"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Necatigil günleri başlıyor

DOĞUMUNUN 100’üncü yılı nedeniyle iyi şair Behçet Necatigil (16 Nisan 1916-13 Aralık 1979) için çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Bunlardan ilki, 6–7 Nisan tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Yapı Kredi Yayınları’nın katkılarıyla yapılacak.

 

Yer, üniversitenin Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu.

 

MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün düzenlediği sempozyumun afişi şöyle:

 

“Behçet Necatigil 100 Yaşında. Ardımdan dökülen su. Ben gidince nem kalır.”

 

Sempozyum, 6 Nisan Çarşamba günü saat 09.30’da ‘Behçet Necatigil Belgeseli’nin gösterimi ile başlayacak.

 

Belgeseli açılış konuşmaları izleyecek.

 

Konuşacaklar: Alev İdrisoğlu, Abdullah Uçman, Tülay Güngen, Selma Necatigil, Ayşe Sarısayın.

 

Çarşamba gününün konu başlıkları şöyle: ‘Şair Necatigil’, ‘Edebiyat Araştırmacısı, Eleştirmen Necatigil’, ‘Necatigil’i Okumak’, ‘Necatigil’in Radyo Oyunları’, ‘Radyo Oyunu: Yıldızlara Bakmak (TRT kaydı)’.

 

Perşembe gününün konu başlıkları: ‘Şair Necatigil’, ‘Şairlerin Necatigil’i’, ‘Necatigil’in Türkçeye Kazandırdıkları’, ‘Türkçeden Yabancı Dillere Necatigil’. Müzik Dinletisi: Mehmet Esemen, Emre Can Sarısayın ve Bade Okçukızı’ndan Necatigil’in Bestelenmiş Şiirleri: ‘Nilüfer’, ‘Serin Mavi’, ‘Yıldızlarda Uyku’.‘Tanıyanların Tanıklıkları, Anıları’ bölümünün konuşmacıları: Doğan Hızlan, Yüksel Pazarkaya, Eray Canberk, Demir Özlü, Cevat Çapan ve Selim İleri.Sempozyum çarşamba akşamı 17.00’de, perşembe akşamı da 18.00’de son bulacak.

 

***

 

BEHÇET NECATİGİL’le ilgili etkinliklerin takvimi şöyle:m Yapı Kredi Yayınları, Fulya Sanat Merkezi’nde Necatigil’in arşivinden belgelerin, fotoğrafların ve özel eşyasının yer alacağı bir sergi düzenliyor.

 

‘Sevgilerde: Behçet Necatigil 100 Yaşında’ sergisi, 14 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında açık olacak.

 

- 1980’den bu yana devam etmekte olan Necatigil Şiir Ödülü, bu yıl ‘100. Yıl Necatigil Şiir Emek Ödülü’ adıyla verilecek.

 

Ödül töreni, 13 Nisan tarihinde sergi açılışı kapsamında gerçekleşecek. 

 

- 14 Mayıs tarihinde saat 14.00’te Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’nde Cumartesi Söyleşileri kapsamında, Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz ve Ayşe Sarısayın’ın konuşmacı olarak katılacakları bir anma etkinliği düzenleniyor.

 

- Bu arada Necatigil’in arşivinde bulunan ‘İki Başına Yürümek’ adlı şiir kitabı, Burhan Uygur’un desenleriyle özel baskı olarak Yapı Kredi Yayınları arasında yayınlandı.

 

Kitabın tanıtım notunu okuyalım:“1968’de yayımlanan İki Başına Yürümek’in Burhan Uygur’un okuyup resimlediği nüshasının tıpkıbasımı, şiirin ‘saklı su’yu ile resmin gizli şairinin buluştuğu bu eşsiz kitap, Necatigil’in 100 yaşını kutladığımız bugünlerde gün ışığına çıkıyor.

 

Burhan Uygur’un resminin iç beyazlıklarına şiirler karalayan bir ressam olduğu biliniyordu, ama okuduğu kitabın sayfaları arasına düşler resmedip şairine armağan ettiğine şimdi tanık oluyoruz.

 

Gözünün değdiği her şeyden resme gitmesini bilen Uygur, bu kez bir Necatigil kitabını okurken başlamış resmetmeye.

 

İki Başına Yürümek, Burhan Uygur’un elinde küçük bir resim defterine dönüşmüş.”

 

***

 

BÜYÜK şairi tekrar okuyup yeni ustalıklarını keşfedeceğiz. 

X