Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İki milyoner bir dilim beton

Yaşlı iki milyoner bir dilim beton sahipliğinde anlaşmazlığa düşerse ne olur?

En azından mahkemelik olurlar. Ravi Yadav banker, finansör George Soros’un iş ortağı. Manhattan’da

çoğunlukta aileden zengin kesimin yaşadığı mahallede bir konağı 8.1 milyon dolara satın aldı. Ravi akabinde tavandan zemine kapsamlı bir yenileştirmeye girişti. Mühendis ve mimarlara milyonlar ödedi. Ravi ve eşi Suzanne’ın bitişik komşusu, ekonomist ve sanayici Fransız ailenin erkek evladı Philippe Delouvrier.

Dekorasyon faaliyeti giriş kapısına geldiğinde 92’inci sokak 61-63 numaralı konakların milyoner sahipleri arasında çatışmalar başladı. Delouvrier, Soros Management Fund ortağıYadav’in iki konağı ayıran parmaklığı değiştirirken 30 santimlik fazla yer işgal ettiğini ileri sürüp komşusunu mahkemeye verdi. Fransız asili, 20 yıl önce 11 milyon dolara satın aldığı New York’un tarihi yerleri listesindeki konakta mimari çalışmaların acilen durmasını talep etti. Yadav’ların avukatı Bailey bir beton dilimi için dava açılmasını kınayarak Delouvrier’i ‘kabadayı’lıkla suçladı.

New York sosyetesi, sanat alemi bazı bireyleri karakış soğuğu, kar fırtınasıyla cebelleşirken son yılların en büyük skandallarından birine şahit oldu. Durgun ekonomi, doların iniş-çıkışları, altın fiyatlarında tutarsızlığı dikkate alıp emlak ve sanat eserlerine yatırıma yönelen ‘’Gübre kralı’’ lakaplı Rus milyarderi Dmitry Rybolovlev iş hayatının en büyük şokunu New York’ta yaşadı. Bir yeni yıl davetinde zenginlerin sanat danışmanı Sandy Heller gübre kralına müşterisi Steve Cohen’in Modigliani’nin ‘’Mavi Yastıkta Çıplak’’tablosunu 93.5 milyon dolara sattığını söyledi.

Cohen, Avrupa’lı koleksiyoncunun kimliğini bilmiyordu. Bilmesi de gerekli değildi. Gizemli alıcı milyarder Dmitry Rybolovlev idi. Tabloyu satın aldığı İsviçre’li iş adamı Yves Bouvier’e 118 milyon dolar ödemişti. Dmitry Monaco’da evine dönünce ‘’Bouvier,Modigliani satışından ancak yüzde 2 komisyon alabilirdi, 22 milyon değil.’’diyerek aleyhinde ağır suç davası açtı.

Aldatıldığını tesadüfen öğrenen milyarder Rus’un başından geçen ilk olay değil ‘çıplak’ kadın tablosu. Dmitry 2013’de Leonardo da Vinci’nin Hz. İsa’nın kayıp portresi için New York’ta 127.5 milyon dolar ödedi. Daha sonra aynı tablo 80 milyon dolara bir koleksiyoncu grubuna satıldı.

İsviçre’li Bouvier Rus gübre kralının davası üzerine tutuklandı, 11 milyon dolar kefaletle tahliye edildi. Dmitry’nin avukatları Bouvier’in Singapur’da kara para aklanması gerekçesiyle 500 milyon dolar civarındaki varlığının dondurulması için mahkeme kararı çıkarttılar.

New York’un merkezi yerinde dört yatak odalı 88 milyon dolarla rekor ödemeyi yapan gübre kralı henüz sorunlarını çözümlemiş değil. Geçen yıl bir İsviçre mahkemesi Dmitry’yi eski eşi Elena’ya 4.8 milyar dolar boşanma tazminatı ödemeye mahkum etti. Elena New York’ta kocası aleyhine açtığı davada gübre kralının boşanma tazminatından para kaçırmak için emlak aldığını ileri sürüyor.

Bir diğer Rus milyarderi Mikhail Prokhorov sahibi olduğu Brooklyn Nets basketbol takımı ile Barclays Center stadyomunu satışa çıkardı. Brooklyn Nets’in basketbol liginde 90 milyon dolarlık bordro ile tepede. Spor çevreleri Çin ve Katar’ın azınlık haklarıyla satışına sıcak bakıldığını söylüyor.

X