"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Çeşme'de Murat Karahan'ı dinledim

DAHA önceki bir yazımda eski dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un verdiği iftarda Murat Karahan’ın Makber’i okuduğuna ve bunun önceki icralardan farklı olduğuna değinmiştim.

Çeşme’de ‘Zeki Müren Şarkıları’ konserini dinledim. 12 konserden oluşan turne Çeşme’de noktalandı.

Limak Vakfı’nın kurduğu Limak Filarmoni Orkestrası, şef Oğuzhan Kavruk yönetiminde sanatçıya eşlik etti. Ben kurumların, holdinglerin kurdukları vakıflar aracılığıyla sanata katkıda bulunmalarını desteklerim. Çünkü bir ülkenin kültüründe, eğitiminde müziğin önemini benim gibi birçok kişi bilir. Konser alanına giderken, kapıda karşılaştığım kuyruk yarının Türkiye’sine umut bağlamamı sağlayan unsurlardan biriydi.

Çeşmede Murat Karahanı dinledim
Doğan Hızlan - Ebru Özdemir - Nihat Özdemir

Açılış konuşmasını yapan Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir “Sanat da Limak Vakfı’nın en önemli başlıkları arasında yer alıyor. Bu amaçla 2017 yılında kurduğumuz Limak Filarmoni Orkestrası, Türkiye’de çoksesli müziği geniş kitlelere sevdirmeye başlamasının yanı sıra Türk müziğini de dünyaya tanıtan bir fonksiyon üstlendi” dedi. Orkestranın bugüne kadar 11 ilde verdiği konserlerin büyük ilgiyle karşılandığını da belirten Özdemir, önceki gün yapılan Bodrum konserinin ardından bu keyifli yolculuğun son durağı olarak Çeşme’yi seçtiklerini söyledi.

Konser öncesinde bir konuşma yapan dünyaca ünlü tenor Murat Karahan ise Türkiye’nin dünyada müzik zenginliği açısından ilk sırada yer aldığını belirterek “Türk müziği ezgileri, Batı formlarıyla zenginleştirildiğinde tüm dünya tarafından hayranlıkla dinlenebilecek bir altyapıya sahip. Önemli olan bu iki türü ‘altın oranla’ birleştirmek. İşte biz de Limak Filarmoni Orkestrası ile bunun ilk adımını atmış olduk. Konser için gittiğimiz her yerde gördüğümüz ilgi de bunun en önemli kanıtı” dedi.

Karahan, müzikseverlere yeni sezonun sürprizini de açıkladı. Karahan, yeni sezonda Türkiye’nin dört bir yanından türküleri çoksesli olarak seslendireceklerini belirterek şunları söyledi: “Karadeniz’den Trakya’ya, Ege’den Akdeniz’e, Doğu Anadolu’dan İç Anadolu’ya kadar her yöreden türküler üzerinde çalışıyoruz. İlk konserimizi de daha önce söz verdiğimiz üzere Diyarbakır’da yapacağız.” Ayrıca Rengim Gökmen’in yönetiminde, bu konserlerin CD’sinin çıkacağını söyledi. Zeki Müren şarkıları albümü de çıkıyor.
 
MURAT KARAHAN’ın başarısının ardında, bir Türk müziği şarkısı okuduğunu bilmesi, onun özelliğini, söyleyiş tavrını özümsemesi yatıyor. Karahan’ın müziğin yerelden evrensele yolculuğu konusunda söylediklerine tamamen katılıyorum.

Konserinde yer yer izahlı müzik programını andıran konuşmalar yapmasını uygun buldum, çünkü projenin gerekçesini, özelliğini anlatması gerekirdi. Seçtiği şarkılar hepimizin ses belleğinde yer etmiş parçalardı.

Zeki Müren’i yakından tanıdığım, çok dinlediğim için sanatçının söyleyiş tavrını mukayese yaparak dinledim.

Hiç kuşkusuz bu tür söyleyişlerde bire bir taklit etkili olmaz ve dinleyiciyi cezbetmez.

İcrasında bir Türk müziği sanatçısının tınısını da ihmal etmemiş, bilinen parçaları yeni bir tavır ve tarzda söylüyor ama ses oyunlarıyla da onun eski icrasını hafif bir imbat gibi anımsatıyor.

Seçtiği parçaları da beğendim.

Beni asıl etkileyen müziğin ortak duyguların dile getiriliş sanatı olması. Birçok şarkıda sanatçıya dinleyiciler de eşlik etti. Müziğin birleştirici özelliğine bir kez daha tanıklık etmiş oldum.
 
LİMAK FİLARMONİ’nin yeni çalışmalarının sürmesini bekliyorum, Murat Karahan’ı da kutluyorum.

X