Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İş mi, eş mi?

Stüdyonun spot ışıkları Warren Buffett üzerinde. Kalın çerçeveli gözlükleri ardında güleç çehreli işadamı yöneltilen soruları bekletmeden yanıtlıyor. Buffett dünyanın en zengin finansman ve yatırımcısı. Berkshire Hathaway’in yönetim ve icra kurullarının başkanı. Berkshire Geico, NetJets, BNSF, Heinz, Dairy Queen gibi dev şirketlerin sahibi. Portföyünde American Express, Coca-Cola, İBM, Wells Fargo’nun güçlü hisseleri var. Nebraska merkezli küresel holdingler grubunun toplam varlığı 485 milyar dolar.

Röportajcı "Bunca başarılı yaşamınızda sonradan pişman olduğunuz girişiminiz oldu mu" diye sorduğunda kulak kabartıyorum. Buffett kısa bekletişi takiben içini çekerek söze başlıyor:

"Çalışma hayatım gece-gündüz demeden yıllarca sürdürdüm. İlk eşim Susie’ye, çocuklarıma ayıracak zaman bulamadım. Susie özel davetlerin çoğuna, yaz-kış tatillerine dahi yalnız gitti. İlk göz ağrımı çok ihmal ettim. Pişmanım. Susie tenis hocası John McCabe aşık oldu. Bu ilişkiyi yeşermeden önleyebilirdim, yapmadım. San Francisco’ya taşındı tenisçiyle. 2004’de vefat etti. Ona aşkım hiç sönmedi. Susie ile Warren hiç boşanmadılar."

Buffett işiyle, eşi arasında kalmıştı. Kadın peşinde koşacak zamanı yoktu. Ama kadınlar peşini bırakmıyordu. Washington Post, Newsweek sahibi Katharine Graham ‘Deha’ lakaplı milyarderi baştan çıkardı. Kennedy ailesinin Atlantik yakasındaki mahallesi Martha’s Vineyard’daki malikanesinde buluşmaları sosyete dedikodularına malzeme oldu. Aşağılık duygusuna kapılan Susie nüfuzlu basın patronu Graham’a mektupla "Kocamla çıkabilirsin" diye mesaj gönderdi.

Dev basın kurumu News Corp'un sahibi Rupert Murdoch (82) hayatının son döneminde gönlünü kaptırdığı Çinli Wendi Deng (45) ile evlendi. Murdoch 32 yıllık eşi, üç çocuğunun sahibi Anna’yı 1.7 milyar dolar karşılığında boşanmaya razı etti. Sürekli seyahat eden işkolik Murdoch geçen nisan ayında Avustralya’dayken güvendiği bir yakını "Wendi eski Başbakan Tony Blair’le gene hafta sonu gezisi için çiftliğe geldi" şeklinde haber gönderdi. Rupert California’daki çiftliğine geldiğinde Deng’in hatıra defterindeki notlarını okumaya başladı. 37 yaş küçüğü Deng notlarında yakın aile dostu Blair‘e ’Sıcak ilişkiler’ başlıklı hislerini "Sert butlu, şahane vücudu, delici mavi gözleri, güzel bacakları var. Uzun ve ince. Kıyafetleri dahi çok güzel. Cazibeli adam, onu çok özlüyorum" diye açıklıyor. Blair’in sonradan "Platonik bir ilişkimiz vardı" diye savunmaya geçmesine rağmen Murdoch çiftlikleri, New York’ta evi, Caryle Oteli, özel yatında kendisini boynuzlatan eşini 47 milyon dolarlık dubleks, Pekin’de 30 milyon dolarlık malikane ve yüklü nakit vererek boşadı.

Amerikan sosyetesi şimdilerde Continental Resources sahibi (66) Harold Hamm ile 25 yıllık eski eşi ve iş ortağı Sue Hamm boşanma tazminatı davasının sonuçlanmasını bekliyor. Oklahoma mahkemesi milyarder petrolcu Harold’u eşi Sue Hamm’e (56) çiftlik, malikane yanısıra 995 milyon dolar şirket hisseleri ödemesine karar verdi. Ekonomist ve hukukçu Sue kocasının 18 milyar dolarlık varlığına karşı tazminatın azlığını vurgulayarak "Milyonları değil milyarları konuşmamız lazım" diye 995 milyonu geri çevirdiğini bildirdi. Petrolcünün avukatları Harold-Sue çiftinin 10 yılı aşkın ‘aşksız, sevgisiz' yaşadığına işaretle "Evlilik sadece kağıt üzerindeydi" diyor. Sue Hamm "Hep kadın peşindeydi, ihmale uğradım" karşılığını veriyor.

X