"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

‘Yayınlama Özgürlüğü’nün önemi yeniden vurgulandı

TÜRKİYE Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin İsveç Yayıncılar Birliği ortaklığıyla yürüttüğü Yayınlama Özgürlüğü Projesi’nin kapanış konferansı, 7 Temmuz günü gerçekleştirildi.
Yayınlanan raporun niteliği hakkında Tora Pekin konuştu. Kapanış konuşmasında da Yekta Kopan, Aslı Tunç, Halûk İnanıcı düşüncelerini açıkladılar.
Konferansın açılışında Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı ve proje koordinatörü Metin Celâl ile İsveç Yayıncılar Birliği yönetim kurulu üyesi Ola Wallin konuştu.
Böyle uluslararası toplantılarda önemli durum tespitleri gerçekleşir.
Tespitlerden sonra sivil toplum kuruluşları uygulamayı izlemeli. Ayrıca aktif bir rol almalı. Yaratma özgürlüğü denince sadece medya dikkate alınmamalı. Gazetelerin, dergilerin, kitapların yasaklanması konusu ile konu daraltılmamalı.
Artık günümüzde bütün sanat alanlarında yaratma özgürlüğünü savunmalı, hepsi gündeme alınmalı. Yapılan toplantının amacını ben geniş açıdan düşünüyorum.
Oynatılmayan filmlerden yasaklanan dizilere, tiyatro eserlerine, teşhiri önlenen sanat eserlerine kadar, sanatın/sanatçının özgürlüğü izlenmeli. Yalnız Yayıncılar Birliği değil, başka sivil toplum kuruluşları da rapor hazırlamalı, bunu sunmalı.
Elbette yayıncılar birliği kendi alanında mücadeleyi sürdürüyor. Diğer alanlardaki mücadeleleri de onların kurumları, dernekleri sürdürmeli.
Mücadele gerektiğinde de hepsi ortak bir dayanışma gerçekleştirmeli, toplu savunma, toplu uyarı yapmalı.
Yayıncılar Birliği’nin kendi üstüne düşeni hakkıyla yaptığına inanıyorum.
Diğer kurumların bu konuda daha edilgin durduklarını sanıyorum.
Bir başka açıdan ise eksiğimiz şu.
Medya bu tür çalışmaları, toplantıları ne yazık ki yeterince vermiyor. Birkaç gazetedeki küçük haberden öte, kamuoyuna duyurulmuyor. Oysa bu mücadele toplumsal bir önem taşıyor. Film yönetmenlerinin, oyuncuların, senaristlerin çalışmalarını veren gazeteler, onların sorunlarını, hukuki açmazlarını yansıtmıyorlar.


* * *


METİN CELÂL, açılış konuşmasında Ekim 2014’te başlayan proje kapsamındaki faaliyetleri anlattı. Amaçlarının yayınlama özgürlüğünün önündeki engellere dair bir farkındalık yaratmak olduğunu belirten Celâl, 9 ilde düzenlenen toplantılarla bir durum tespiti yapıldığını dile getirdi. Celâl, yayınlama özgürlüğüne yönelik engellemelerin yaygınlaştığına işaret ederek, bu konudaki duyarsızlıktan yakındı. Konuyla ilgili olması beklenen kişilerin çoğunun duyarsız olduğunu gördüklerini belirten Celâl, fikir özgürlüğüne yönelik baskılar konusunda “bir kabul edilmişlik” olduğunu belirtti. Celâl, Brüksel’de yaptıkları görüşmelerde de, Türkiye’deki fikir özgürlüğü konusunu çok yakından izlediğini düşündükleri Avrupa Birliği’nin aslında çok da “ilgili” olmadığını gördüklerinin altını çizdi.
Ola Wallin de konuşmasında dünyanın her yerinde sansüre karşı mücadele ettiklerini vurguladı. Dünyanın birçok yerinde yayınlama özgürlüğünün ihlal edildiğini söyleyen Wallin özellikle Belarus, Kamboçya, Çin, Suudi Arabistan ve Türkiye’deki sorunların büyüklüğüne dikkat çekti. Wallin, Türkiye’de hâkim durumda olanların en ufak bir eleştirisiyle gazeteci ve yazarların başına bir şey gelebileceği tespitini yaptı. Wallin, 44 gazetecinin davasını takip ettiklerini belirterek, “Hükümetin, gazetecilerin işini yapmasını engellemesini kınıyoruz” dedi.


* * *


DİLERİZ böyle toplantıların yapılmayacağı günleri yaşayalım.

X