı gibi kıyafetlerin asılacağı bir dolap dahi bulunmayabiliyor. Müşteriler, dünyanın dört bir yanında yer alan binlerce oteli internet üzerinden pazarlayan uluslararası kuruluşların sitelerine resimlerini koyduğu otel odalarında tek kişinin sığabileceği yataklarda iki kişi yatmak zorunda kalabiliyor. Oda değişikliği taleplerinde ise 2 kat fiyat farkı talep edilebildiği gibi rezervasyonu iptal edip, başka bir otele geçmek için ayrılmak istenildiğinde ise konaklama bedelinin yarısı kadar rezervasyon iptal bedelleri de istenebiliyor.


YETERİNCE ARAŞTIRMIYORLAR


Otellerinde ki bir kaç oda ve bölümü 4 ya da 5 yıldız özelliğinde dizayn edip sadece bu bölümlerin resimlerini internete koyan bu işletmeciler, resimlere, sahte konuk yorum ve değerlendirme notları da ekliyor. Bu tip otellerin yıldız oyununu bozmanın yolu ise belgelemekten geçiyor. Belgelemek için de otelden aldığınız faturaları, kredi kartı ekstrelerini saklamakla kalmayıp otel ve kalınan odada ki her ayrıntıyı da daha sonra hak talep etmek için fotoğraflamak gerekiyor.


Booking.com yıldızları söktü


İNTERNET üzerinden rezervasyon kuruluşu Booking.com, Hürriyet Tüketici Köşesi’nin yaptığı şikayet başvurusunu araştırarak, Moskova, Novokuznetskaya Street’te ki Delight Hotel’in yıldız oyununu bozdu. Otelin 4 yıldız kategorisinde olmadığını tespit eden booking.com, otelin tanıtımında yer alan 4 yıldızını sökerek, yıldızsız kategorisine aldı.

X