"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Temkinli Başçı aceleci oluverdi

BAŞÇI’nın tavrındaki bu “U dönüşü”, piyasaları da şaşırttı.

“Başbakan arada Cumhurbaşkanına da brifing vermemi istedi”, ardından “İstiyorsanız Cumhurbaşkanından hemen randevu talep ederim” gibi sözleri, aslında bu dönüşün de ciddi ipuçları gibiydi. Başçı’nın verdiği bu yeni hava piyasalara da yansıdı ve hızlı faiz indirimini duyunca sevinen piyasalar, daha sonra tablonun daha temel sorunlar içerdiğini gördü, dolar kuru yükseldi.


Başçı’nın “enflasyonun biraz üzerine ineriz” demesi, 7.75’lik politika faizinde yüzde 1-1.25 gibi bir indirimi, 4 Şubat’ta yapacağı beklentisi oluşturdu. Belli ki Başçı, bu faizi hemen artırmak durumunda kalmamak için, koridorun üst sınırında daha düşük bir indirim yapacak. Yani bir seçim öncesi faizleri hızla düşürmüş görünecek ama koridoru fazla indirmeyip, gerekirse fonlama faizini yükseltecek ama faizi artırmamış olacak.


Başçı’nın bu planı açıktır ki teknik değil politik bir plan. Konuşmasında aşırı iyimser tavrı dikkat çeken Başçı’nın, yüzde 5’lik enflasyon hesabı yaparken petrol fiyatlarındaki düşük seyrin devamını, birikimli kur etkisinin azalmasını, gıda enflasyonun normale dönüşünü, bunların tümünü birden hesaba katıyor. Kurlarda yukarı hareket olursa, hangi rezervle kurun fiyatını durdurup, kur etkisini azaltacağını ise söylemiyor. Başçı’nın 4 Şubat’ta toplanıp yüklü faiz indirim kararı vereceğini, “Bu Başkan olarak kişisel vaadimdir” diye açıklaması, kendisinden şimdiye kadar görmediğimiz, daha çok politikacılara uygun bir söylemdi.

X