Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Her sorunun bir bedeli var

BAZI numara sorgulama servisleri, numaradan isim, isimden numara sorgulama işlemi yapan cep telefonu abonelerine fatura şoku yaşatıyor.

Buna, web siteleri üzerinden internette sorgulamaların yanı sıra telefonlara ‘ücretsiz’ indirilen mobil uygulamalar yol açıyor.

118 ile başlayan bazı numara sorgulama servislerinin internet üzerinde oluşturdukları web siteleri ile cep telefonları için geliştirdikleri mobil uygulamalar üzerinden numaradan isim, isimden numara sorgulama işlemleri, fatura şoku yaşatıyor. Buna da web siteleri üzerinden internette yapılan sorgulamaların yanı sıra telefonlara ‘ücretsiz’ indirilen mobil uygulamalarla ücretsiz sorgulama yapılaileceği imajının oluşması yol açıyor. Oysa, numara sorgulama servisleri, mobil uygulamalarla yapılan her bir sorgulama için tek tek, web’den yapılan sorgulamalarda ise haftalık olmak üzere faturalandırma yoluna gidiyor. Cepten yapılan numara sorgulamalarında, faturalara 2 lira 90 kuruş yansıtılırken bu bedel, webden yapılan ilk sorgulamadan itibaren, daha sonra tarama yapılsın ya da yapılmasın her hafta düzenli olarak telefon fatturalarına yansıtılıyor. Şirket yetkilileri bu konudaki şikayetlerin ‘tüketicilerin okuma alışkanlığı olmamasına’ bağlıyor.


ZORUNLU ÜYELİK

Sorun özellikle numara sorgulama şirketlerinden Jan İletişim Teknolojileri’nin 11860 bilinmeyen numaralar servisinin sorguport.com ve 11860 mobil uygulamasında yaşanıyor. Bu uygulamalardan sorguport.com’un ana ekranında ücretlendirmeyle ilgili herhangi bir uyarı yazısı bulunmuyor. Uyarı, sorgulanacak numara girildikten sonra ekranda görülüyor. Bu da, “Sorgulamanızı tamamlayabilmek için cep numaranızla 2.90 TL ödemenizi yapın. Ödeme işleminiz tamamlandıktan sonra sorgulamanın sonucunu öğrenebilirsiniz” denilerek, bir kereye mahsus ödeme yapılacakmış algısı oluşturuluyor. Abonelikten ise hiç bahsedilmiyor. Bunun sonucunda sadece bir kere sorgulama yapmak için cep telefonu faturalarıyla 2.90 TL ödemeyi kabul edenler, şirket tarafından servisin abonelik sistemini kabul etmiş gibi işleme tutuluyor. Bunun sonucunda kullanıcı, 2.90 TL olan bu bedeli daha sonra sorgulama yapsın ya da yapmasın, her hafta düzenli olarak ödemek zorunda kalıyor. Bu da her ay düzenli olarak cep telefonu faturalarına 11 lira 60 kuruş bilinmeyen numara abonelik bedeli olarak yansımasına neden oluyor.


SUİSTİMALLERE AÇIK

Ayrıca, 11860 bilinmeyen numaralar servisinin oluşturduğu Sorguport.com ve 11860.com.tr adlı sitelerle ilgili yapılan şikâyetlerde, birçok kullanıcının bu web siteleri kullanmadığı, sorgulama dahi yapmadığı görülüyor. Bu da, söz konusu sitelerin suistimallere açık olduğunu ortaya koyuyor. 11860 bilinmeyen numaralar servisinin bir diğer sorun yaratan uygulaması da cep telefonları için geliştirdiği mobil sorgulama sistemi oluyor. 11860 mobil sorgulama uygulaması, ceptelefonlarına ücretsiz olarak indirilebiliyor. Tüketicilerde ücretsiz olarak yüklenen bu uygulamadan yine ücretsiz olarak numara sorgulama yapacaklarını düşünerek, kullanıyor. Oysa, bu mobil uygulamayla yapılan her bir sorgulama, cep telefonu faturalarına 2.90 TL olarak yansıyor. Ayda sadece 10 sorgulamanın bedeli, cep telefonu faturalarına 29 TL, 50 sorgulamanın bedeli de 145 TL olarak yansıyor. Fark edildiğinde iş işten geçmiş oluyor. Uygulamalarla ilgili şikayetlerin bir diğerini de iptal işleminde yaşanan sorunlar oluşturuyor. GSM operatörleri iptal işlemini yapmıyor. Yapılan başvurulara adres olarak Jan İletişim Teknolojileri adlı şirketi gösteriyor.

Okusalar ücretli olduğunu görürler


11860 Bilinmeyen Numaralar Servisi’nin bağlı olduğu Jan İletişim Teknolojileri adlı şirketinin Kurumsal İletişim Sorumlusu Gizem Özdengül ile görüştük. Özdengül, sorunun tüketicilerin okuma alışkanlığının olmamasından kaynaklandığını savunarak, şöyle konuştu: “Gerek mobil uygulamamız indirilmeden, gerekse web sitesinden sorgulama yapılmadan önce kullanıcılar ücretlendirme konusunda bilgilendiriliyor. Ancak, tüketiciler aceleci olduğu için uygulamayı okumadan telefonlarına indiriyor. Sistemimizde üc farklı sorgulama türü var. Bunlardan biri internet kullanıcılarına yönelik olan sorguport.com ve 11860.com.tr adlı sorgu sistemi. Bu sistemde sorgulama yapmak isteyenlere haftalık abonelik başlatılıyor. Haftalık üyelikte aboneye, bedeli 2.90 TL olan 25 kredi karşılığında haftada 25 kez sorgu yapma imkanı sağlanıyor. Mobil uygulamamızda ise uygulamayı indirmek ücretsiz, sorgu yapmak ise ücretli. Her sorgunun bedeli 2.90 TL oluyor. Bir de avukatlar gibi sistemi yoğun kullananlar için web paketlerimiz var. Bu pakatlerde her bir sorgu, 5 kredi karşılığı yapılıyor. Bu hizmetlerden yararlanmak istemeyenler ise ya çağrı merkezimizi aranarak ya da iptal sorguport yazıp, SMS göndererek, iptal edebiliyor. Kendilerine herhangi bir zorluk çıkarılmıyor.”

X