"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Yıldız Kenter’li gece

SALI akşamı saat 19.00’da İKSV Salon’da Dikmen Gürün’ün yazdığı Tiyatro Benim Hayatım-Yıldız Kenter’in Hayat Hikâyesi* kitabının yayınlanması onuruna bir gece düzenlendi.

Yıldız Kenter’li gece

 

Görgün Taner’in odasında buluştuk Kenter’le, çok heyecanlıydı. Seviniyordu kitap için, sevenleriyle buluşacağı için de ne yapması gerektiği konusunda başka bir mutlu tedirginliği, heyecanı yaşıyordu.
Tiyatro dünyasının önemli yazarları, yönetmenleri, eleştirmenleri, oyuncuları bu gecede Yıldız Kenter’i yalnız bırakmadılar.
Gelenler arasında Bülent Eczacıbaşı, Ayşe Semiha, Gülriz Sururi, Zeynep Oral, Füruzan, Müjdat Gezen, Üstün Akmen, Oya Başak, Zeynep Miraç Özkartal, Güven Turan benim aklımda kalanlar...
Bir televizyon kanalı da buluşmayı canlı yayınla seyircilerine iletti.
Kendiliğinden oluşan sevgiler beni çok etkiler. Yürekten gelen bağlılıklar, her zaman kendini gösterir. Yıldız Kenter’in arkadaşları, seyircileri, öğrencileri hakkında yazılan bir kitabın tanıtma gecesinde bu mutluluğu paylaştılar.
O, yalnız, tiyatro eleştirmenlerinin, tiyatro dünyasındakilerin övgüsünü derleyen bir sanatçı değildi, başka meslekten olanların, yazarların da övgüsünü toplamış önemli bir sanatçı figürüdür. Böyle önemli insanların biyografilerinin yazılması gerekli bir çabadır, çünkü unutulmazlık kazanır, belge niteliğindedir.

 

*

 

GECENİN açış konuşmasını Tülay Güngen yaptı. Kitabın öyküsünün başlangıcını anlattı. Bir gün Dikmen Gürün’ün kendisine telefon ettiğini, Yıldız Kenter’in hayatını yazmak istediğini söylediğini ve bunun üzerine çok heyecanlandığını, kitabın bitirilip teslim edilmesi için de adeta gün saydığını aktardı. Yapı Kredi Yayınları arasında böyle bir kitabın yayınlanmasından ayrıca onur duyduğunu vurgulayarak sözlerini bitirdi.
İkinci konuşmayı kitabın yazarı Dikmen Gürün yaptı.
Gürün, kitabın iki buçuk yılda oluştuğunu anlattıktan sonra hikâyeyi şöyle aktardı: “Bazen ben sordum, bazen o sordu, birçok olayı anımsadık, bu kitabı hazırlarken ondan çok şey öğrendim. Artık sıra okurların düşüncesinin öğrenilmesine geldi.”
Üçüncü konuşmacı bendim.
Kitabın içeriği ve önemine dair notlarımı ve görüşlerimi aktardım.
Her zaman söylerim, bir alanın büyük ustalarının hayatlarının yazılması yararlı ve gereklidir. Hiç kuşkusuz bu kitap, herkes için bir değer taşıyor.
Benim için ise hem birçok şeyi yeniden anımsamamı, eski günleri yeniden yaşamamı sağladı.

 

*

 

ANILARIMDA yaşayacak bir gece. Onu yalnız bırakmayan, onun yanında olmaktan mutluluk duyan herkese de onun adına teşekkür borçluyuz.
Nice kitaplara ve yıllara.

X