"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

İyi bir konseri hatırlatıyorum

BUGÜN için bir program yapmadınızsa bu akşam saat 20.00’de Grand Pera Emek Sahnesi’nde dört yıl önce kurulan AIMA Festival Orkestrası’nın (Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi) konserine gitmenizi önereceğim.

Solistliğini keman sanatçısı Andrej Bielow ve viyola sanatçısı Maırco Misciagna’nın yapacağı konserde, barok dönemden tangolara uzanan zengin bir repertuvar seslendirilecek.

Filiz Ali’nin yaptığı çalışmaları, gerçekleştirdiği girişimleri her zaman destekledim, desteklenmeye değer olduğu için...

Filiz Ali’ye müzik eleştirmenliğini ben önermiştim, o da dostunun ısrarına hayır diyememişti...

Müzik alanında yazdığı kitaplarla da önemli bir görevi yerine getirmiştir.

Peki AIMA nedir?

O kuruluşu biraz tanıtmak isterim.

Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında kurulan AIMA, Türkiye'deki konservatuvar ve müzik okullarında klasik müzik eğitimi alan yetenekli gençlerin, uluslararası sanatçıların ders verdiği uzmanlık kursuna (masterclass) devam etmesine imkân tanıyor. AIMA bünyesinde, ağırlıklı olarak yaylı çalgılara odaklanan Müzik Ustalık Kursları, her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta düzenleniyor. Öğrenciler bu sayede dünyaca ünlü sanatçılarla tanışmak, birlikte çalışmak ve ufuklarını genişletmek olanağı buluyor.

AIMA’nın kuruluşunun 15. yıldönümü olan 2013’te mini bir festival düzenlemeyi planlayan Prof. Filiz Ali, AIMA’ya katılan  500’ün üzerinde genç müzisyen arasından 20’sini seçerek, AIMA Festival Orkestrası’nı kurdu.

Yaz aylarının her zaman ek çalışmalarla değerlendirilmesinden yanayım. Hiç kuşkusuz bu çalışmalar, öğrencilerin ustalık yolunda önemli bir aşamayı sağlıyor. Ayrıca Ayvalık’ta genç müzisyenlerin birbirini tanıması, ustalarla çalışması da dostlukların gelişmesi için hoş bir ortam yaratıyor.

Müziğin dostlukların kurulmasındaki yerini özellikle Daniel Barenboim’in yönettiği Doğu Batı Orkestrası’nda gözlemliyoruz. Yahudilerle Filistinliler müziğin büyüsünde siyasetçilerin zulmünü gideriyorlar. İnanıyorum ki, bu dostluk onların siyasal bakışlarına da insancıllık, eşitlik kazandırıyor.

***

AKADEMİ, genç müzikçiler arasında eşitliği sağladığı için de desteklenmeli.

Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerin dışında yaşayan gençlerin de gerçek kalitede müziğe ve sanata ulaşmaya haklarının olduğuna inanan AIMA, içinde doğup büyüdüğü Ayvalık’ın kültür hayatını da zenginleştiriyor.

Akademi’de şimdiye kadar Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valeri Oistrakh, İdil Biret, Andrej Bielow, Marco Misciagna, Christoph Henkel gibi isimler ustalık sınıflarında yer aldılar, öğrencilerle bilgi ve birikimlerini paylaştılar. Yeni yeteneklerin ortaya çıkmasında veya sahne deneyimi kazanmalarında mesafe kat etmelerini sağladılar.

Bu yazın programı ise şöyle:

18-24 Temmuz Onur Özkaya yönetiminde kontrbas,

22-30 Temmuz Andrej Bielow-Marco Misciagna keman, viyola

7-14 Eylül Alexander Rudin viyolonsel,

15-22 Eylül İdil Biret.

***

 KONSERE gideceklere iyi dinlemeler, masterclass’a katılacaklara da başarılar diliyorum.

X