"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Çetin Emeç anısına konser

7 Mart günü haince öldürülüşünün 26’ncı yılında Çetin Emeç’i, Zincirlikuyu’daki mezarının başında ailesi ve arkadaşları andık.

Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, hem Emeç’e yapılan suikastın unutulmaması gerektiğini vurguladı hem de gazetecilerin özgürlük mücadelelerine değindi konuşmasında.

 

Törenden sonra ailesi ile birlikte Beşiktaş Belediyesi’nin Çetin Emeç adını verdiği kreşine gittik.Başta Çetin Emeç Belgeseli gösterildi.

 

Onun, “Ben gazeteciyim”, diye sonlanan, yaşamının ana dönemeçlerini anlatan bir belgeseldi.

 

Belgeselde birçok dostu onu anlatıyorlardı.Çetin Emeç Kreşi’ndeki öğrenciler, “Ben bir gazeteciyim” şarkısını seslendirdiler.

 

Çetin Emeç maskeleriyle sahneye çıktılar, kiminin elinde fotoğraf makinesi, kiminin elinde mikrofon vardı şarkı söylerlerken.Kreş buluşmasında Çetin Emeç’in oğlu Mehmet Emeç, Pınar Türenç, Orhan Erinç, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Merve Öztopaloğlu Küçükel ve ben konuştuk.

 

Konuşmalardan sonra, öğrenciler gelenlere çiçek verdiler.

 

* * *

 

HAKAN ŞENSOY yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Caddebostan Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de Çetin Emeç’i Anma Konseri gerçekleştiriyor.

 

Solist: Erkut Gökgöz (trompet).Programda aşağıdaki eserler seslendirilecek:Wolfgang Amadeus Mozart: Saraydan Kız Kaçırma Operası Uvertürü.Oskar Böhme: Trompet Konçertosu.Wolfgang Amadeus Mozart:40. Senfoni.Çetin Emeç, müziğe yakın biriydi, gençliğinde keman çalmıştı. Eşi Bilge Emeç de müzikle ilgili biriydi.Kızları Mehveç Emeç’i de iyi bir piyanist olarak yetiştirdiler.

 

Bestelerini de biliyoruz...

 

Şimdi konservatuvarda ders veriyor.Çetin Emeç’le birlikte Mehveş’in birçok konserine gittik, hiç kuşkusuz her zaman olduğu gibi konserlere nefes nefese yetişirdik.

 

Çünkü dostum Çetin, her zaman bir haberin cezbesine kapılmış halde, onu daha iyi sunabilmek için neler yapabiliriz sorusunu sora sora, hayattaki diğer her şeyi unutmuş olurdu.

 

Onunla birlikte çalışırken ayda bir KÜP (Konu Üretme Projesi) oturmalarına katılırdım, katıldığımda da Divan’dan Şarlot pastası getirirdim.

 

Basın tarihimizin en özgün ve önemli figürlerinden birisiydi. Yaptıklarıyla da, ölümüyle de unutulmamalı!

 

* * *

 

ONU sevgiyle, özlemle anıyoruz.

X