"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Fazıl Say olmasaydı...

İYİ besteci, iyi piyanist Fazıl Say olmasaydı, Türk şirinin ustalarının en seçkin şiirleri müzikle buluşamayacaktı.

Bundan önceki çalışmalarında, tanınmış edebiyatçılarla müziği buluşturan bestelerini anımsatmalıyım: Nâzım Hikmet, Metin Altıok, bir de hikâye dünyasından bir usta Sait Faik Abasıyanık.
Okuduğumuz hatta bazı dizelerini ezberlediğimiz şairlerin, müzikle yeniden yaratılması, iki türün birleşmesinin başarılı örnekleri.
Zaman zaman o şiirleri okuduğumuzda, bazı müzikleri çağrıştırdığımız olmuştur.
Şimdi bu şiirleri okurken, Fazıl Say’ın ezgileri kulaklarımızda yankılanacak. Yetişme, çocukluk döneminde babası Ahmet Say’ın arkadaşlarıyla tanıştığı, onları canlı canlı dinlediği için edebiyatla müzik onun belleğinde birbirinden ayrılmaz iki tür olarak yer etmiştir.
Babasının dostları o şiirleri okurken, bunun müziğe nasıl çevrileceğini çocukken bile bilinçaltında tasarlamıştır. Geçen hafta yeni CD’si “Yeni Şarkılar”ı* dinledim.
Albüm kitapçığının içinde o şiirler de yer aldığı için, müziği dinlerken şiirleri okuyabilir, bestecinin o şiirleri nasıl yorumladığını duyumsarsınız. Hiç kuşkum yok, şiir sizde yeni bir boyut kazanacaktır müzik aracılığıyla.
Şarkıların türünü tayin etmek gerekli mi?
Bence hayır.
Eğer tür merakındaysanız, ben lied’le chanson arasında ama ikisinden de farklı, ikisini de çağrıştıran yeni bir tür yarattığını söyleyebilirim. Gene evrensel müzik donanımının yerel izdüşümünün örnekleri besteler.
Hangi şairlerin hangi şiirleri bestelenmiş:
Edip Cansever – “Şey Şey Şey ve Şeylerden”
Turgut Uyar - “Göğe Bakma Durağı”
Cemal Süreya – “Bu Bizimki”
Nâzım Hikmet – “Masalların Masalı”
Ömer Hayyam – “Ey Kör”


* * *


YENİ CD’sinin kitapçığında Hepimizin Şarkıları yazısında; hem şairler için bilgi veriyor hem de çalışmalarının oluşumu konusunda yorumlarını bize aktarıyor Say: “‘İlk Şarkılar’dan bir yıl sonra bu sefer son bestelerimin yer aldığı ‘Yeni Şarkılar’ ile buluşuyoruz; benim için büyük mutluluk, büyük heyecan. Bu şarkılar deneyseldir, yenidir, farklıdır elbet. Ama emin olun ki ‘hepimizin’ şarkılarıdır ve hayatımda en çok emek ve vakit harcadığım çalışmalarımdan biridir. Sonuçta, ulaşmak istediğim nokta, ‘sadelik’, ‘güzellik’, ‘samimiyet’tir, kendime ulaşmaktır, bizleri anlatmaktır.”
Besteler üzerine bilgiler, dinleyicinin daha da zevkini çıkararak dinlemesini sağlayacaktır. Şarkılar vokal solist olarak “Serenad Bağcan’a emanet edilmiştir”.
30’dan fazla sanatçı da bu CD’nin çalışmalarına katılmıştır.


* * *


ŞİİR ve müzikle bezeli bir pazar geçirmenizi dilerim.

---------------------------------

(*) ADA Müzik.

X