"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Eskişehir'de modern sanat müzesi açılıyor

ÖZEL müzelerin açılması, o kentte sanatın birçok kişi tarafından tanınmasını, izlenmesini sağlıyor.

Özellikle görsellik konusundaki atılımlarıyla özel müzeler önemli bir işlevi yerine getiriyorlar.

Üniversite kenti Eskişehir’de Polimeks’in çabasıyla 2018’in sonunda yeni bir müze ziyarete açılacak.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Odunpazarı bölgesinde yapılan müzenin adı “OMM” (Odunpazarı Modern Müze) olacak.

Modern sanat müzesinin içinde bir de butik otel bulunacak.

Eskişehir’e gittiğimde, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Odunpazarı’nda onardığı bir otelde kalmıştım. Müze arazisini de başkan, müzeyi yapanlara tahsis etti.

Tarihi bir bölgede bu tür mekânların yapılması, kültür turizmi açısından da o kenti yüceltir.Müzelerin içindeki malzeme kadar, müze binasının mimarisi de hiç kuşkusuz özen gösterilmesi gereken bir anlayışı gerektiriyor.

Müze binasının yapımını Japonya’nın tanınmış mimarlarından Kengo Kuma üstlendi. Sanatçı, müzenin mimari felsefesini şöyle özetliyor: “Doğa ile mimariyi, ‘bina’ ve bulunduğu ‘lokasyon’ arasında güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacak şekilde harmanlamak. Bunu sağlamak için kolayca temin edilebilecek ahşap, taş ve kâğıt gibi doğal ve yerel malzemeyi kullanmayı tercih ediyorum.”

Müzenin maketini gördüğünüzde, binanın bu anlayışı yansıttığını göreceksiniz. 3 bin300 metrekare alan üzerine kurulacak müzede Polimeks koleksiyonunda yer alan modern ve çağdaş Türk sanatçılarının yapıtları sergilenecek.

POLİMEKS Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, müzeyi niçin kurduklarını, gençler için önemini vurguluyor:

“Dünyada bu türlü müzelerde sergilenecek eserler kadar, müze binasının mimarisinin de dikkat çekici olmasına özellikle önem veriliyor. Koleksiyonumuzdaki, sanat değeri yüksek eserlerin yer alacağı müzemiz için biz de bu alanda dünya çapında bir mimarla çalışmaya karar verdik.
Özellikle gençlerin çağdaş ve modern sanata, tasarıma, mimariye olan ilgisini önemsiyoruz. Polimeks olarak felsefemiz, dünyanın neresinde olursa olsun sadece anahtar teslim projeler üretmek değil. Bulunduğu şehirle ve yerel kültürle bütünleşen, ona katkıda bulunacak, sürdürülebilir ve bizden sonraki jenerasyonlara ilham kaynağı olacak izler bırakmak isteğindeyiz. Eskişehir’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş tarihi ve en özel bölgesi olan Odunpazarı’ndaki restorasyon çalışmalarının da bir parçasını oluşturacak bu müze Eskişehirlilerin sanatla buluşmasına katkı sağlayacak, manevi değeri yüksek bir projedir. Eskişehir bizim evimiz, burada daha önce de yatırımlarımız oldu.”

ÖZEL müzeleri, sanatın ilerlemesi, sanatçıların tanınması için gerekli yatırımlar olarak görüyorum.

Eskişehirde modern sanat müzesi açılıyor
Eskişehir’in UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş tarihi bölgesi Odunpazarı’nda yapılan modern sanat müzesi OMM, tamamlanınca böyle olacak. 

X