"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Muhteşem bir üçlü: Ateş Pars Burak Tüzün ve İdil Biret

GENÇ bestecileri, genç icracıları dinliyorum, yazıyorum.

Çünkü geleceğin çoksesli müziğini geliştirecek, yüceltecek, kuşaktan kuşağa devrolmasını sağlayacak müzisyenler onlar.

Ne yazık ki orkestralarımız gerekli ilgiyi göstermiyorlar, radyo ve televizyonlar bu konuda duyarsız. Popülerliğin peşine takılmışlar.
Zaten bunu yapsa yapsa TRT yapar, özel televizyonlar böyle bir kültür hizmetinden uzaklar, yakınlaşacakları da yok. Ama TRT de görmüyor ne yazık ki.
Uzun süredir iki CD’yi dinliyorum, özümseyip yazabilecek düzeye gelebilmek için.
Birinci CD’nin kapağında üç ad var: Ateş Pars, Burak Tüzün, İdil Biret.(1)
Piyano ve Orkestra İçin Konçerto’yu, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile birlikte Promiyer Kayıtlar dizisinden canlı kayıt olarak kaydetmişler.
Şefik Kahramankaptan, “İki prömiyer kayıt birden...” yazısında CD üzerine özet bilgiler veriyor:
“ÇAĞSAV Müzik, kendine biçtiği Türk bestecilerinin kaydedilmemiş eserlerini Türk müzik arşivine kazandırma görevini yapmaya devam ediyor.”
İdil Biret, seslendirmeden sonra bakın düşüncelerini nasıl açıklıyor:
“Ateş Pars’ın 1. Piyano Konçertosu’nu zevkle çaldım. Son derece girift harmonisi olan, zekâ dolu parlak bir yapıt.
İyi bestelenmiş eserlerin ortak yönü sırf hesapta değil içten duyularak yazılmış olmalarıdır. Ateş Pars’ın konçertosu da bunun kanıtıdır. Böyle özgün ve ustaca yazılmış bir eser kazandığımız için çok mutluyum.”
Besteci Ateş Pars’ın (d. 1942), özellikle piyano parçaları Almanya’da ilgiyle karşılanıyor ve yaşamını Almanya’da sürdürüyor. Yapıtları arasında iki piyano için parçalar, piyano sonatları, piyano sonatları, piyanolu triolar, yaylı kuartetler, dokuz senfoni var. Bestecinin senfonileri 12 ton müziğine tipik örnekler oluşturuyor.
Orkestra şefi Burak Tüzün (d. 1970) lisansüstü derecelerini 1996-2002 yılları arasında devlet bursu ile okuduğu Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı Opera ve Senfoni Şefliği Bölümü ve Müzikoloji Bölümü’nde yaptı. Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.
İdil Biret’i tanıtmaya sanırım gerek yok, ona da dinleyiciye de ayıp olur.
CD kitapçığında, orkestralar hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

 

HEZARFEN ENSEMBLE (2)

 

-TOPLULUK 2010 yılında İstanbul’da kuruldu. Çağdaş müzik alanında çalışmalarını sürdürdü.
Türkiye’nin yanı sıra Almanya ve Hollanda’da Avrupalı izleyicilere yenilikçi Türk bestelerini sundu. Yurtdışındaki Kültür Başkentleri’nde konserler verdi.
Hezarfen Ensemble, aşağıdaki müzisyenlerden oluşuyor:
Cem Önertürk (flüt/pikolo), Nusret İpsir (klarnet), Müge Hendekli (piyano), Amy Salsgiver-Dorsay (vurmalı çalgılar), Özcan Ulucan (keman), Nilay Sancar (keman), Ulrich Mertin (viyola), Gökhan Bağcı (viyolonsel), Nermin  Kaygusuz (kemençe).
Şefler: Michael Ellison, Ulruchn Mertin.
Bu CD’deki besteciler ve yapıtları şöyle sıralanıyor:
Zeynep Gedizlioğlu - Akdenizli, Tolga Yayalar - di luce e ombra, Füsun Köksal - String Quartet, Onur Türkmen - HAT / kemençe ve topululuk için, Hasan Uçarsu - El Emeği, Zeynep Gedizlioğlu - Susma, Ahmet Altınel - Gnomus.
CD kitapçığında, sanatçılar hakkında bilgiler yer alıyor.


* * *


-NİTELİKLİ, değişik ses lezzetlerinizi yenileyen iki CD. İyi müziğe alışkın kulaklar için salık verilebilir.

(1) Ateş Pars, Burak Tüzün, İdil Biret, ÇAĞSAV Müzik.
(2) Hezarfen Ensemble, of Light and Shadows, ÇAĞSAV Müzik.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI