"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Öğrenerek yazı geçirmek

OKUL tatilinden sonra yazın çocuklar ne yapmalı?

Elbette bir tatil süreci var ama bütün yazı deniz/kum ikileminde tüketmemek için bazı kültür programlarına gereksinim duyuyoruz

Tatil yörelerinde ne yazık ki kütüphanelerimiz yok. Ancak çocuklarımız için bazı kitapları valizimize koymak zorundayız.

Ülkemizde görsel eğitimin eksikliğini hissediyoruz. Özel müzeler açılalı beri bu konuda azımsanmayacak mesafe kaydettik.

Çocuklar müzelerde hem iyi ressamların eserlerini görüyor, hem bunları kopyalayarak el becerisi kazanıyor. Ayrıca bir ölçüde kendi yeteneklerini de keşfediyorlar. Kendilerinin görsel sanatlarla ilgilerini tanıyorlar.

Hiç kuşkusuz ben bugün müzelerin görsel eğitimine değineceğim. Yoksa çocuğunuzun yeteneği başka türde olabilir; o zaman da bu konuda yardımcı ve yönlendirici olmak düşünülmelidir.

Yıllar önce yurtdışına gidenler bilirler, bir müzede çocuklar yere oturup, çizerler. Şimdi bizim özel müzelerimizde de bu tarz çalışmalar yapılıyor.

Bir seçme yaptım:

*

İSTANBUL MODERN Beyoğlu’ndaki geçici mekânında, 7-12 yaş arası çocuklar için hem öğretici ve eğlenceli hem de sanat dolu aktivitelerden oluşan bir yaz programı hazırladı. Birbirinden farklı ve zengin içeriğe sahip 10 atölye, 2 Temmuz – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında çocukları bekliyor.

Yaz atölyelerinde çocuklar resimden kostüme, animasyondan heykele, mimariden fotoğrafa kadar farklı programlara katılarak yaratıcılıklarını keşfediyor. 7-12 yaş aralığındaki çocuklar, müze uzmanlarıyla birlikte sanatı yorumlamaya ve sanatsal üretimler gerçekleştirmeye yönelik atölyelere katılıyor. Atölye çalışmaları, sabah 10.00-12.00 ve öğleden sonra 13.00-15.00 saatleri arasında günde iki defa düzenleniyor.

İZMİR’DEKİ FOLKART GALLERY’nin bu yıl dördüncüsü düzenlenecek çocuklara yönelik ücretsiz resim kursu 18 Haziran’da başlıyor. Kurs 10 Ağustos 2018 tarihine kadar sürecek. Folkart Gallery, geleceğin sanatçısı yetenekli çocukları yetiştirmek amacıyla 2015 yılından bu yana her yıl resim kursu düzenliyor. Tamamen ücretsiz olarak organize edilen kursta, çocukların kullanacağı tüm malzemeler Folkart Gallery tarafından karşılanıyor. Folkart Gallery’nin resim kursuna 6-11 yaş arası öğrenciler katılabiliyor. Bu sene 150 öğrenciye resim eğitimi verilmesi planlanıyor.

PERA EĞİTİM, 7 Temmuz – 4 Ağustos tarihlerinde 4-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik yaz atölyeleri düzenliyor. Pera Müzesi’nin ‘İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji’ ve ‘Sarsılan İmge: Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Yapıtlar’ sergilerinden ilhamla hazırlanan atölyelerde organik ve geridönüştürülen malzemeler, pleksi ve renkli kartonlar kullanarak çalışmalar gerçekleştiriliyor ve çeşitli objeler üretiliyor.

SABANCI MÜZESİ’nin çocuklar için düzenlediği eğitim programları yaz tatillerinde de devam ediyor. Bu yaz Sabancı Müzesi’ne gelen çocuklar, 25 Haziran – 20 Temmuz tarihleri arasında fotoğraftan, resime, tasarımdan illüstrasyona pek çok sanat ve tasarım alanını tanıma şansı bulacak, uzman eğitmenler eşliğinde, müze bahçesinde kamp ve yoga yapabilecek.

*

YAZI dinlenerek, eğlenerek, yeni alanlar keşfederek geçirmeniz için yararlanacağınız fırsatlar.

 

X