"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Dehasını anlamak için Bach dinlemelisiniz

HAKAN ERDOĞAN’ın düzenlediği ‘Bach Günleri’ 7 Aralık Çarşamba günü Andres Mustonen & Glasperlenspiel Oda Orkestrası konseri ile Grand Pera Emek Sineması’nda başlıyor.

13’üncü kez yapılacak günlerin bu yılki teması ‘Bach & Love’ adını taşıyor.

 

Festivalin açılış konserinde dünyaca ünlü keman virtüözü ve şef Andres Mustonen ve Estonya’nın en önemli oda orkestralarından Glasperlenspiel Orkestrası J.S. Bach’ın en sevilen eserlerinden oluşan bir seçkiyle birlikte, keman ve klavsen konçertolarını seslendirecek.

 

Estonyalı Andres Mustonen bugüne kadar Riga Senfoni Orkestrası, Moskova temelli Tschaikovski Senfoni Orkestrası, Moskow Philharmonic Orchestra ve Russian National Orchestra gibi topluluklarda yer aldı. Daha önce birçok kere Bach, Mozart, Schütz gibi bestecilerin eserlerini seslendiren Andres Mustonen ayrıca ‘Hortus  Musicus’ ve ‘Hortus Music Academic Orchestra’nın da kurucularından. İstanbul Bach Günleri’nde daha önce de sahne alan Mustonen yine unutulmaz bir geceye imza atacak.

 

İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek konserlerin bu seneki en önemli özelliği ise müzik ile aşkı İstanbul’da buluşturan festivalde, tıpkı 1700’lü yıllarda Gottfried Zimmermann’ın Leipzig’deki kafesinde olduğu gibi seyircinin içeceklerini yudumlarken J.S. Bach, Telemann gibi ustaları dinlediği 18. yüzyıl atmosferini ‘Cafe Zimmermann’ konsepti ile canlandırması.

 

BİR BAROK OKULU

 

Bunlardan biri European Union Baroque Orchestra konseri. Avrupa’nın birçok ülkesinden barok müziğin en önemli virtüözlerini bir araya getiren EUBO (European Union Baroque Ensemble), festival kapsamında 18 Aralık Pazar günü İstanbul Deniz Müzesi’nde sahne alacak. Orkestra, seyirciye J.S. Bach, Scarlatti, Handel ve Telemann’ın en sevilen barok eserlerinden oluşan bir program sunacak. Orkestranın önemli bir özelliğinden söz etmeliyim. EUBO, her yıl Avrupa’nın dört bir yanından 100 yetenekli genç Barok müzisyenini üç gün süren seçmelere katılmak amacıyla davet eder. Başarılı olan adaylar, daha sonra dünyanın önde gelen Barok müzik uzmanlarından 6 ay eğitim alırlar. Her yılın sonunda, EUBO öğrencileri profesyonel dünyaya atılırlar ve seçmelerden mezuniyete kadar olan süreç yeniden başlar. Bu haliyle bir barok okulu gibi faaliyet gösterir orkestra.

 

İKİ VİRTÜÖZ

 

Sigiswald Kuijken’ın ‘En iyisi’ diyerek işaret ettiği, org ve klavsenin dünyadaki sayılı virtüözlerinden Benjamin Alard ile çağdaş dönemin en iyi barok orkestralarında solo kemancı olarak yer almış ünlü keman virtüözü François Fernandez 20 Aralık Salı akşamı Deniz Müzesi’nde sahne alacak. Benjamin Alard 2004’te, henüz on dokuz yaşındayken Ruges’de düzenlenen dünyanın en saygın klavsen yarışmasında birincilik ödülünü aldı ve bu ödülü kazanan en genç sanatçı unvanıyla müzik tarihine geçti. Fernandez 22 Aralık Perşembe akşamı yine İstanbul Deniz Müzesi’nde solo bir konser de verecek.

 

François Fernandez ise 1986’da, henüz 17 yaşında üyesi olduğu ‘La Petite Bande’ın bugün lideri oldu. Aynı zamanda çağının en iyi barok orkestralarında lider ya da solist olarak yer alıyor. 21 Aralık Çarşamba gecesi ise Deniz Müzesi birçok ünlü operanın vazgeçilmezi Fransız soprano Myriam Arbouz ve yine Benjamin Alard’ın duo konserine sahne olacak. Konserde J.S. Bach’ın ikinci eşi ve ses sanatçısı Anna Magdelena Bach ve J.S. Bach’ın duygusal birlikteliğinin yanında müzikal birlikteliğinin de anısı yaşatılacak.

 

***

 

BACH’ın dehası en iyi onu dinleyerek anlaşılır. 

X