"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Türler arası bir gezinti

Mehmet Güreli’nin ‘Bedrufi’nin Nefesi’ adlı denemeler toplamını okurken bir kez daha türlerin tanımı, özelliği üzerine düşündüm...

İncelemek, eleştirmek, araştırmak için türleri sınıflıyoruz. Bazı türleri kesin sınırlarla belirlemeye çabalıyoruz. Ne kadar doğrudur, sık sık şüpheye düşerim. Çünkü çoğu türler sınırları aşar, birbirlerinin alanına girer. İyi de ederler, bu sayede yeni lezzetler kazanırlar.
Mehmet Güreli, değişik disiplinlerde, farklı türlerde başarılı çalışmalar yaptığı için, kitabındaki yazılarda da adeta bu türlerin bileşiminin yazıya dökülmüş halini okuyoruz.
Mehmet Güreli tek bir alana sığmamış, yazar, müzisyen, yönetmen ve ressam. Yıllarca dergi yayımcılığı yaptı, ‘Alope’nin Odası’ ve ‘Hayaller ve Sokaklar’ kitaplarının yanında, ‘Vapurlar/Blues’, ‘Cihangir’de Bir Gece’, ‘Yağmur’, ‘Odamda Yolculuk’, ‘İplerin Kopuşu’ gibi albümlere ve ‘Vapurlar’, ‘Bir Oyuncunun Portresi: Necdet Mahfi Ayral’, ‘İstanbul’a Yolculuk’, ‘Gölge’ (Peyami Safa’nın ‘Selma ve Gölgesi’ kitabından) gibi filmlere de imza attı.
Mehmet Güreli, iyi bir müzisyen olmanın iyi bir dinleyici olmaktan, iyi sinemacılığın iyi izleyici olmaktan ve iyi yazar olmanın iyi bir okur olmaktan geçtiğinin bilincine varmış biri. Onun yazılarında da tüm bunları bir arada görürsünüz. Sinemadan müziğe, yazar veya sanatçı hayatlarındaki önemli detaylardan, kitaplarında veya filmlerde söylediklerine her önemli bilgiyi, detayı, üzerine çok şey söylenecek sözü ve kareyi öyküyle sırt sırta ilerleyen denemelerinde aktarıyor.
Bir okur olarak neyi, niçin okumanız gerektiği konusunda düşünen biriyseniz, Güreli’nin kılavuzluğu olarak okuyun bu metinleri. Birçok iyi yazar ve eserleri, birçok iyi film yönetmeni ve filmleri hakkındaki bilgileri metninde öyle bir yoğuruyor ki, sanat türlerinin nasıl birlikte var olduklarını, o zaman daha iyi bir yorum zenginliği kazandıklarını göreceksiniz denemelerinde. Güreli, dayısı, denemenin büyük ustası, Salâh Birsel’in çalışmalarını izlemiş, okumuş hatta bir süre onun kitaplarını yayımlamıştı.
Okudukça, o kitaplardan bir tortu kalır belleğinizde, bazen fark edersiniz, bazen geçip gidersiniz ama bir gün kendini ortaya çıkarır hem de hayatınızın içine girerek. ‘Bedrufi’nin Nefesi’ Salâh Birsel’in kitaplarıyla yan yana okunacak, hikâyeyle iç içe şiirsel bir denemeler toplamı...
Denemeyi seviyorsanız Mehmet Güreli’nin kitabını beğeneceksiniz. Bakalım, Bedrufi’nin kim olduğunu bulabilecek misiniz?

Türler arası bir gezinti


(Bedrufi’nin Nefesi, Mehmet Güreli, Sel Yayıncılık)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI