"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Selçuklular Sergisi

DAHA önceki “Cumartesi Avareliği” başlıklı yazımda (30.06.2015) haber vermiştim.

Sultanahmet’te Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde önemli bir Selçuklular Sergisi açıldı. Gerek gündelik konuşmalarda, gerek siyasetçilerin söylevlerinde Selçukluların adı çok sık geçer oldu. Madem “gündem gündem” diyorsunuz, işte size gündemle alakalı bir sergi...
İyi hazırlanmış, bugünün ziyaretçisinin müze anlayışına hitap eden bir sergi olduğunu belirtmeliyim. Şimdilik küçük bir kitapçık hazırlanmış, onu okuyarak da müzeyi bilgiyle gezebilirsiniz. Önümüzdeki günlerde 500 sayfaya yaklaşan büyük bir kitap yayınlanacak.
Bu önemli serginin sponsorluğunu da Konya Selçuklu Belediyesi üstlenmiş.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Sunuş’ta Selçuklu Belediyesi’nin şimdiye kadar Selçuklular konusunda yaptığı çalışmaları tanıtıyor.
Kitabın başında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin Şahin’in sergi hakkında yazıları yer alıyor.
Sergi Hakkında yazısından, ziyaretçiyi yönlendirecek ön bilgiler şöyle:
“Hüküm sürdükleri bölgelere göre ‘Büyük Selçuklular’ ve ‘Anadolu Selçukluları’ olarak adlandırılan Selçuklular, sergi kapsamında devlet teşkilatlarından günlük yaşam, eğitim, sanat, mimari ve ticaret hayatına kadar her alanda ortak bir geleneğe sahip oldukları için ‘Selçuklular’ adıyla anılmıştır.”
Sergide Selçuklular hangi temalar altında ele alınmış:
“Tarihçe - Selçuklular”, “Hanedan - İktidar Alâmetleri”, “İktidar - Siyasetname”, “Mimari - Kentler ve Yapılar”, “Sembolizm - Mimari”, “Sembolizm - Düğümler ve Desenler”, “İnanç - Tasavvuf”, “Günlük Yaşam - İnsanlar”, “Günlük Yaşam - Konut”, “Ticaret - Kervansaraylar ve Yollar”, “Saray - Mimari”, “Saray - İhtişam”, “Saray - Eğlence”, “Saray - Aşk”, “Saray - Av ve Savaş”.


* * *


TARİHÇEYİ izledikten sonra yukarıdaki temaların bölümlerini ayrı ayrı gezebilirsiniz.
Günlük Yaşam bölümünde evlerin yanı sıra, devlet tarafından belirlenen yaylaklar ve kışlaklarda konaklayan göçebelerin de kubbeli çadırlarını görebiliyorsunuz.
Burada galeriler arasında yerleştirilen ekranlarda izleyebileceğiniz animasyonlar daha canlı görüntüler sunuyor ve gözünüzün önünde bütün gerçekliğiyle canlandırmanızı sağlıyor. Savaştan gündelik yaşama kadar farklı animasyonların, ziyaretçinin ilgisinin odaklanması konusunda yararlı olacağına inanıyorum.
Kervansaraylar ve Yollar bölümünde, Anadolu’yu ortaçağın en önemli ticaret merkezi haline getirmenin de bu mekânları çoğalttığını söylemek mümkün.
Ahiliğin de buradaki sosyal ve ekonomik hayatın en önemli unsuru olduğu belirtilmektedir.
Her bölüm hakkında bilgi levhaları, serginin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.
İktidar ve siyasal yönetimde siyasetnamelerin önemini vurgulamak gerekir.
“Dönem kaynakları içinde kuşkusuz siyasetnameler çok özel bir yere sahiptir.
Devrin idarecilerine ve devlet adamlarına pratik tavsiyelerde bulunmak ve adaletli bir yönetim oluşturmalarını sağlamak amacıyla yazılan siyasî, ahlakî ve dinî eserler olan Siyasetnamelerin (Nasihatnamelerin) en çok tanınan örneklerinden birisi de ünlü Selçuklu veziri Nizamü’l-Mülk’ün (1018-1092) yazdığı Siyeru’l-müluk/Siyasetname’dir.”
Işıklandırmasından animasyonuna kadar eksiksiz hazırlanan bir sergi.


* * *


MUTLAKA
gezilmesi gereken, hem sanat ve estetik açısından, hem tarih ve kültür açısından her ziyaretçiyi besleyecek, çok şey öğretecek bir sergi.

X