"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Kırtasiye fuarından notlar

MASANIZDA muhakkak bir kalem vardır.

Haliyle, yanında da bir defter, not kâğıtları olması lazım. Çocuğunuz okulda boya kalemleri kullanıyor. Okul çantasını da her gün sırtına alıyor, içine defterini, kitaplarını koyuyor.

Bütün bu vazgeçilmez ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir fuar açıldı, İstanbul’da CNR-EXPO Yeşilköy’de. Ailece gezilecek fuarlardan biri. İstanbul Kırtasiye, Kâğıt, Okul ve Ofis Ürünleri Fuarı. Fuarı TUKİD (Tüm Kırtasiyeciler Derneği) düzenliyor.

Fuar kırtasiyeye, okula ait çeşitli, değişik ihtiyaçların sergilendiği bir mekân.

Kırtasiyecilerin bir sözünü yazalım önce: “Kırtasiye kırtasiyeciden alınır”.

Kırtasiye sözünün ne kadar geniş bir anlam taşıdığını bu fuarı gördükten sonra fark edeceksiniz.

Kataloğun başındaki sunum yazısı şöyle:

“Kırtasiye dünyasını İstanbul’da buluşturan bu köklü fuar, her geçen yıl yurtdışındaki ününü pekiştirmekte, yabancı ziyaretçilerin satın alma heyetlerinin fuar takvimlerinde ve ajandalarında mutlak yer almaktadır.”

Bu fuarın daha kapsamlı olmasını gerekli görüyorum.

Türkiye’deki kırtasiye sektöründeki bütün adların buraya ilgi göstermelerini bekliyorum. Neden derseniz? Şimdi büyük firmalar fuarlar dışında, kendi ürünlerini özel toplantılarda sergiliyor, ama bu toplantılar özellikle satıcılara yönelik bir çalışma. Bir kırtasiye meraklısı yeni ürünleri ancak ürünü sipariş eden kırtasiye malzemesi satanların vitrinlerinde görüyor, onlar satmazsa da kırtasiye meraklısı birinin haberi olmuyor. Bu açıdan kırtasiye meraklıları, hangi mağaza ne kadar ürün getirirse, onların satın alma personelinin bakış açısına göre haberdar olabiliyor ürünlerden... Fuarı gezerken birçok firmanın bu gerekçeyle katılmadığını öğrendim.

Sektör için çalışmaların meraklısına da yayılmasını öneriyorum.

Bu eleştiriyi dikkate almalarını bekliyorum.

Kırtasiye meraklılarını da firmaların düşüneceklerini umuyorum.

BEN hiç kuşkusuz bu fuara kalem, kâğıt, defter açısından baktım, onların bulunduğu bölümleri gezdim.

Elbette geçerken gözüm birçok eşyaya takıldı. Sözgelimi ofis ürünlerini inceledim. Zımbaların çeşidi, ofiste çalışanların dikkatini çekecek sayıda. Hele boya kalemleri çeşidi baş döndürüyor, biliyorum ki son zamanlarda popüler olan boyama kitapları onların satışını arttırıyor.

Dünya renkleniyor, çok yıllar önce kalemlerin kısıtlı renklerini bilenler, bu renk cümbüşünü mutlulukla seyrediyorlar, benim gibi.

Dolmakalemler beyazdan başlıyor, yeşil elma hatta lazer turuncusuna kadar bin bir renkle sizi karşılıyor. Aynı marka, aynı model dolmakalemin yeni renklerini almadan durabilene aşkolsun.

Hep söylerim, kurşunkalemin saltanatı bitmez. 6 H’den 8 B’ye kadar seç seçebildiğin kadar. Tükenmezkaleme de düşkünlüğümüzün teknik bir gerekçesi vardır. Dolmakalemle, jel kalemle not alamazsınız, çünkü kolay kurumaz. Onun için notlarınızı tükenmezkalemle almalısınız.

Daha önce Kıbrıs’ta ziyaret ettiğim, Deniz Kırtasiye fuara yine Kıbrıs’tan katılmıştı, elbette ziyaret ettim.

Fuarda bu sene kendime çok güzel defterler aldım. Acaba bilgisayarı bırakıp elyazısına mı dönsem diye düşünüyorum artık.

AİLECE gezeceğiniz bir fuar, gerçek bir kalem ve kâğıt cenneti. Kaçırmayın.

X