"Erdem Özcan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdem Özcan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdem Özcan

Terminalde ilan ve reklam vergisi

Bandırma’nın kendisi zaten Büyükşehir… İtirazı olan varsa sadece limana baksın yeter… Onun için Balıkesir’i Büyükşehir yaparak Bandırma’yı “uçuracağız” diyorlardı ama ilan- reklam paralarını hâlâ 5 kilometre ötede şehirlerarası oto terminalde tahsil ediyorlar. Veya sebze-meyve halinde…

Bilindiği gibi “evvel zaman içinde!” ama masal değil… Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olduğundan beri köyler mahalle köylü “mahalleli”oldu, Cumhuriyet Meydanı ile sahil bandı ikiye bölündü, BASKİ kuruldu, Balıkhane Toptancı Hali de “benim” denildiğinden beri; Bandırma’da 5 ana cadde Büyükşehir Belediyesi yetki alnına geçti.

*

Geçince ilan ve reklam vergisini de Büyükşehir Belediyesi toplamaya başladı geriye; Bandırma Belediyesi’ne galiba emlak vergileri kaldı…
Bu yeni sistem ilk geçen yıl hayata geçirilmişti. 5 ana caddede bulunan tüm iş yerlerinin ilan ve reklam vergisi ödemek için önce beyannameler verildi, ardından geçen mayıs ayı içinde ödenmeye başlandı… Bazı esnaf 5 kilometre mesafedeki oto terminale giderken bilgisayarı olanlar “teknolojiden!” ödeme yaptılar. İlan ve reklam vergisi ödenirken damga vergisi de ödendi.

*

Şikâyet için Büyükşehir Beyaz Masa’ya gidenlere adres olarak ya oto terminal gösterildi, ya da banka… Sanki herkesin bilgisayarı varmış gibi… Bir mükellef tanıyorum cep telefonu bile yok ama borcunu hep zamanında öder; fakat iş ödemeye gelince oto terminal çok uzak, ne olur bu vergileri de tıpkı su, elektrik ve emlak gibi kolay bir yerde olsa ya diyor… Bir bankadan hesabın bulunduğu Ziraat Bankası’na 93 lira havale yapılırsa 80 liraya masraf alınır dediler. İlan ve reklam vergilerini ödeyen esnaf hizmet olarak budama mevsiminde ağaç budamaları ve boş yerlere fidan dikimi yapıldı; Allah var ya güzel bir hizmet idi bu …Ama yoğun yaya trafiğinin yaşandığı İnönü Caddesi kaldırımları masa-sandalyelerle işgal edilmiş, bir büyük iş yeri satılacak çeşitleri kaldırıma yığmış, müzik setinden de ses kirliği…Sanki panayır!.. Hani Büyükşehir Belediyesi zabıtası?
Sadede gelecek olursak…Mükellef para yatırmak istiyor, yetkililer oto terminali gösteriyorlar sanki yola bilet alacak! Yer mi yok? Mesela Bandırma’da Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa giriş katında 5 masa var ve her masada da oturan görevliler var. Ama ortada kimse yok. Günde belki 3-5 kişinin gelip gittiği sakin mi sakin masanın biri ödeme noktası olabilir…
Sırada Nüfus Müdürlüğü var. Paşabayırı Mahallesi uzak diyorduk. Arayan bulamıyor. Oradan da aldılar daha uzak yere, 600 Evler Mahallesi’nde neredeyse mezarlığa komşu gidecekmiş…Bu hafta arayıp bulacağım.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI