"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Fotoğrafı ustalardan öğrenmek

Fotoğrafa ilgi duyuyorsanız işe bu konuda özet bilgiler veren kitaplarla başlamalısınız. Ian Haydn Smith’in ‘Fotoğrafın Kısa Öyküsü’, bu anlayışla yazılmış iyi örneklerden biri.

Bir alana gerek amatör gerek profesyonel olarak ilgi duymaya başladığınızda ilk yapacağınız, bu alanın ustalarının kitaplarını okumak, yaptıklarını incelemek, onların izinden gitmektir. Fotoğraf mı çekiyorsunuz ya da meslek olarak fotoğrafçılığı mı seçtiniz? İşe bu konuda özet bilgiler veren kitaplarla başlamalısınız.

Ian Haydn Smith’in ‘Fotoğrafın Kısa Öyküsü’, bu anlayışla yazılmış iyi kitaplardan biri.

İlk sayfasında şu yazıyor: ‘Önemli Janrlara, Eserlere, Temalara ve Tekniklere Yönelik Cep Kılavuzu’.

Lise yıllarımda ben de fotoğrafa ilgi duymuş, Agfa marka, körüklü, 6x9 film çeken bir makine almıştım. O makineyle ‘1950 kuşağı’nın yani kuşaktaşlarımın fotoğraflarını çektim.

Şimdi bu merak ateşi sönse de bir Panasonic Lumix ile küçük bir Nikon makinem var.

Bir zamanlar ben çekerdim, yıllar geçtikçe başkaları sizi çekiyor.

Fotoğrafı ustalardan öğrenmek
Fotoğrafın Kısa Öyküsü Ian Haydn Smith Çeviren: Deniz Öztok Hep Kitap 224 sayfa 38.50 TL

Göz, yürek ve akıl

Kitap dört bölümden oluşuyor.

‘Giriş’ bölümünde ustalardan görüşler var. İlk yazı Henri Cartier-Bresson’dan: “Fotoğrafların fotoğraf makinesiyle üretildiği bir yanılsamadır. Fotoğraf gözle, yürekle ve akılla üretilir.” ‘Janrlar’ bölümünün başında Robert Capa’dan bir söz: “Fotoğraflarınız yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsiniz demektir.”

‘Eserler’ bölümünde Eve Arnold’dan bir alıntı: “Yapmaya çalıştığım şey fotoğrafını çektiğim insanları işin içine katmaktı... Onlar poz vermek istediğinde ben de fotoğraflarını çekmek istiyordum.”

‘Temalar’ konusunda Nan Goldin ne diyor? “Bence fotoğraf çekmek tarafsızlık değildir. Birisine dokunmanın bir yoludur. Bir kucaklamadır.” ‘Teknikler’de Alfred Stieglitz’in sözünü okuyoruz: “Işığın olduğu her yerde fotoğraf çekilebilir.”

Bu bölümden sonra ilk sayfada şu yazı var: “Bu kitabı nasıl kullanmalısınız?”

Kullanılma düzeni üzerine bazı notları paylaşacağım. Yukarıda ana bölüm başlıklarını sıralamıştım.

Sayfa düzeni ise şöyle: Sayfanın başında önemli fotoğrafçıların kareleri, biyografileri ve sayfada yer alan fotoğraf hakkında eleştirel notlar bulunuyor.

Böylece o fotoğrafın analizini yaparak, çekimler konusunda bilgi ediniyorsunuz.

Hiç kuşkusuz bu bilgilerle, fotoğrafçılık tarihindeki önemli adların fotoğraflarını da izlemiş oluyorsunuz.

Örnekler üzerinden yapılan yorumlar, kuramla uygulama birlikteliğini sağlıyor.

İyisi nasıl çekilir?

Kitaptaki fotoğraflardan biri, siyasi cinayet tarihinin en çarpıcı fotoğrafı: Kennedy suikastından bir kare.

Jack Ruby, Lee Harvey Oswald’ı öldürürken. Bir katil yakalanmış, onu da bir başkası öldürmüştü. Seçkin fotoğraflara bakarken iyi, başarılı bir fotoğrafın nasıl çekileceğini, başarılı fotoğrafları oluşturan unsurların hangileri olduğunu anlayabilirsiniz.

Kitabın sonunda dizin var.

Müzeler bölümünde hangi ülkelerden alındığı belirtilmiş.

Rahat okunan, uygulanabilen bir fotoğraf kitabı...

 

X