"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Füreya'nın kuşu parçalandı

MEZARLARA, mezar taşlarına saygı bence yalnız dini açıdan değil, insanlık açısından da bir borçtur.

İnsan en kızdığının mezarını bile kutsal saymalıdır. Eğer insan nesline ait biriyse.

Üstelik bizim için mezar taşları sadece dini açıdan değil, kültürel açıdan da önemlidir. En seçkin hat örnekleriyle bezelidir birçoğu.

Ancak tarihten bugüne, birçokları hıncını mezar taşlarından çıkarmıştır. Kayıtlarda vardır, yeniçeri ocağı kapandığında halk birçok yeniçeri mezar taşını kırmıştır.

Bazı insanlar kızdıkları, aynı görüşü paylaşmadıkları insanlardan öçlerini mezar taşından alırlar. Bu ilkelliği sergileyeni bir insan olarak adlandırmak mümkün değil.

Geçenlerde Azra Erhat’ın mezarını ziyaret edenler, bu üzüntüyü yaşamışlar. Zira mezar taşına birileri hasar vermiş!

Azra Erhat’ın mezar taşında Füreya’nın yaptığı bir kuş vardır. Bülbülderesi’ndeki mezar taşındaki bu kuşu Azra Erhat bizzat istemiş, “Belki kuş olur uçarım” diyerek. Füreya, bunun üzerine Erhat’ın istediği kuşu yapmış.

Ama bazı eller büyük yazarın-çevirmenin ne ruhunun, ne de kuşun uçmasına müsaade etmemişler, hoyratça kuşu kırmışlar!

Sanatçının öngörüsü mü demeli bilemiyorum. Allah’tan Füreya, Azra Erhat’ın bu isteğini yerine getirirken, herhalde başına bir şey gelebir diye düşünüp iki tane yapmış. Bu kuşların diğerini de mimar-şair Cengiz Bektaş’a vermişler.

Şimdi Azra Erhat’ın ailesi Cengiz Bektaş’taki ikinci kuşun Azra Erhat’ın mezarına konulmasını bekliyor.

Ama yetmeyecek sanırım. Başına bir nöbetçi dikmek gerekebilir.

Ben iyi niyetle şöyle düşünüyorum. Belki de sanatsever birisi o kuşun sanat eseri olduğunu fark ederek almak istemiş, koparamayınca da kırmış. Tabii bunun da bir hırsızlık olduğunu belirtmeye bilmem gerek var mı?

Şimdi o kuş yerine konulduktan sonra, gönüllü bekçiler bulunabilir.

ÖNDER KAYA, Azra Erhat’ın aile mezarının fotoğrafını gönderdi.

Mezar taşının başında Tevfik Erhat Ailesi yazıyor.

Aile mezarlığında gömülü olanlar: Tevfik Erhat, eşi Nasibe Erhat, kızı F. Akile Erhat, oğlu O. Ehat Erhat, Azra Erhat.

Onun mezarı üzerinde Füreya’nın yaptığı Mavi Kuş.

Hafızamı zorluyorum, nakledilen bir mezardır Ömer Seyfettin’inki.

Taşında şu yazar:
Ben Gönen’de Doğdum
Hikâyeci Yazar Ömer Seyfettin.

Aziz Nesin mezar konusunda sıra dışı öngörü sahibi isimlerin başında gelir kanaatimce. Mezarının yerini gizli tutarak hem lüzumsuz övgüleri hem de olası saldırıları önlemişti... Bu vesileyle mezarı bilinmeyenlerden söz edelim:

Reşat Ekrem Koçu’nun Sahrayı Cedit Mezarlığı’nda yattığı ama yerinin bilinmediği söyleniyor. Evliya Çelebi için de çeşitli yerler söyleniyor, bunların arasında Mısır da var. Şinasi de bugün mezarı ortada olmayan adlardan.

CENGİZ BEKTAŞ, Füreya’nın ikinci kuşunu Azra Erhat’ın mezarına koyduktan sonra tavsiyem, zaman zaman mezarın ziyaret edilmesi. Bu sayede korunmuş olur.

X