"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

İzmir’de edebiyat festivali

YAZ mevsiminde, yazlık yörelerde müzikle ilgili etkinlikler yapılıyor.
Başta İstanbul’daki klasik müzik festivali, caz festivali olmak üzere uluslararası gruplar, solistler İstanbul haricindeki yerlere, yörelere de geliyor.
İzmir’de, Bodrum Gümüşlük’te, Ayvalık’ta gerek orada yaşayanlar, gerek tatile gidenler müziksiz kalmıyor.
Ben ayrıca devlet orkestralarının da yaz turnesi yapmalarını önermişimdir. Büyük orkestraların her zaman tam kadro turne yapmaları zor olabilir, küçük gruplar halinde bu gerçekleştirilebilir, gerçekleşmelidir de...
Müzik açısından yapılanlardan söz ediyoruz.
Peki ya edebiyatın durumu nedir?
İşte, İzmir Belediyesi’nin düzenlediği festival, edebiyat alanındaki eksikliği de gideriyor.
Festivalin direktörlüğünü iyi şair Haydar Ergülen üstlenmiş.
İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali 24 Temmuz Cuma günü Karaburun’da başladı. Festival 5 Eylül akşamına kadar devam edecek.
Festivalin ‘tema’sı şu: ‘Edebiyat Özgürleştirir.’
Festival, İzmir’in Karaburun, Bergama, Çeşme, Menemen, Selçuk, Menderes Gümüldür, Güzelbahçe, Seferihisar, Urla, Dikili, Foça gibi ilçelerinde yapılıyor.
Bizim edebiyatçılarımız kadar yurtdışından konuklar da bu festivale katılıyor.
24 Temmuz Cuma günü yapılan toplantının konu başlığı, Türk Edebiyatında Kadın Özgürlüğü idi. Daha sonra da Ahmet Telli ve İnci Aral konuştu.
Genellikle tarihi mekânlarda, amfitiyatroda, açık mekânlarda yapılıyor festival etkinlikleri.
Tartışılacak ana konu başlıkları ve konuşmanın gerçekleşeceği ilçeleri şöyle sıralayabilirim:
31 Temmuz Cuma günü Bergama’da, Halk Edebiyatında Özgürlük üzerine Müslüm Çelik, Aydın Şimşek konuşacak, aynı panel 1 Ağustos’ta Menemen’de yapılacak. Yine 31 Temmuz Cuma Çeşme’de Orhan Alkaya yönetiminde düzenlenecek Aziz Nesin 100 Yaşında! panelinde Zeynep Altıok Akatlı, Melida Tüzünoğlu, Sezai Sarıoğlu konuşacak.
7 Ağustos Cuma, Selçuk’ta “Aşk Özgürleştirir” başlıklı panelde, Tuna Kiremitçi, Pelin Batu ve Neşe Yaşın konuşmacılar. 14 Ağustos Menderes Gümüldür’de “90. doğum yılında özgür bir ruh olarak ATTİLA İLHAN” başlıklı panel Nurduran Duman yönetiminde ve Rahmi Emeç, Cenk Gündoğdu, Zeynep Aliye’nin konuşmalarıyla gerçekleşecek.
21 Ağustos Cuma günü, Seferihisar’da Gültekin Emre’nin yöneteceği “Yol özgürleştirir-Yolculuk ve Edebiyat” başlıklı panelde Buket Uzuner, Balázs Szollossy (Macaristan), Timur Özkan konuşacaklar.
22 Ağustos Cumartesi ise, Edebiyat ve İfade Özgürlüğü konulu panel Urla’da gerçekleştiriliyor. Halil İbrahim Özcan ve Mustafa Köz’ün konuşmacı olarak yer alacağı paneli Enver Aysever yönetiyor.
28 Ağustos Cuma akşamı, Dikili’de Tuğrul Keskin’in yöneteceği panelin adı; “Ataol Behramoğlu, Şiirinin 50. Yılında Bir Özgürlük Şairi”. Metin Cengiz, Müesser Yeniay, Namık Kuyumcu’nun konuşmacı olacağı panelin sonrasındaki şiir akşamında Ataol Behramoğlu, Haluk Çetin’le beraber şiirlerini seslendirecek. Yine Dikili’de ertesi akşam, Bağımsızlık ve Özgürlük Ruhu başlıklı paneli Veysel Çolak yönetiyor. Onur Caymaz ve Onur Behramoğlu ise konuşmacılar.
4 Eylül tarihindeki son panel ise Foça’da gerçekleşiyor ve bu yıl yitirdiğimiz Türk edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal’in romanlarının konuşulacağı; “Yaşar Kemal: Özgürlüğün Romancısı” adlı paneli Hülya Soyşekerci yönetiyor. Konuşmacılar ise; Mahmut Temizyürek, Vecdi Çıracıoğlu, Hasan Özkılıç.
Programda ayrıca şiir akşamları, söyleşi ve imzalar da düzenleniyor.


*


FESTİVAL, yazarlarla okurların buluşmasını sağlayacağı gibi, yeni tanışmalara, yeni okumalara vesile olacaktır...

X