"Duygu Sedefoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Duygu Sedefoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Duygu Sedefoğlu

“Ailemize Adana sevdasını miras bıraktı…”

Bu haftaki röportaj konuğum Adalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizm Yatırımları Başkanı Gülümsün Adalı… Çok genç yaşta iş hayatına atılmış, STK’larda görev almış dolu dolu bir kadın…

“Ailemize Adana sevdasını miras bıraktı…”

 (Fotoğraf: Ceren NALCI)

“Biz öyle hoooop diye tepeye getirilmiyoruz…” diye aile içerisindeki durumu özetliyor.

 Şuaralar da bir kadın olarak Adana Genç İşadamları Derneği’nin seçimlerine hazırlanıyor. Turizmden, enerjiye, spordan, fuarlara, eğitimlere kadar iş dünyasına dair nokta atışı projeleri var.

Konuşurken bile kafasında o kadar şey planlıyor ki, oradan oraya buradan ötekine sohbetimiz atlayıp duruyor.

Sonuç olarak harika projelerle Adanalıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Buyurun röportajı beraber okuyalım.

 

 Gülümsün Adalı kimdir?

1980 Adana doğumluyum, St. Thomas Üniversitesi İşletme ve Pazarlama üzerine çift lisans eğitimi aldım. Adalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizm Yatırımları Başkanıyım. Agiad, ÇUKTOB, Türkonfed’te yönetim kurulu, Tüsiad’ın da üyesiyim. Timur Batur’un da annesiyim. (Gülüyor)

Aile, iş dünyasının içinde aktif olunca çocuklarda da sanırım el etek çekip kenarda oturmak aile kuralına aykırı oluyor, öyle mi?

Aynen öyle. Çocukluğumdan beri aile soframızda 3 büyük idolümün iş hikâyeleriyle büyüdüm. Rahmetli dedem Hasan Adalı, 1961 senesinde elinde tahta valizi ile Adana’ya gelmiş. Sıfırdan ticarete başlayıp Adana’yı bir Adanalıdan daha fazla sahiplenmiş, kucaklamış… Ailemize Adana sevdası mirasını bıraktı.

Diğer iki idol kim?

Şevki ve Serdal Adalı. Bu jenerasyon da ekilen tohumu ağaç haline getirmişler. Bize de bu misyonu örnek aldık, ağacı meyvalandırmaya çalışıyoruz.

Aile şirketlerinde ataerkil bir yapı vardır, bir de kadın olunca ister istemez nerede olursanız zaten bir zorluk mutlaka vardır, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet, günümüz iş dünyasında kadın olmanın verdiği dezavantajlar ortada. Dediğiniz gibi ataerkil bir şehirde, ataerkil bir ailenin çalışan kadın mensubu olarak tabii ki kolay olmadı. O güveni ve bugünkü yetkinliğimi kazanmak için sarf ettiğim fedakârlıklar ve aştığım zorlukları çok fazla dile getirmesem de sessiz ve haklı gururumu yaşıyorum.

Anladığım kadarıyla okullar biter bitmez hooop tepeye alıp koyulmuyorsunuz, öyle mi?

Asla!!! Hiç öyle bir şey yok. 14 yıldır çalışma hayatındayım. Aile kuralımız var, yapılacak işin mutfağında yetişmek farz. Holdingimizin hemen hemen bütün faaliyet kollarında irili ufaklı görevlerde bulundum. Bu süreç de turizm yatırımlarımızın sorumluluğunu almamda köprü oldu.

Sivil Toplum Kuruluşlarının, şehirlerin gelişiminde aktif rol aldığını düşünüyor musunuz?

Düşünüyorum tabii… Etkin ve yetkin STK’lar çok önemli. Bizim derneğimiz de Adana’nın hakikaten etkili derneklerinden. Yerel yönetimlerle de, ulusal anlamda da ilişkileri gayet iyi.

Ne zamandır AGİAD’ta aktifsiniz?

4 yıldır. Şuanda 2014-2016 dönemi yönetim kurulu üyeliği görevini yürütüyorum. Aile olarak da AGİAD’ın kurucu üyesi olan Serdal Adalı'nın ikinci jenerasyonu devam ediyorum.

Bir kadın aday olarak üyeler neden seni seçmeli?

Türkiye’de kadınlar STK’larda maalesef aktif değiller. Oranlara baktığınızda %10’nu kadarı kadın. Türkiye’de genç işadamları derneğinde kadın başkanlık yapan iki şehir var, Ankara ve İzmir. İşadamları değil de iş insanları olarak buna değişik vizyon katacağıma inanıyorum.

Projeler neler olacak, öncelikler neler?

Derneğimizin %95 üye profilini aile şirketleri ve genç girişimler oluşturuyor…

Bir aile şirketi olarak çok da yabancı olunmayan bir ortam yani?

Aynen… İlk etapta üyelerimize aile şirketlerinin kurumsallaşması ve iş geliştirmesi için detaylı çalışma programları, eğitimci yönlendirmeleri ve danışmanlık hizmetleri konularında dernek olarak proje hazırlayacağız ve destek vereceğiz.

“Ailemize Adana sevdasını miras bıraktı…”

 “Liderlik akademisi kuracağım” dediniz... Açar mısınız biraz?Finansal veri okuma, nakit akışı, sürdürülebilirlik, insan kaynakları, Stratejik yönetim, pazarlama, aile anayasası ve kriz yönetimi gibi konularda profesyonel ekipler yardımıyla destek ve eğitimler verecek, bu konu ile ilgili çeşitli meslek örgütleri ve dernekleri ile ortak çalışmalar yapacağız.
Agiad’ın çok güzel bir projesi vardı. “Marina Port” o ne zaman hayata geçecek?Beni en çok heyecanlandıran, Adana için umutlandıran bir proje o zaten. Geçmiş dönem başkanlarının emeklerine sağlık. Aslında o projenin faaliyetlerini büyük ölçüde tamamladık, hayata geçireceğiz. Projeyi gerçekleştirecek en güçlü ekip de biziz. Olumlu gelişmelerin olduğu hem teknik hem bürokratik çalışmalarımızı mevcut bakanlıklar nezdinde yürütüyoruz. Ön çalışmalarım da hazır.Başka?
Üyelerimizin iş ilişkilerini geliştirmeleri amaçlı sektörel fuar ve toplantılar düzenleyip konularına hâkim eğitimciler ve sektörel duayenler getirerek fayda sağlayacağız. Örneğin Müteahhitlik yapan firmalarımızın Kentsel dönüşüm projelerinde yer almaları adına destek verip, bilgilendirme toplantıları yapacağız.
Kimliğinizin avantajları devreye girecek mi?Tabii ki… Uluslararası bir firma olmanın avantajlarını kullanarak yatırımcı heyetleri ağırlayıp, iş potansiyeli olan ülkelere iş gezileri düzenleyerek üyelerimizin ticari faaliyetlerine katkıda bulunacağız.

Biliyorsunuz burası enerji bölgesi… Bununla ilgili hem Adalı hem de AGİAD olarak bir çalışma devreye girecek mi?

Şirketimizin ana dallarından biri zaten enerji sektörü, elbette ki tecrübelerimizi Agiad üyeleri ile paylaşarak üyelerimizin bu projelerde yer almasını sağlayacağız. Ki gelecekte Doğu Akdeniz’in enerji yatırımlarından en çok nasibini alacak bir bölge burası ve Ceyhan-Yumurtalık hattının önümüzdeki beş yıl içinde büyük termik santral ve diğer enerji yatırımlarıyla donanacağını öngörüyoruz.

Başka neler var?
Gençliğimizin enerjisini kullanarak eğitim, kültür, Spor faaliyetlerimize devam edecek ve genç girişimci arkadaşlarımızı bünyemize katarak bunların çoğalmasını ve daha geniş kitlelerle yapılmasını sağlayacağız. Yerel yönetimlerden Yönetim Kurulu olarak talep ettiğimiz dernek binası ve lokali isteğimizin olumlu sonuçlanması için çalışmalarımız devam edecek ve hatta tüm derneklerimiz için bir STK Köyü kurulmasına öncülük edeceğiz. Derneğimizin çatısı olan ve yönetim kurulunda görev yaptığım TÜRKONFED ile bölge genelinde fayda sağlayacak projeler gerçekleştireceğiz. Örneğin yurtdışı temaslara dâhil olacağız, komisyonlarda yer alacağız ve ülke çapında ki tüm işadamlarıyla daha iyi iletişim kurma şansına sahip olacağız. Yerel ve ulusal otoriteler ile daha sıkı görüşmeler yaparak Adana'nın geleceğine iyi yönde gelişmeler katacağız.
“Ben şimdi yetiştiremezsem de benden sonraki dönemde olacak yönetime bırakırım” diye gönül rahatlığıyla söyleyebilir misiniz?

Tabii ki. Amacım o zaten. Bence AGİAD’a katkısı olacak herkesin amacı da bu olmalı. Sürdürülebilir işler çok çok önemli.

İki başkan adayı mısınız şimdi?Evet. Yola girdiğimde çok kıymetli arkadaşım Bülent de aday olduğunu açıklamıştı. Fakat sonra “AGİAD’a iki aday şık olmaz, diğer başkanlardan da fikir alalım” dedi. Sağolsun saygıdeğer geçmiş dönem başkanlarımız da bizim için toplandılar, oy birliğiyle beni başkan görmek istediklerini dile getirip, birlikte çalışmamızı önerdiler. Kendilerine sizin aracılığınızla da teşekkür ediyorum. Ama Bülent arkadaşımın yeni talebi seçimine gitmek… Demokratik seçimi ben de destekliyorum. Sonuna kadar AGİAD kazansın, Adana kazansın.

 

X