"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Kırmızı kirli toprak

Tenişçileri fiziksel açıdan en çok yoran zemin Paris’teki  kırmızı toprak kortlar. Sadece fiziksel değil oyuncuların teknik becerilerini de en üst sınırlarını zorlamakta.     

Toplar çok değişken sekebiliyor. Her puanı adeta satranç oynar gibi hazırlayacaksın. Öyle 'Winner' direkt puanlar ile maç kazanmak imkansız.  Sayı kazanabilmek için diğer zeminlere göre daha fazla topa vurman gerekiyor. Etkili servisler bile maçın kaderini değiştiremiyor. Toplar daha yüksek sekiyor. Vuracak zamanın oluyor ancak puanı hemen bitiremiyorsun. Sabırlı olacaksın. Teknik vuruş çeşitliliğin olacak.

En etkili vuruşlarda biri de 'drop shot'... Yerinde yaptın mı rakibin bütün dengesini ve momentumunu bozabilirsin.

YAĞMUR YAĞARSA...
Koşu tekniği farklı. Topa kayarak yaklaşırsın ve vurursun yada vurduktan sonra kayarak durursun. Zaten ayakkabıların tabanları da farklı. Yağmur sonrası kırmızı kiremit tozu ıslak olduğunda toplar ağırlaşır ve alçak seker. Bu sefer daha kontrollü vuruşlar yapman gerekir.

Erkekler kategorisindeki maçlar 5 set üzerinden oynanıyor. İlk iki seti kazanan oyuncu önemli avantaj sağlamış olsa da üçüncü seti de kazanması gerekir. İşte tam üçüncü setin başlarında maçın seyri değişebilir Ve iki set kazandığın halde üç set daha oynamak mecburiyetinde kalabilirsin.

NADAL 10. ZAFERE ÇOK YAKIN
Rafael Nadal bu sefer çok istekli ve sabırlı. İkinci servisleri daha etkili ve derin geliyor. Drop shot sayısını artırdı. Gerektiği yerde file önünde de çıkıyor. Toprak zeminde en tecrübeli oyuncu. Yarı finaldeki rakibi Avusturyalı Dominic Thiem. Thiem, Nadal’dan yedi yaş küçük. Kabiliyetli, cesur ve özgüveni yüksek bir tenisçi. Geleceğin  dünya 1 numarası olmaya aday gösteriliyor. Ancak Nadal Paris’te 10'uncu Fransa Açık şampiyonluğunu kazanacak formda.

Andy Murray ise inanılmaz akıllı ve sakin tenis oynuyor. Topları riskli (çizgiye yakın) bölgelere vurmadan, rakiplerini sağa sola koşturuyor. Puan esansında vuruş süratini değiştirebiliyor. Yarı finalde rakibi Stan Wawrinka’yı koşturabilirse oyuna hakim olabilir.      

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI