"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Yaz okumalarına iki antoloji

Antolojileri severim. Belli bir temaya odaklanan antolojileri zevkle okurum. Hele antolojiyi yapan ünlü bir yazarsa, antolojideki metinleri daha dikkatle ve zevkle okurum. İyi edebiyatçı Murathan Mungan’ın derlediği iki antoloji yayımlandı.

Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle’ ortak başlığıyla Metis Yayınları tarafından yayımlanan antolojilerin ilkinin adı ‘Tren Geçti’, diğerinin adı ise ‘Edebiyat Seferleri İçin Vapur Tarifeleri’.  

‘Tren Geçti’ başlıklı antoloji tahmin edeceğiniz üzere, içinden demiryolu geçen öyküler toplamı. Kitabın başında trenlerin edebiyattaki yerini irdeleyen ‘Vagonlar’, kısaca Türkiye ve dünyada demiryollarının tarihini anlattıktan sonra kitabın hikâyesine geçiyor Murathan Mungan: “Elinizdeki kitabın hayali ilk kez yıllar önce düşmüştü aklıma. İçinden trenlerin geçtiği, garların, istasyonların, yolcuların, kompartımanların göründüğü bir öykü seçkisi yapmayı ta o zamanlar kafaya koymuş, konuyla ilgili kitaplar karıştırmaya, malzeme toplamaya başlamıştım.

“Neden tren, trenler sorusunu sormaya bile gerek yok sanırım. Hepimizin hatıralarının bir yerinden gelen geçen trenler yok mudur? Ömrümüzün çeşitli zamanlarına yayılmış birkaç tren yolculuğu anısı?”

Yaz okumalarına iki antoloji

Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle
Tren Geçti / Metis Yayınları
312 sayfa, 28.50 TL

39 ÖYKÜCÜNÜN YAPITLARI BU ANTOLOJİDE

Gerçekten de İstanbul-Ankara yolculuklarıma yataklı vagonlarla giderdim. 27 Mayıs 1960 sonrası Türk Dil Kurumu’nun ilk kurultayına birçoğu aramızdan ayrılan edebiyatçı arkadaşlarımla gidişim, bu Mavi Tren yolculuğu anılarım arasındadır. Öyküler toplamı Oğuz Atay ile başlıyor, Alper Atalan’la bitiyor. 39 öykücünün yapıtlarını bu güzel antolojiden okuyabilirsiniz.

‘Edebiyat Seferleri İçin Vapur Tarifeleri’ ise vapurun, deniz seferlerinin odakta olduğu öyküler toplamı. Edebiyatımızda deniz üzerine çok iyi öyküler var, iyi bir yazarın bunları seçip bize sunması ayrı bir güzellik.

Bu kitap ise Sait Faik ile başlıyor ve Bora Abdo ile sonlanıyor. 32 iyi yazarın iyi öykülerini bir arada sunuyor Murathan Mungan.

Gerek daha önce hazırladığı derlemeler ve antolojiler gerek bu iki antoloji bir kere daha Murathan Mungan’ın nasıl titiz ve iyi bir editör olduğunu gözler önüne seriyor. İki seçkinin de niteliği beni haklı çıkarıyor. 

Yaz okumalarına iki antoloji

Edebiyat Seferleri
İçin Vapur Tarifeleri
336 sayfa, 28.50 TL

YAZARLARIN KİTAPLARINA DOĞRU YOL ALMALISINIZ

Mungan’ın iki kitabı kapsayan isteği önemli: “(...) seçkilerle edebiyat tarihimizin içinden vapur ve trenle geçerek yolculuk yapalım istedim. Umarım bu yolculukların sonunda kitaptan, iskeleden ya da istasyondan hoşnut ayrılmış olursunuz.” Yani öykülerini okuduğunuz yazarların ‘kitaplarına doğru yol almalısınız’.

Kitaplığınızda bulunsun, her zaman okunabilecek kitaplar.

X