"Eray Görgülü" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Eray Görgülü" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Eray Görgülü

Nihayet adım atıldı

MOGAN Gölü’nü ‘kurtaracak’ projeyle ilgili ödenek nihayet Kalkınma Bakanlığı’nın yatırım programına alındı.

Gölbaşı ve tüm Ankara için sevindirici olan bu haberi, önceki gün telefonla arayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk verdi.
Ankara Hürriyet olarak, Mogan Gölü’nde yaşanan felaketleri defalarca gündeme getirirken, üç bakanlık ve iki belediyenin bir yıl önce imzaladığı protokolün bürokrasiye takılmasını da “Kalkınma’yı bekliyor” manşetiyle duyurmuştuk.

* * *

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile Gölbaşı Belediyesi’nin işbirliğinde hazırlanan protokol, geçen yıl ekim ayında imzalanmış ve göldeki temizlik çalışmalarının kısa sürede başlaması hedeflenmişti.
Ancak, bir türlü ihaleye dahi çıkılamayan protokolle ilgili kaynağın Kalkınma Bakanlığı tarafından yatırım programına alınmadığı için, projeye başlanamadığı ortaya çıkmıştı.
Sonunda beklenen oldu ve Kalkınma Bakanlığı, Mogan Gölü için ayrılması planlanan 80 milyon TL’lik kaynağı yatırım programına aldı.
Peki, bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

* * *

Bunun detaylarını da yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk anlattı:
“Mogan Gölü’nde yapılacak çalışmaya ilişkin tüm fizibilite çalışmaları yapıldı ve dip çamurunun temizlenmesi için idari ve teknik ihale dökümanları hazırlandı. Şimdi çok kısa sürede ulusal ve uluslararası firmaların katılacağı açık ihale yapılacak. İhalenin ardından işi alacak firma, Mogan Gölü’nde 4.5 milyon metreküp çamur tarayacak. Taramanın ardından çamur pompalarıyla göldeki dip çamuru alınacak. Bunu yaparken, kesinlikle sazlıklar tahrip edilmeyecek. Ekolojik dengenin bozulmasına müsade etmeyeceğiz. Zaten bunları da ihale dökümanlarında ayrıntılarıyla yazdık.

* * *

Diğer yandan, yine göl yakınında hazırlıkları devam eden Botanik Park’ta yaklaşık 600 bin ton bitkisel toprağa ihtiyacımız var. Bu ihtiyaç da, gölün tabanından aldığımız çamuru kuruttuktan sonra geri kazanacağımız topraktan karşılanacak. Mogan Gölü’nde öncelikli amacımız, gölü biyoçeşitliliğin zengin olduğu eski günlerine döndürmek.”

X