"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Metin Altıok şiirlerini bir de bestelerinden dinleyin

TÜRK şiirinin unutulmaz adlarından, Sivas katliamında aramızdan ayırdıkları Metin Altıok’un şiirlerinden yapılan şarkılar 2 CD’de toplandı. Toplam 28 şarkı yer alıyor bu CD’de.

Albümün adı: “Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar.” (*)
İyi şairlerin iyi şiirlerinden yapılmış bestelerin, iki açıdan önemini belirtmem gerekir.
Birincisi, besteciler iyi birer söz bulmuş oluyorlar; ikincisi, şiir okurlarının yanı sıra müzikseverlere de şiir ulaşıyor. Dahası disiplinlerarası bir ortaklık yaratılmış oluyor. İyi bir okur her iki zevki de bir arada yaşıyor.
Klasik müziğin ve diğer müziklerin tanınmış, usta adlarının okuduğu, çaldığı, bestelediği şarkılar, son günlerin en alınması gereken CD’sini bize sundu.
İki CD’deki bestecileri, okuduğunuzda nasıl bir büyük buluşma olduğunu anlayacaksınız:
Fazıl Say, Serenad Bağcan, Grup Gündoğarken, Candan Erçetin, Ogün Sanlısoy, Kardeş Türküler, Vedat Sakman, Hilmi Yarayıcı, Yasemin Göksu, Senem Demircioğlu, Mehtap Maral, Orhan Alkaya, Muhteber Cihaner, Kumdan Kaleler, Çiğdem Erken, Umay Umay, Birsen Tezer, Sezen Aksu, Mirady, Demet Sağıroğlu, Güneş Duru, Selim Tarım, Mazlum Çimen, Ersel Serdarlı, Güvenç Dağüstün, Nevzat Karakış, 3 Bas, Üç Anadolu, Murat Evgin, Zülfü Livaneli.
Metin Altıok
gibi bir şairin şiirleri, ustaların müziğe dönüştürme eyleminin ürünü CD’yi daha ilk dinlediğim andan beri, ne kadar dinlenmeye değer bir ürünün ortaya çıktığına karar verdim.
Albümün başında yer alan, Kor Düşseydi şiirini; şiire ve müziğe bir giriş olarak okuyalım:
“Kor düşseydi keşke yüreğime,
Bu yine anlaşılır olurdu.
İçimde suyu kesilmiş bir fıskiye
Birdenbire buruşup soldu.

*

Hoşça kal diyebildim güçlükle,
Sesimi iğneden geçirerek
Dönüp arkama yürüdüm,
Adım adım gittikçe küçülerek.

*

Sen bana bir gurbet sundun,
Buğulu çocuk gözlerinle.
Öpüp başıma koydum,
Sevginin solgun güzelliğiyle.”
Albümün son iki şarkısı ise özel birer selam olmuş.
Bestesi Murat Evgin’e ait Bir Mektup Yazsam parçasının sözleri Murat Evgin/Zeynep Altıok Akatlı’ya; Zülfü Livaneli bestesi Yangın Yeri’nin sözleri ise Ataol Behramoğlu’ya ait!
Albümün sonundaki ilk yazı Zeynep Altıok Akatlı’nın tanıtım ve teşekkür yazısı şu sözlerle başlıyor! Ki çok şey anlatıyorlar:
“İstedim ki Metin Altıok şiiriyle yaşasın.
İstedim ki şiirler şarkılar yüreklere ulaşsın, babamın ‘evvel bir idim şimdi milyonla’ dediği gibi çoğalsın. İstedim ki şiir insanları buluştursun.”
CD’ye emek veren bütün sanatçıların Metin Altıok hakkındaki düşüncelerinin yer aldığı kitapçık ise, daha da özel bir anlam taşıyor.

* * *

İYİ şiirler, iyi besteler. Metin Altıok’un anısına bin selamla!

(*) Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar, ANKÂ, 28 Şarkı 2 CD, Anadolu Müzik Yapım/DMC (Doğan Müzik Dağıtım)

X