"Eray Görgülü" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Eray Görgülü" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Eray Görgülü

Mogan nefessiz kaldı

Bir an önce harekete geçilmezse, artık “Mogan Gölü can cekişiyor” haberleri dahi yapamayacağız.

Çünkü, geçtiğimiz hafta yaşanan balık ölümlerinin ardından yapılan analizler, göldeki canlı yaşamının tamamen ölmek üzere olduğunu ortaya çıkardı.
Yani, göl öldü, ölecek.
Bundan tam bir hafta önce, Mogan Gölü’nde çok sayıda balığın karaya vurması üzerine, konuyu Ankara Hürriyet’in manşetine taşımış ve “Göl can çekişiyor” demiştik.
Haber yayınlanmadan bir gün önce de, yani olayın yaşandığı gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine ulaşarak, suyla ilgili analiz yapılması talebinde bulunmuştuk.

* * *

Ve o analizin sonuçları geldi.
Dört ayrı noktadan su ve balık numunesi alan yetkililer, ilk etapta ciddi bir ‘koku kirliliği’ tespit etmiş.
50 parametrede ölçüm yaptıklarını ve bazı parametreler bakımında Mogan Gölü suyunun “çok kirli su kategorisi”ne girdiğini belirten yetkililer, özetle şu bilgiyi verdi:
“Onlarca yılın getirdiği yükle birlikte tabanda biriken çamurun verdiği etki, göldeki oksijeni bitirme noktasına getirmiş. 5 mg/L’nin üzerinde olması gereken çözünmüş oksijen seviyesi, 0.14, 1.4 ve 0.1 gibi değerlerde çıktı. Dolayısıyla tabandaki çamur, yüzeydeki suyu tehdit ediyor.
Gölde çözünmüş oksijen seviyesinin balık yaşamını tehdit eden değerin altında olması, mevsim geçişleri yaşanmasının balık ölümlerine sebebiyet verdiği düşünülmekle birlikte balık analiz sonuçlarının da birlikte değerlendirilerek genel değerlendirmenin bu doğrultuda yapılması önem arz etmektedir.”
Yani analiz sonuçları özetle diyor ki:

* * *

“Gölde oksijen bitti. Beni kurtarın, yoksa ölmek üzereyim.”
Bu arada bir kez daha hatırlatmakta fayda var.
Bundan yaklaşık bir yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi, göldeki dip çamurunun temizlenmesi için bir protokol imzalamış ve tüm kentte Mogan Gölü’yle ilgili yeni bir umut doğmuştu.
Fakat, protokolün imzalanmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, temizlikle ilgili bir adım atılmış değil.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı proje, Kalkınma Bakanlığı’nda yatırım programına alınacağı günü bekliyor.

X