"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

TÜSİAD’ın Boydak vasıtasıyla verdiği kaygı mesajı

TÜSİAD yönetimi, bugün yapılacak genel kurul öncesi, dün tatsız bir haberle karşılaştı. TÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi Memduh Boydak’ın, dün sabah saatlerinde gözaltına alınması, herkes gibi TÜSİAD yönetimini de şaşırttı.
Dün sabah saatlerinde Kayseri’de operasyon yapan polis, Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Memduh Boydak ve bazı Boydak Holding yöneticileri ile üniversite öğretim elemanlarını gözaltına aldı.
Bu operasyonun “devletteki paralel yapılanma” gerekçesiyle yani cemaatçi oldukları için yapıldığı konusunda genel bir kanı var.
Biliyorsunuz; uzun zamandır bazı kavramlar kutsal hale getirildi. “Terörle mücadele” ya da “paralelle mücadele” adını verdiğiniz zaman, kimse bunun için yapıldığı söylenen eylemlere karşı çıkamıyor. Yöntemi ya da içeriğine ilişkin “yanlış yapılıyor” diye uyaranlar, herkese karşı ilkesel yaklaşmaya çalışanlar bile, sanki bu kavramlara baştan karşı gibi gösterilip, yıldırılıyor. Terörle mücadele mutlaka yapılmalı, paralel devlet yapılanması varsa üstüne gidilmeli deseniz de yetmiyor, “Bunlarla mücadeleye karşısın” diye yaftalanıyorsunuz.
Soru bile sorsanız, son dönemde moda olan “algı yönetimi yapıyorsun” veya “dış güçlerin oyunlarına alet oluyorsun” kalıplarıyla karşılaşıp suçlu olursunuz.
İşte gazetemizin başına gelen ortada; okunmayan ama birilerine zorla aldırtılan bir gazetede saçma sapan suçlama ve iftiralar yayımlanıyor, bir savcı da bunu ihbar kabul edip, “terör örgütü propagandası yapmak”tan soruşturma açıyor.
Böyle bir ortamda Memduh Boydak ve arkadaşları nezdinde Boydak Holding’e, sahibi bulundukları üniversiteye yapılan operasyon da, seçim öncesine denk geldiği için, çarpıcılığı artan bir gelişmeydi.
Bu psikolojik ortama rağmen, TÜSİAD’ın dün yaptığı Memduh Boydak’a sahip çıkan açıklamanın, bence önemsenmesi gerekiyor. Yönetim Kurulu üyesi Memduh Boydak’ın gözaltına alındığı haberi karşısında Yönetim Kurulunun derin bir üzüntü ve kaygı duyulduğu, Boydak’ın iş dünyasının itibarlı, saygın ve değerli bir mensubu olduğu belirtilip, “hakkındaki soruşturmadan aklanarak, bir an önce aramızda görmeyi umut ediyoruz” deniyor.TEDİRGİN EDEN KASVETLİ ATMOSFER

TÜSİAD’ın Memduh Boydak’a sahip çıktığı açıklamanın bence en önemli bölümü ise, son dönemde genel olarak işalemine dönük hissedilen baskı nedeniyle duyulan kaygının dile getirildiği paragraftı. Aynen şöyle deniyor:
“Bu üzücü olay vesilesiyle, iş dünyasını ağır ithamlarla sürekli tedirgin eden kasvetli atmosfere dikkat çekmek ve bu gidişin son bulması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz”
Açıklamada hukuk devletinde, iş dünyası da dahil, hiçbir kurum ve kişinin yasal her hangi denetim ve soruşturmadan muaf olmadığı ve hesap verebilir olması gerektiğinin altı çizilerek “Bununla birlikte, tüm vatandaşlarımız için her zaman dile getirdiğimiz gibi iş dünyası için de adil yargılanma hakkı, itibarın ve kişilik haklarının zedelenmemesi gereği ve ceza soruşturması süreçlerinin süratle sonlandırılması ihtiyacı esastır. Sorumlu bir iş dünyası temsil örgütü olarak yasal süreçlerin bu hassasiyetlere uygun olarak yürütülmesinin takipçisi olacağız” denildi ve Boydak Ailesine geçmiş olsun dilekleri iletildi.
7 Haziran seçimleri öncesi genel bir karamsarlık vardı ama ondan sonra olanlar içinde yaşadığımız iklimi, TÜSİAD’ın dediği gibi; herkes açısından kasvetli bir hale getirdi. Açık ki; mutlu ve geleceğe güvenen insan sayısı giderek azalıyor.
Umarız giderek koyulaşan karanlık, artık ışığın görülebileceği doza ulaşmıştır.

X