"Duygu Sedefoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Duygu Sedefoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Duygu Sedefoğlu

“Kapıyı kapatın, adet böyle”

Her genç kızın hayalidir derler ya hani, Down Sendromlu Yeşim için de en büyük hayaldi gelinlik giymek… Yeşim Menendiz dünya tatlısı bir o kadar da zeki bir kız… 24 yaşında… Ve geçtiğimiz Çarşamba akşamı İnci Otel’de o hayali gerçekleşti. Dünyanın ennnn güzel gelini oldu!

 “Kapıyı kapatın, adet böyle”Fotoğraf: Sude UÇAROĞLU (DHA)

 Her genç kızın hayalidir derler ya hani, Down Sendromlu Yeşim için de en büyük hayaldi gelinlik giymek… Yeşim Menendiz dünya tatlısı bir o kadar da zeki bir kız… 24 yaşında… Ve geçtiğimiz Çarşamba akşamı İnci Otel’de o hayali gerçekleşti. Dünyanın ennnn güzel gelini oldu!

 

Düğün günü hazırlanacağı güzellik merkezinde buluştuk… Ona özel bir oda vermiş Pink Slim Güzellik Merkezi’nin sahibi. Hazırlık sürecinde bir eli benim elimde, diğer eli midesinde. Belli ki midede kelebekler uçuşup duruyordu!

 

Bir gelin nasıl hazırlanıyorsa özenle hazırladılar Yeşim’i ve bir gelin hazırlık aşamasında nasıl kaprisliyse aynen öyle de kaprisliydi Yeşim ama hepimizi gülücüklere boğarak!

 

“Gelinliğimi giyeceğim ama hemen çıkmam bak! Adet var, kapıyı kapatın!” dedi durdu… Ablası Yeliz geldi, “Önce Eve gideceğiz” dedi. “Hayatta gitmem ben otele gideceğim, akşam olsun hadi!” dedi durdu…

 

Fotoğraf çekimini yapacağımız sırada besmelesini çekti öyle ayağa kalktı. Bir o kadar da inançlı, abla Yeliz: “8 Yaşından beri de orucunu tutar hiç kaçırmaz!” dedi…

 

Yeşim’in kalbi çok güzel ama abla Yeliz’in de kalbi bir o kadar güzel! Kardeşinin bütün hazırlık aşamasında duyguluydu çünkü o’nun o gün hayalini gerçekleştiriyordu. Ve aylardır da bu hazırlık için canla başla emek veriyordu…

 

Buyurun Yeşim’i beraber tanıyalım…

 

 

Öncelikle sizi tanıyalım, Yeliz Menendiz Güvenç kimdir?

Yeşim Menendiz’in ablasıyım. Evli ve bir çocuk annesiyim, kurumsal bir firmada çalışıyorum.
Kardeşiniz Yeşim’i nasıl tanımlarsınız?

Yeşim, sevgi dolu, çevresiyle güzel ilişkiler kuran, aile bağları güçlü, yumuşak huylu, el becerileri iyi olan bir insandır.

Peki Yeşim kendini tanıtsa nasıl tanıtır?

Herhalde benim açıklamalarımın benzeri şeyler söylerdi.

Kaç kardeşsiniz?

3 kardeştik. İki kız, bir erkek. Erkek kardeşimizi maalesef askerlik görevini yaparken hastalık nedeniyle kaybettik.

“Kapıyı kapatın, adet böyle”

Başınız sağolsun…

Teşekkürler…

Öncelikle farkındalık çok önemli, Yeşim’in +1 farkını fark ettiğinizde, ablalık içgüdünüzle yaklaşımlarınız nasıl gelişti ve değişti?

Yeşim'in durumunu fark ettiğimizde  ablalık duygusu ve  koruma içgüdüm artarak onunla sadece abla kardeş gibi değil daha anlayışla arkadaş gibi davranmaya başladım, farkında olmadan yaptığı hataları görmezden geldim, her zaman doğruları anlatıp ona iyi bir örnek olmaya çalıştım.

Yeşim’in en büyük hayali gelinlik giymekmiş, peki bunu sizlere nasıl dile getirdi?

Evlendiğimde Yeşim de gelinlik giyme arzusunu şiddetle ifade etmişti, ben de “Erkek kardeşim evleneceği zaman sana da gelinlik giydireceğim” diye söz vermiştim. Fakat kaderin kötü cilvesi erkek kardeşim askerken rahatsızlandı ve  beklenmedik bir anda vefat etti. Kardeşim öldükten bir zaman sonra Yeşim yanıma gelerek "Abla Aykut öldü, ben gelinliği nasıl giyeceğim?" diye sordu. O anda dünyam bir kez daha yıkıldı ve ona “Merak etme ablacığım, senin bu hayalini bir gün mutlaka gerçekleştireceğim” diye söz verdim. Uygun zamanın bu günler olduğunu düşündüm ve harekete geçtim. Bu etkinliği benim kardeşime olan en büyük manevi borcum olarak değerlendiriyorum.

Bu süreçte neler yaşadınız neler yaptınız?

Yeşim'in hayalini gerçekleştirmek için uygun zamanın geldiğine kanaat getirince konuyu annem ve babama açtım. Onlar da bu konuda destek vereceğini ifade edince eşime ve sonra da arkadaşlarıma konuyu açtım. Sağolsunlar hepsi destek olacaklarını söyleyince harekete geçtim.

“Kapıyı kapatın, adet böyle”

Baya baya düğün organizasyonu gibi planlamışsınız her şeyi!?

Aynen, önce neler yapılması gerektiğini planladım. Sonra birer birer aşamaları gerçekleştirmeye çalıştım. Bu süreçte etrafımdaki bazı dost ve arkadaşlarımdan da destek aldım. Önce organizasyonun yapılacağı yer için İnci Otel'e geldim. Konuyu anlattım, Otel yetkilileri beklemediğim bir jest yaparak bu organizasyon için hiç bir ücret talep etmeyeceklerini bildirdiler. Allah’ım, çok mutlu olmuştum!!! Önce cesaret edememiştim ama sonra biraz da otel yetkililerinin cesaretlendirmesiyle ve bu organizasyonun sosyal bir yönünün de olacağı düşüncesiyle  basın ve protokol yetkililerini davet etmemiz gerektiğini düşündüm. Bu nedenle davetiye bastırıp ilgilileri davet ettim.

Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile de dans etti yeşim!

Saman yolu şarkısıyla dans ettiler. Gerçekten çok ama çok mutluydu Yeşim!

Peki gelinliği Yeşim mi seçti?

Tabii ki dünyalar tatlısı kardeşime kendi arzusuna uygun hazırlattım o gelinliği.

3 ay hazırlık aşaması sürdü dediniz, 3 ay nasıl geçti Yeşim için?

Çok zor!!!! Herkesi düğününe çağırdı durdu!

Peki özel bir konuşma yaptınız mı kendisiyle? Sonuçta bu bir gerçek düğün değil, damat da yok?

Tabii ki! Bu işin psikolojik boyutu da var elbette. Kendisine bunun özel bir eğlence olduğunu, sadece gelinlik giymesi için organize edildiğini anlattık. Başka şeylere kapılmasını istemedik. Mesela sağolsun İnci Otel yetkilileri o gece annemle kalması için oda da vereceklerdi. “Hayır” dedik.

Peki anlatmanıza rağmen bilincinde miydi?

Evet evet, çok bilincindeydi. Bu nedenle kendinin gerçek  düğünü yapılıyormuşçasına  çok mutlu oldu. Düğün sırasında bazı anlarda mutluluk gözyaşları da döktü. Gelinliği giyerken, kuaföre giderken ve salona girerken bu mutluğu maksimum seviyedeydi. Mutluluğun yanı sıra çok da heyecanlanmıştı. Salona girdikten sonra biraz toparlandı. Sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü Beyin gelmesiyle tekrar hem çok heyecanlandı hem de sevinçten ağladı. Hele Sayın Başkanla dans ederken mutluluğunu görmeliydiniz.

 

Kınası da yakıldı!?

Tabii ki kına da yaptık. Bu sırada da yine  çok mutluydu. Düğün sırasında bol bol davetlilerle dans etti, Çerkez olduğumuz için Çerkez halk dansları  yapanlarla oynadı. Normalde oyun bilmediğini düşünürdük. Düğünde oynadığını görünce bir kez daha ne kadar mutlu olduğunu anlamış olduk.

“Kapıyı kapatın, adet böyle”

Bir sürü arkadaşı da vardı?

Evet, bütün Down Sendromlu arkadaşları geldi eğlendiler. Şehir dışından bile gelen oldu düşünün. (Gülüyor)

Erkek arkadaşı da var mı?

(Gülüyor) Var, Konya’da o da geldi. Ama masumca tabii... Öyle aman aman bir şey değil. Bayramlarda filan sadece görüşüp, sohbet ediyorlar.
Son olarak eklemek istedikleriniz neler?
Gecenin düzenlenmesine katkısı olan siz değerli basın mensuplarına, değerli protokolümüze ve İnci Otel İşletmecisi  İsmet Polat, Hüseyin Özşahin, Ramazan Özşahin, Mehmet Özşahin ve otel yetkilisi Yıldız Orhan ile organizasyona her aşamada yanımda olup yardımcı olan arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

X