"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Yıl sonu makyajı silinince kurun seyri...

TURT dışındaki gibi, yurtiçindeki bankacıların artık noel tatiline girdiği söylenebilir. Her yıl olduğu gibi, önümüzdeki haftanın anormal bir şey olmazsa, sakin geçmesi bekleniyor. Piyasanın asıl trendini ise önümüzdeki haftadan itibaren göreceğiz.

Yılın son 1-2 haftası banka ve aracı kurumlar açısından “bilanço makyajı”  dönemleridir. Her 3 ayda bir çıkan bilançolar önemlidir ama yıl sonu bilançosu şirketlerin performansını gösteren asıl tablolardır. Sadece şirketler değil,  yöneticileri açısından da yıl sonu bilançoları çok önemlidir. Çünkü yöneticilerin  hem başarılarının somutlaşacağı, hem de kişisel gelirlerinin belirleneceği bir tablodur. Büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri başarıya göre performans primi alırlar, o nedenle, “jestiyon” adıyla aldıkları başarı primlerinin de belirleneceği bu hafta, yöneticiler açısından çok önemlidir. Geçen hafta bu plan bitmiştir, o nedenle bu hafta sakin geçer.

Yıl sonu bilançolarında kârların yüksek gösterildiği bilinir. Kurumsal denetimin olmadığı dönemlerde kalem oyunu daha fazla, bilanço makyajı daha ağır olurdu. Son yıllarda uluslararası denetimle birlikte makyaj azalsa bile, yıl sonu rakamlarını mümkün olduğunca iyi gösterme çabasının devam ettiği açık. Makyajın, alacakları prim nedeniyle yöneticilerin işine gelmesi de çok doğal.

İşte bu nedenle her yılın son haftalarında özellikle kurlarda sakin bir seyir izleriz. Son iki haftaya girilirken, karları olumlu etkilediği için, genelde kurlarda önce bir düşüş, sonra sakinlik gelir. Çok anormal gelişmeler olmazsa, bu sakin seyir yıl sonu bilançosu bitene, yani 31 Aralık’a kadar sürer. Yılbaşından sonra,  haftanın hangi gününe denk geldiğine de bağlı olarak, yeni yılın ilk günlerinden itibaren ise kurlarda yeniden bir artış trendi görülür.

SON 3 YILIN KUR HAREKETİ

Bu çerçevede son 3 yılın seyrine baktık.. 2014 yılı aralık ortasında 2.3714 TL olan dolar kuru 31 Aralık 2014’de 2.3230 TL olmuş. 2015 Ocak ayı başında ise 6 Ocak’ta 2.3453 TL seviyesine yükselmiş, ardından 15 Ocak’ta 2.2968’e inmiş.

2015 yılı 15 Aralık’ında 2.9720 TL olan dolar kuru 31 Aralık günü 2.9128 TL’ye kadar inmiş. Ardından 2016 Ocak ayının ilk günü 2.9233, 7 Ocak’ta 3.0094, 15 Ocak’ta 3.0328 TL olmuş.

2016 yılında 16 Aralık’ta 3.5220 TL olan dolar kuru ise 30 Aralık günü 3.5382 TL’ye çıkmış. Ardından, 2017 Ocak ayının ilk çalışma günü olan 2 Ocak’ta 3.5255 TL olan dolar kuru, 5 Ocak’ta 3.5829, 16 Ocak’ta 3.8571 TL’ye kadar yükselmiş.

Bu yıl ise 15 Aralık’ta 3.8392 TL olan dolar kuru 22 Aralık itibariyle 3.8222 TL seviyesindeydi. Bu hafta içinde, büyük aksilikler olmazsa, belli ki 3.80-3.82 TL arasında gidip gelecek, bu seviyelerde yıl sonunu bitirecek gözüküyor.

Peki, önümüzdeki haftadan itibaren kurlarda neler olur derseniz; normal olarak makyaj bitince bir miktar artış beklemek lazım. Önümüzdeki hafta ortası açıklanacak yıl sonu enflasyon rakamı büyük ihtimalle yüzde 12 civarında bir oranı gösterecek. Zaten bu oran satın alındığı için, artı bir etkisi olması pek beklenmiyor. Ancak ne olursa olsun kurlarda bir artış görülüp, geçen ay düşük kalan faiz artışının tekrarlanması, hatta daha yüksek bir oranda artış için, piyasalar Merkez Bankası’nı zorlayabilir, bu da kur artışını büyütebilir. Faiz artış oranının bu yılın başında kurlara daha fazla etki yapacağı çok açık.

Ancak bence yeni yılda kur üzerindeki baskının bununla sınırlı kalması pek mümkün olamayacak. Ekonomi açısından epeyce zor, kurlar açısından oldukça dalgalı bir yıl yaşama ihtimalimiz, bir hayli yüksek.

X