"Eray Görgülü" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Eray Görgülü" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Eray Görgülü

Makam mevki derken arseniği unutmayın

Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney’e, yeni makam aracı için Ankara’da düzenlenen tören yetmemiş, bakanlığın hediye ettiği çöp kamyonunu araya katarak bir de ilçesinde tören organize etmiş.

Makam mevki derken arseniği unutmayın

O da kâfi gelmemiş, bizlere bülten gönderip, “Kızılcahamam Belediyesi’ne hediye edilen araçlar, kesilen kurban ve dualarla hizmete sunuldu” demiş.

* * *

Bu arada, bültene, ‘2014 model sıfır kilometre Toyota Corolla 1.4D 4D Advance otomobil’ notunu düşmeyi de unutmamış.
Belli ki Muhittin Başkan, yeni otomobiline kavuştuğu için pek bir mutlu olmuş. Sevinmekte haksız sayılmaz bizce.
Koskoca belediye başkanı, 5-10 yıllık arabaya biniyordu ki; yakışmazdı kendilerine.

* * *

5-10 yıllık araç derken, Melih Gökçek’in yalancısıyız bu arada.
Gökçek araçların teslim töreninde, “Arkadaşlarımız 5-10 yıllık araçlara biniyor. Bu Ankara’ya yakışmazdı” demişti.
Diğer başkanlar da aynı derecede sevinmiş midir, havalara uçmuş mudur, aracını belediye kapısının önüne park edip fotoğraflar çekmiş midir henüz malumat sahibi değiliz ama, elimize ulaşan tören haberi şimdilik bir tek Kızılcahamam’dan.

* * *

Peki kaç belediyeye hediye edildi bu araçlardan?
Onaltı.
Hangi belediye bunlar?
Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan’ın bugüne kadar defalarca “Suyunuzdan arsenik akıyor” diye uyardığı, en sonunda da valiliğe Eylül ayında “Defalarca uyarmamıza rağmen, herhangi bir iyileşme tespit edilememiştir. İlgililer hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır” diye şikayet ettiği 16 belde ve ilçe.

* * *

Gel gör ki, kendilerine 5-10 yıllık arabaları yakıştıramayan başkanlarımız,
arsenikli suyu vatandaşına yakıştırmış olacak ki, henüz hiçbiri de çıkıp ‘tamamen bu sorunu çözdük, ilçede arsenikli su kalmadı’ diye merasim düzenlemedi.
Bu sorun, başkanların tek başına çözeceği iş değil belki. Zaten, bu işler Mart ayına kadar da İl Özel İdare sorumluluğundaydı, seçimden sonra da ASKİ kontrolüne geçti.
Hala da sorumlu hissetmeyebilirler kendilerini.
Buna da eyvallah ama, kentinizde, ilçenizde, beldenizde, köyünüzde böylesine hayati bir mesele, çözülmeyi beklerken “5 yıllık araç bize yakışmaz” diye ortaya çıkmayın.

* * *

Çıktınız bari, ‘makam’ hevesinizi bu kadar gözümüze sokmayın.

X