"Duygu Sedefoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Duygu Sedefoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Duygu Sedefoğlu

Adana Demirspor Tuba Çinerkan ile Futbol...

Fena Demirsporlu… Öyle böyle değil, sağ kolunda Adana Demirspor’un dövmesi var! “Annem babam ve Demirspor… Ailem benim!” diyor.

Fotoğraf: Akif ÖZDEMİR – DHA

Adana Demirspor Tuba Çinerkan ile Futbol...

2011 yılında Adanaspor’un Dişi Kaplanlarıyla bir araya gelip röportaj gerçekleştirmiştik. Adana Demirspor kızlarını bilmiyordum, ortamımız da olmamıştı…

Ama artık biri hariç, Tuba Çinerkan! Tribünde, internette, sosyal medyada çok yer alıyor, tanışmamız da çok tesadüf oldu… Fena Demirsporlu… Öyle böyle değil, sağ kolunda Adana Demirspor’un dövmesi var! “Annem babam ve Demirspor… Ailem benim!” diyor.

Şehrin iki takımı var, Adana Demirspor – Adanaspor… Haliyle röportaj istesek de istemesek de “Siz, biz…” olarak devam etti…

İnsanların maçta ağlaması, maç sonrası tansiyonların fırlaması çok saçma gelirdi, babamdan biliyorum Galatasaray yenildiğinde o gün zindandı…

“Bu nasıl tuhaf iş…” derken gel zaman git zaman babamlaştım… Kasımpaşa-Adanaspor maç sonunda ağladığımı biliyorum… Tuba da bizdenmiş, o da derbilerden sonra ağlarmış…

Ne diyeyim Allah kimseyi ağlatmasın, bir şehir milliyetçisi olarak temennim iki takımın da Süper Lig de şehri temsil etmesi…

Tuba Çinerkan kimdir, biraz tanıyalım?

87 Adana doğumluyum, Ziraat Fakültesi mezunuyum. Anne Ceyhan, baba Seyhan…

Adana Demirspor ne zaman hayatına girdi?

Çok küçük yaşta… Abimler maça götürürlerdi. Yansız ve temiz baktığında o enerjiyi görüyorsun ve o enerji ister istemez kanına işliyor!

Derbiler dışında Adanaspor maçına gittin mi?

Hayır!

Peki gitseydin fikrin değişir miydi?

Zannetmiyorum, asla değişmezdi!

Çeken ne? Taraftar mı, renkler mi?
Demirsporlu bir insan asla çekeni düşünmez, hep aklında arma vardır.

Bir atmosfer vardır etkileyen!

Dedim ya hani tarafsız ve yansız gittim gördüm. Aşk gibi bir şey, bir adama âşık oluyorsun ve başka kimseye bakamıyorsun!

İlk gittiğin maçı anlatır mısın biraz?

6-7 yaşlarımdayım, mavi lacivert sweatshirt’um var. Çok heyecanlıyım… Böyle bir atmosfer… Üniversiteye kadar maçlara kesintisiz gittim, üniversitede kopukluk oldu sonra yeniden devam.

Demirsporlu taraftarın Tubası’sın ama sana yine de sinir olan var mıdır?

Elbette vardır! Herkes seni koşulsuz severse bu sevginin altında art niyet aramak gerekiyor. Herkesin seveni kadar eleştireni de vardır ki eleştirecekler de zaten. Sen bu işe girerken, bu koşturmacaları yaparken her şeyi göze alarak yapıyorsun.

Adana Demirspor Tuba Çinerkan ile Futbol...

Adana sence neden Süper Lige hasret kaldı?

Bunca zaman yönetimler armayı değil kendilerini düşündüler.Dolayısıyla bizim ulaşmak istediğimiz hedef sadece hedef olarak gösterildi ve biz o hedefe hiç ulaşamadık. Bu sezon inanıyorum ki Türkiye’nin çok önemli Teknik Direktörü Ünal Karaman önderliğinde, Selahattin Aydoğdu’nun ve Samet Aybaba başarısıyla çıkacak.

Kaybettiğiniz maçlarını nasıl değerlendiriyorsun?

Futbolcuların motivasyonunu gözlemleyince mesela “Bu hafta yenemeyiz…” dediğim oluyor. Mesela Giresun maçında berabere kalacağımızı biliyordum. Ama ilk defa sezonun sonlarından korkmuyorum.

Evet, Demirspor’da sonlara doğru maalesef bir düşüş yaşanıyor… Neden?

Yıllardır maalesef böyle bir şey vardı ama bu yönetimle düşüşe geçeceğini sanmıyorum.

Maddiyat mı sebebi?

O kadar derin bir şey diyemem. Ama Selahattin Başkanın verdiği paranın haddi hesabı yok. Kaldı ki sadece Demirspor maddi sıkıntıda değil, ligde birçok takım var zaten maddi durumu iyi olan çok az takım var. Mesela sizle bizim aramızdaki fark da bu!

Siz-Biz mi olduk şimdi?

(Gülüyor) Şirket olmak ayrı bir şey ama! Biz de kimse yoktu ki, halk sahip çıkmaya çalışıyor peki halk ne kazanıyor ki ne verebilir? Bu sene en büyük avantajlarımızdan biri Hüseyin Sözlü... Size de destek veriyor bize de. Şöyle düşünün bir mahalle dükkânı bir de AVM. Sizce Belediyenin hangisine yardımda bulunması daha vicdanıdır?

Peki ne kadar eşit sence?
O kadarını ben de bilemem. Onun muhasebesini kendi inisiyatifinde tutar. Destek vermesi gerektiği tarafın biz olması gerektiğine inanıyorum. Kendisine de buradan teşekkürler, sağolsun maddi manevi destek veriyor. Manevi desteğini Adanaspor’a da verdiğini gözlerimle gördüm.

Futbol tutkun nereye gidecek?

Hayatım boyunca hiçbir dizinin müdavimi olmadım. Bu hafta hangi dizi var demedim, kimin maçı var dedim. Bu sevgi nereye gider bilmiyorum ama seviyorum!

Özel hayatını nasıl etkiliyor?

Ailem dâhil hep “Söz konusu Demirspor ise biz ikinci plandayız” derler. Yüreğimde bambaşka bir yerde, asla sevgisi azalmaz.

Süper Ligi takip ediyor musun?

Hayır. Biz 2. Ligdeyken hayatımda 2. Lig vardı, Ptt 1. Lige çıktık“Selamünaleyküm biz geldik!” dedik.

Adana’da fanatik kızlar var ama senin artık apayrı bir dünya olmuş. Demirsporluyuz.com’un da altından sen çıktı!

Evet benim o site. Caner Ateşçi iş ortağım onunla devam ediyoruz. İkimiz beraber götürüyoruz. Çok da keyifle yapıyoruz. Belki de biliniyor olmam hani yaptığım işle alakalı, ön planda olduğum içindir.

Peki Adanalı olmasaydın Demirspor’a yine sempatin olur muydu?

Hiç düşünmedim!

Mesela Konyalı olsaydın?

Gerçekten düşünmedim!

Konya Demirspor’u tutardın herhalde!!!!

(Gülüyor) Ya bu apayrı bir şey var. Demirspor’u sevmek namusunu korumak gibi, anne sevmek gibi, baba sevmek gibi, evlat sevmek gibi...Vazgeçilmez sevgilerden.

Adana Demirspor Tuba Çinerkan ile Futbol...

Kadın gözüyle futbola sence nasıl bakılıyor?

Bazılarının çok tepki gösterdiği bazılarının da “Aaa ne güzel bakıyor” dediği bir dünya. Bir gün bununla ilgili mesaj aldım hatta. “Kadın gözüyle futbol nakış işlemek gibi” demişti.

Detaycı olmak!

Evet evet. Detaya iniyorsun.

İlk ofsayttı nasıl öğrendin?

Nasıl öğrendiğimi bile hatırlamayacak yaştaydım.

Futbolcu sevgilin oldu mu?
Asla! Sadece futbolcu olarak değerlendirmeyelim camiadan kimseyi almadım hayatıma. Bu bir kapı, senin kapın bu herhangi birine açılırsa her zaman diğerlerine de kapın açık olur.

Şaka mısın daha yeni gördüm kolunda Demirspor dövmesi var!

Evet. Ben vücuduma anlamsız dövme yaptırmadım. ADS var, annem yok benim çoğu onunla alakalı. Annemin doğum tarihi var ölüm tarihi yok, bir tane babam var. Ailem var sadece.

Düğünün Demirspor maçına denk gelirse?
Gelemez!!!!!

Ya oldu ki denk geldi! Süper lig’tesiniz Avrupa’ya gidiyorsunuz, siz düğün tarihi aldınız. Sizden sonra da çekiliş oldu. Üstelik denk gelen maç Adana’da da değil ki 5 dakika kaçıp gidesin! Ne yaparsın?

Çok kötü oldu bu bak! Bana üniversitede sordular gelinliğimle stadyuma giderim demiştim ama bu çok zor geldi! Bilmiyorum!

Peki diyelim ki evleneceğin adam Adansporlu?

Kesinlikle olmazdı! Kesinlikle! Bak benim hayatım zorlu, ilişkilerim olmadı öyle. İşim, ailem öncelikliydi dolayısıyla öyle ortalarda olayım, sevgilim olsun bu şu yoktu öyle lüksüm yoktu benim. E bir de idol olarak gören kızlar var, dikkat bir de oradan gerektiriyor.Hayatımda her şeye nasıl dikkat ettiysem bunda da dikkat büyük benim için.

Derbide nasıl bir ruh halin var?

İnanılmaz heyecan. Adana’da Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı bir de derbi bayramı var.

Son iki derbide yenilginiz var… 3-1 ve 2-1 skor… 2 yenilgi ardından daha mı heyecanlı?

Takıma inanıyorum. Tabii ki yenilmemiz gereken takımlara yenildik mesela Alanya. Hiç belli olmaz ama bu derbiye inanıyorum.

Son iki sezondur Demirspor Adanaspor’dan kadro olarak çok iyiydi, Adanaspor düşüşe geçerken bile derbide galibiyet aldı… Çok da belli olmuyor dediğin gibi!

Evet.

Biri Süper Lig için savaşıyor diğeri ligde kalmak için… 2014’ün ikinci yarısındaki kriz gibi…

Biz daha dişli yaklaşıyoruz çok ciddi takımları yendik mesela Osmanlı! Kayseri yenilmez görünüyor ama biz de yenilmez gidiyoruz.

İlk 11’den 3 tahminin nedir diye sorsam?

Umarım Yiğitcan (Erdoğan) Abi iyileşir, Hüseyin Kala ve Abdülkerim Bardakçı.

Adanaspor ve Adana Demirspor arasında yapılan transferler de zor. Hadi bir sene sonra filan gelinse apayrı ama Fatih Şen Adanaspor tesislerinden çıktı Demirspor tesislerine sıcağı sıcağına geldi. Tabii ki futbol da profesyonel iş hayatı gibidir. Ama Demirspor taraftarı nasıl değerlendiriyor?

Dışarı vermeyiz ama dışardan gelen her zaman bizimdir. Biz size verseydik o bizim gözümüzde çok kötü olurdu.

Juninho Karşıyaka ile transfer sorunu olmasaydı Adanaspor’a geleceği konuşuluyordu. O da sizdendi!

Kötü olurdu.

Peki ya Mersin İdman Yurdu’nun oyuncusu Nurullah Kaya? Üstelik MİY’den ADS’ye transfer oldu sonra yeniden MİY’e gitti. Bu daha da zor bir transferdir ama üstelik sizin taraftar bir maç sonrası onu alkışladı… Bu nasıl oluyor?

Nurullah Abi bizdeyken güzel işler yaptı, güzel oyuncuydu. Futbolcu iyi oynamasa da 90 dakika yürekten koşuşu taraftarı etkiler.

Başka örnek var mı?
Lawal bizden MİY’e gittiğinde gözümüzde kötüydü mesela. Ya bize ateşli futbolcu lazım, biz ateşli taraftarız! Bak Fatih Şen taraftarı maça girmeden önce ateşledi.

Adana Demirspor Tuba Çinerkan ile Futbol...

Son derbileri nasıl değerlendiriyorsun, ilk yarıda sanki derbi Fair Play havasındaydı?

Evet! 2-3 yıl öncesine kadar fenaydı ama artık kavgalar yok. Bu güzel gelişmeler.

Peki Adanaspor formasıyla sizin aranızda maç izlenecek kadar olmuş mudur? Gerçi passoligle şimdi çok zor ama!

Buna henüz kimse hazır değil. (Gülüyor) Bu fair play’e değil kesinlikle tarihe giriyor!

Derbi 8 Mart Kadınlar gününe denk geliyor, aynı zamanda Çukurova Üniversitesinin 40. Yıla 40 kütüphane projesine de destek için kitap bağışları olacak. Yani “Derbiye kitabınla gel!” ne düşünüyorsun?

İşte fair play burada devreye girmeli! İnsanlara okumayı empoze etmek lazım. Bu kampanyayı ben de destekliyorum. ADS olarak güzel şeyleri desteklemeyi severiz. Dershane test kitapları bile getirilebilir, bunu alamayan kardeşlerimiz var.

Her derbi sonrası olaylar yayınlanırken bu tip şeyler gurur verici!

Kesinlikle!

Neden iki takım için kimse bir araya gelemiyor?

Gelemezler…

İki takım birleştirme anlamında değil, o zaten mümkün değil…

Öyle bir şey mümkün değil zaten, söz konusu bile olamaz. Ama diğer türlü de gelmiyorlar. Bizim belediye tarafından desteklendiğimiz sürekli dile getiriliyor, bizim başka sahip çıkanımız yok. Ömer Çelik geldiğinde de biz karşılama yaptık, ciddi tepkiler geldi ama biz sahip çıkılması gerektiğine inandık. Ama tabii destek alamadık o ayrı.

Evet sen şirketsin, evet sen şirket değilsin. Senin şu yola, senin de bu yola ihtiyacın var… Gibi bir şeyler lazım sanki!

Futbola artık siyaset girdi, asla tasvip etmiyorum bunu. Futbol nedir, rahatlamaktır, keyif almaktır, maalesef siyaset karıştırıldığı için iş başka boyutlarda.

Adana Demirspor’un Süper Lige çıktığı gün desem?

Adana yanacak!!! Yanacak!!! Motorları maviliklere süreceğiz… Şehrin tüm duvarları maviye boyanacak.

Dur şimdi, turuncu duvarlar var hazırda!

(Gülüyor) Ya bambaşka bir şey. Heyecanı apayrı. Ne yaparım kestiremiyorum.

Sen bir gün evlenirsen turuncu elbise giyip geleceğim, sendeki beyaz ile güzel gider!!!!

(Gülüyor) Yapmaaaa!!!! Nolur yapma!!!! Araya mavi birini alırız… Benim mağazam vardı, ürün alırken turuncu ürün seçmedim, satmadım. Maviye sevdalıyım.

İçinde şehir milliyetçiliğinin yeri nerde?

Ekstra milliyetçi bir insanım hatta bazen faşistlik olarak nitelendiriyor ama değil. Özümün dibine kadar Adanalıyım, ben Demirsporluyum!

Ben de Adanalıyım ama bu sene “Artık çıksın biri de Süper Lig de var olsun şehir” diyorum…

Biz o konuda benciliz. Allah korusun tersi bir durum yaşasaydık siz adım adım Süper lige doğru gitseydiniz biz kendi kendimizi yerdik. Asla şehrin diğer takımı bir yerlere geliyor, destekleyelim demezdik.

Röportajın başına dönüyoruz. Kimse desteklemiyor derken ilk olarak içten başlayan destek yok!

Taraftar gözüyle bakıyoruz hem de fanatik taraftar. Şehrin önde gelenleri destek veriyorsa diğer takımada destek veriyor, onlar bizler kadar fanatik olamazlar ki! Hatta ve hatta onlar desteklemekle hükümlü, bu şehrin adı altında bir yerlere geldilerse destek vermeli.

Taraftarlar arasında “Canım gülüm Adanaspor, Demirspor…” tabii ki de olmaz ama bence çok da bencil olmamak gerekiyor diye düşünüyorum!

Ya Adanalıyız net cümleyiz. Ama bu konuda birbirlerini destekleme olayı zor.

Şimşekler Tribün Lideri Göksel Tel’in çok güzel bir lafı vardı. “Biz birbirimizi yediğimiz sürece, Yenice’den öte geçemeyiz. Tamam, yine sevmeyelim birbirimizi ama hep beraber bir üste çıkalım kavgamız, mücadelemiz orada devam etsin…”Sen ne düşünüyorsun?

Çıkacaksak ikimiz çıkalım ama bir takım çıkacaksa o biz olalım!

Diyelim ki Adanaspor’da çok iyi gidiyor ve Demirspor ile play off’a kaldı ve final maçı! Ne yaparsın?

Ağlarım!

Evet, şuanda bile ağlama haline girdin!

Benim çokkkk ağladığım maç var! Hırs yapıyorum ben. Biz “Yenilmez armada”yız ve bilinçaltımızda bu var. Yenilmeyiz biz!

Derbilerde ağladın mı?

Çok!

Son iki derbide ağladın yani!

İki derbide de ağlayarak çıktım…

Müthiş caps’ler dönmüştür!

Döndü zaten. Başkanımız Selahattin Aydoğdu ile tribünde izledik maçı. Hemen onun yanındayım. Sizin taraftar fotoğraf çekmiş ve yazmışlar “Şirin baba ve şirine…”

Son olarak eklemek istediklerin?

Süper lig bizi hak ediyor, yeter beklediğimiz artık yerimize gitmeliyiz. Dilerim ve umarım Demirspor bize bu sezon o coşkuyu yaşatır. Nefes aldığım müddetçe sevdam mavi olacak, yüreğim mavi atacak. Hep söylediğim sözdür, yakışan olsun. Rast gelsin Şimşekler!

X