"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Ege’den Elazığ’a sesli bir gezi

DERTLERDEN, gamlardan, gündelik bunalımlardan, çözülmeyen sorunlardan azade bir hafta sonunu hepimiz hak ediyoruz.

Mehtap Demir’in Anadolu Kokusu (The Parfume of Asia Minor) albümünü deyim yerindeyse dinlemeyip ciğerlerime çektim. Kimi zaman yaylalarda buldum kendimi, kimi zaman deniz kıyısında, kimi zaman bir hapishane hücresinde.

 

Bu CD’nin hoşuma giden, başka CD’lerde de uygulanmasını beklediğim bir özelliğini özellikle vurgulamalıyım. Her parçanın öyküsü anlatılıyor, kimin/kimlerin seslendirdiği yazılmış. Türkçeden Yunancaya uzayan aynı ezgiler. Şarkının, türkünün çıktığı yer, bestecisi bellidir ama her yer anavatanıdır.

 

Çünkü her dinleyen ona kendinden, anılarından, acılarından bir şeyler katar. Öyle dinler. Dinlerken, değişik ruh hallerini yaşarsınız, monoton dünyanız değişir. Kendinizi aşarsınız.

 

Nereye gidersem gideyim peşimi sesler bırakmaz, kentlerin sesi kulağımda uğuldar, kimi zaman içe döndürür beni.

 

Şarkıların, türkülerin serüvenini okurken, her parça bana bir tarihi çağrıştırdı. Yıllardır söylenen, çalınan bu parçalar, kaç kişiyi mutlu etti, kaç kişiyi ayağa kaldırıp oynattı, kaç kişiyi dertlendirdi. İster Türkçe söylensin ister Yunanca, isterse bir başka dilde, şarkıların çeviriye ihtiyacı yoktur, herkes onu duygu birliğinde yaşatır.

 

Her parçanın altındaki bilgiyi mutlaka okuyun, dinlemenizi tatlandıracak. Müziğin ne olduğunu size düşündürecek.

 

CD’nin kapağında üç ad var: Nikos Tatasopoulos, Yurdal Tokcan, Göksel Baktagir. Üç sanatçı, iyi müzikçileri tanıtmaya gerek yok.

 

Böyle CD’leri dinlerken, sesler aracılığıyla nasıl ulusların siyasi oyunları yok sayarak aynı şarkıda buluştuklarını dinlemek benim için büyük bir huzur kaynağı.

 

Bir yandan Pera’da çalınan kantolar içimizi kaynatırken, birden İzmir’de zeybek oynamak geçer içinizden, oradan aşk acısının en içtenini, en etkileyenini, en özgününü dinlersiniz. Öyküsü sese dönüşünce en katı yürekler bile insanlığını hatırlar.

 

Üç türün en kıpırtılı parçaları seçilmiş, iyi bir tatil repertuvarı oluşturulmuş. Hep pop müziği için yazın hiti diye övgüler düzülür ya, bence yazın hiti bu CD olmalı, her yerde, herkesin seveceği parçalar var çünkü.

 

Daha önce bu parçaları sazlarıyla, sesleriyle bize dinleten geçmişin ustalarını da anımsayacaksınız.

 

***

 

BU güzel CD’nin sanatçılarının adını mutlaka yazmalıyım:

 

Kanun: Göksel Baktagir – Bahadır Şener,

 

Buzuki: Nikos Tatasapoulos,

 

Ut: Yurdal Tokcan,

 

Ritim Sazlar: Mehmet Atalay,

 

Klarnet: Serkan Bağtır – Aykut Sütoğlu,

 

Trompet: Aykut Sütoğlu,

 

Lavta: Selçuk Murat Kızılateş,

 

Akordeon: Bekir Sakarya,

 

Gitar: Şeyhmus Fidan,

 

Bas gitar: Yiğit Şen,

 

Vokal: Faruk Paker.

 

CD’de 19 parça var.

 

***

 

İYİ MÜZİĞİN hem hüznünü hem coşkusunu yaşayın.

 

(*) Ahenk Müzik.

X