"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Kulağımıza ulaşan yeni tınılar

BEĞENİLERİMİZ içinde en zor değişen müziktir.

Alıştığımız parçaları tekrar tekrar dinleriz, onun dışındakilere kulağımızı kapatırız.

Dinlemenizi salık vereceğim 2 CD’den oluşan Yeni Müzik: From İstanbul* albümü, size yeni kapılar açacak.

İlk dakikalarda reddetmeye kalksanız da iyi besteler, iyi icralar sizi müziğin cazibesinin büyülü ülkesine götürecek.

Kurumların bu tür CD çalışmalarını desteklemelerini, yenilikleri bize iletmesini her zaman savunmuşumdur.

İTÜ MİAM (İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmaları Merkezi) ve İTÜ Geliştirme Vakfı’nın katkılarıyla çıkarılabildi bu albüm.

CD müzik marketler ve dijital platformlarda da satışa sunuldu.

“Yeni Müzik” alanında çalışmalar yapan sekiz bestecinin eserlerinden oluşan “From İstanbul” çağdaş bir sorunun müzikle yanıtını arıyor.

“Özellikle belirsizlik ve endişe zamanlarında bizi bir araya getiren ve ayıran nedir?

From İstanbul işte bu sorunun altını çiziyor. On üç ayrı parçadan oluşan bu derleme albüm, özgün seslerin ve birbirinden bağımsız müzikal kalıpların, çizgilerin, şekillerin ve de dokuların sürekliliğini duyabileceğimiz geniş bir ortam sunuyor.

Tarihsel açıdan bu parçalar, 20. ve 21. yüzyıl müziğiyle, özellikle de savaş sonrası Avrupa avangard akımıyle ilişkilendirilerek ele alınabilir.”

CD’deki müzik, sadece dinlemeye değil müzik/duygu/düşünce bağlamında konumumuzu da belirlemeye çağırıyor.

***

ALBÜMDE hangi bestecilerin eserleri seslendirilmiş: Eray Altınbüken, Reuben de Lautour, Kamran İnce, Robert F. Reigle, Adam Roberts, Amy Salsgiver-Dorsay, Pieter Snapper, Jeremy Woodruff.

Albüme neden From İstanbul adı verilmiş?

Gerekçesini okuyalım:

“Albüme ismini veren İstanbul, çapraşık tarihi, haritaları, yolları, ucu açık hikâyeleri ile süregelen bir zikzakı çağrıştırır. From İstanbul şehrin bu zikzakını, yüksek enerjisini, öngörülemez büyüklüğünü, garip devinimini, genişleyişini ve tabii ki şiirselliğini yakalıyor. İstanbul sayısız birleşimlerin, doğaçlamaların ve deneylerin şehridir. Bu birbirinden bağımsız on üç parçayı bir araya getiren şey belki de sayısız birleşimlerden oluşan bir dünyayı yeniden kurmanın ve bireysel seslerin kolektif bir şekilde yankılanmasının aciliyetidir.”

Eserleri kimler yorumladı:

Hezarfen Ensemble, Yurodny Ensemble, MİAM Modern Müzik Topluluğu, Ivan Arion Karst, Juliana Snapper, Jerfi Aji, sa.ne.na Perküsyon Grubu, Berna Anıl, Aida Pulake, Filiz Karapınar, Lepidus Ensemble.

Eserler ve besteciler hakkında ayrıntılı bilgi albüm kitapçığında yer alıyor.

CD’nin kapak fotoğrafı Merih Akoğul’a ait, tasarımını ise Gözde Oral yaptı.

***

MÜZİK beğeninizi yenilemenizi, müziğin işlevi üzerine yeniden düşünmenizi sağlayacak bir albüm.

(*) Lila Müzik

X