"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

İyi şiirden iyi müzik çıkar

CD’yi elime alır almaz daha adını okuyamadan kapağı kaplayan yazı dikkat çekiyor:

“Bu albüm, heyecanlanmaktan ve aşka gelmekten hoşlanmakla beraber, etrafında beliren davetkâr toz bulutlarının içine hemen dalmayan ve adı yakıcı bazı hedefler için kendisinden istenen acil onayları, karşılaşacağı kırılıp bozulmaları da göze alarak vermeyip, oraya hiç ulaşamayabileceği yollardan kendi hayali noktasına doğru ilerleyenlere adanmıştır.”

Türk edebiyatının iyi şairlerinin şiirlerini bestelemiş Serdar Ateşer. CD’nin adı: ‘İş İşten Geçer Geçmez Ordayım.’

Serdar Ateşer kimdir?

“1982-1988 yıllarında Mozaik’in kurucusu/besteci üyesi, vokalisti, bas ve elektro gitaristiydi. 1986’da ilk solo albümü ‘Shipahoy! / Bir Serdar Ateşer Kaseti’ni evde çoğaltmak suretiyle yayımladı. 1987’de, ilk film müziğini (Selamsız Bandosu/Nesli Çölgeçen) yaptı. 1988’de Mozaik grubunun kurulmasını müteakip, ilk bandrollü solo albümü ‘Mütareke Yılları’nı 1989’da Piccatura’dan yayınladı. Rumeli Hisarı’ndaki ev stüdyosunda ayrıca Erkan Oğur’un (1993) ve Bülent Ortaçgil’in (1994) albüm yapımlarını üstlendi. 1998’de 2. Solo Albümü ‘Avdet Seyri’, CD/LP/MC olarak Kalan Müzik’ten yayınladı. Kurduğu ‘Bir Serdar Ateşer Orkestrası’ adlı grubuyla bu albümdeki parçaların canlı performans ve kayıtlarını da yaptı. Aynı yıl Ayvalık’a yerleşti. Orada, eski bir taş yapıdan dönüştürdüğü ‘Stüdyo 1901’de, İstanbul ve İzmir bağlantılı olarak film, belgesel müzikleri kaydetmeye devam etti.”

Sunum yazısından sonra alttaki teknik bilgi, benim dinleyiş tarzıma uyduğu için hoşuma gitti.

“Önemli not:

Bu CD’deki müzikleri, iPhone, iPad, (PC ya da Mac) laptop hoparlöründen değil de, bildiğimiz müzik setinden (1 ampli+2 münasip hoparlör) dinlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.”

Edebiyat gibi egemen bir tür yoldaş ararsa müzikte bulacaktır. Bildiğim, belki sizin de bildiğiniz şiirleri müziğe yansımış olarak dinlemenin ayrı bir lezzeti olduğunu, şiiri de müziği de bilen herkes kabul edecektir.

Hangi şairlerin şiirleri bestelenmiş:

1- Tragedyalar III (Gücünüz Yok)

Şiir: Edip Cansever.

2 - İş İşten Geçer Geçmez Ordayım

Şarkı Sözü: Leylâ Tuna.

3 - Soygun

Şarkı Sözü: Murathan Mungan.

4 - Kaç Kişiydik (Sevgililik)

Şiir: Edip Cansever.

5 - Geç Tango

Şarkı Sözü: Murathan Mungan

6 - Kompile Kompile

Şarkı Sözü: S.A.

7 - Ayın Yüzü

Şarkı Sözü: Mehmet Budak.

8 - Tragedyalar III (Silâhlı Eleştiriler)

Şiir: Edip Cansever.

9 - Kırılgan

Şarkı Sözü: Murathan Mungan.

10 - Yerinde Duramayan Adam

Şarkı Sözü: Meltem Ahıska.

Albüm kitapçığında şiirlerin metinleri yer alıyor.

Böyle CD’lerde zevki en üst düzeye çıkarmanın yöntemi şiiri okuyarak dinlemeniz.

Hangi şair bestecide nasıl bir esin yaratmış? Farklı şiirlerin doğurduğu farklı ezgileri buradan dinleyerek bir çalışma da yapabilirsiniz.

 

ÇALIŞMALARIN çoğu Ayvalık’taki stüdyoda gerçekleştirilmiş.

Kapak tasarımını Bülent Erkmen yapmış.

Albüme emek verenler:

İskender Paydaş  - Cem Aksel - Ömer Avcı - Mesut Uçar - Mert Alkaya - Utku Tavil - Ayvalık Çocuk Korosu - Korkut Peker - Onur Duygulu - Sumru Ağıryürüyen.

 

DİNLEDİĞİNİZDE şairlere bu tınıların yakıştığına karar vereceksiniz.

..............................

(+)  KALAN - 1901 Records

X