"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Tek sorun enflasyon değil ama piyasa sakin

DÜN açıklanan rakamlarla birlikte yıllık enflasyon oranı yüzde 13’ün kapısına dayandı. Piyasalar bu yüksek orandan sonra artık Merkez Bankası’nın faiz artışına kesin gözüyle baktılar ve bu durum karşısında paniklemediler.

Piyasa oyuncuları 14 Aralık’ta toplanacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından, en üst oran olan geç likidite penceresinde en az 1 puanlık faiz artışı bekliyorlar. Artış oranının 1.5 puana kadar çıkması gerektiğini belirtenler olduğu gibi, sadece üst faiz oranında değil, gösterge faiz dahil, Merkez Bankası’nın tüm faiz oranlarında birden artırıma gitme ihtiyacı bulunduğunu söyleyenler de bulunuyor.

Ancak 14 Aralık’ta, PPK toplantısı öncesinde kurların seviyesinin Merkez Bankası kararında belirleyici olacağını söyleyenler de var. Kurların mevcut  seviyede gitmesi halinde Merkez Bankası’nın 1 puanlık faiz arttırımı için gerekçe oluşturamayacağını, faizin ileriye dönük fiyatlama olduğu tezini öne sürebileceğini ifade edenler var. Yani faiz artışı beklentisi var ama bunun düzeyinin belirlenmesinde, kurların önümüzdeki dönem izleyeceği seyrin belirleyici olacağı da açık.

Daha önceki PPK toplantısının tarihi olan 26 Ekim’de dolar kurunun 3.73, sepet değerinin 4.15 TL olduğunu hatırlatan bir bankacı, 14 Aralık’ta aynı değerler görülürse, o zaman Merkez Bankası’nın hiç artış gerekçesi bulamayacağını söyledi.

Önceki gün “yurtdışına para götüren sermaye kesimi” için Cumhurbaşkanı’nın ettiği sözler sonrasında, dün piyasanın kötü açılması bekleniyordu. Ancak gece ve dün sabah erken saatlerde bu sözlerin piyasaya fazla etki yapmadığını gördük. Bunun ardından enflasyon oranları açıklandı, piyasa beklentilerinin çok ötesinde bir rakam gerçekleşti ama piyasalar yine panik olmadı.

Dolar kurunun ancak 3.93 TL’lere kadar çıktığı gözlenirken, daha sonra yeniden düşüş başladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gün önceki sözlerini düzeltmesi ardından, dün öğleden sonra dolar kuru 3.90 TL’nin de altına indi.

YABANCI YATIRIMCI RAHAT

Bankacılara bu rahatlığın nedenini sorduğumuzda, onların bile nasıl bu kadar sakin bir piyasa olduğunu anlamadıklarına şahit olduk. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazar günkü ağır sözleri ardından piyasanın bozulmamış olmasına çok şaşırmışlardı. Neden böyle olabileceğini tartışırken tahminini açıklayan bir bankacı, “Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin dikkate alınmaması mümkün değil. Ama bu sözlerin ardından belli noktalara, bu sözün düzeltileceği söylenmiş olsa gerek. Zaten pazartesi öğlen saatlerinde de düzeltme geldi” değerlendirmesini yaptı.

Bunun yanı sıra yabancı yatırımcılarla çok sık temasta bulunan bankacıların da “yabancı yatırımcıların rahat gözüktüğünü” söylediklerine şahit olduk. Bir bankacı, yabancı yatırımcıların ABD’deki davalar sonucunda özellikle tek bankaya 2 milyar dolar civarında bir ceza çıkmasını beklediklerini kaydederek, “Ancak Mehmet Şimşek bu cezanın kamu tarafından ödeneceği imasında zaten bulundu” diyorlarmış. Yolsuzlukla ilgili sürecin kendilerini fazla ilgilendirmediğini, bankanın borcunun da sermaye artımı yapılarak karşılanmasıyla sorunun çözüleceğini kaydeden yabancıların, “Daha kötüsü olamaz, bunlar da zaten fiyatların içinde, o nedenle alım yapılabilir” dediklerini söylediler. Zaten Zarrab davası sürerken geçen hafta içinde yabancı alımlar yapıp, bunun kurlarda düşüş sağlamasını örnek gösterdiler.

Tek sorun yüksek enflasyon olsa faiz artışıyla çözülebilir denebilir. Ancak tek sorunun bu olmamasına rağmen piyasanın yine de bu kadar rahat görünmesi bence pek hayra alamet gözükmüyor. Bekleyip göreceğiz...

 

X