"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Bugün Alevi Kitap Fuarı açılıyor

TÜRKİYE’DE ilk kez gerçekleştirilecek ve bugün saat 11.00’de İstanbul Merdivenköy’deki Şahkulu Sultan Vakfı’nda açılacak olan “Alevi Kitap Fuarı”na 42 yayınevi, 9 kurum, 28 yazar ve sanatçı katılıyor.

5 Haziran Pazar günü saat 20.00’de sona erecek fuarda imza günleri, söyleşiler, dinletiler, sergiler ve masal okumaları gerçekleştirilecek.

Açılış konuşmalarını vakıf başkanı Mehmet Çamur, proje genel koordinatörü Necdet Saray yapacak. Türkiye Yayıncılar Birliği adına da Fahri Aral konuşacak. Ayrıca açılışta Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da bulunacak. Konuşmaları semah gösterisi izleyecek.

Fuarın önemini belirtmeme gerek yok.

Alevilik ile ilgili, Alevi kültürü ile ilgili hangi kitaplar yayımlandı, onları nerede buluruz, nereden alırız sorusuna etraflı bir yanıt veremiyorduk.

Dini kitaplar fuarlarında Alevilik ile ilgili yayınları, doğru kaynakları göremediğimiz de ortada.

Hiç kuşkum yok birçok kişi, kitaplıklarında Alevilik konusundaki eksiklerini bu fuarla giderecektir. Ben onlardan birisiyim. Bu ilk fuar, her yıl tekrar edilirse, biz de yeni yayınları alma olanağını kazanabiliriz.

Söyleşiler, okurların sorularının yanıtlanması açısından yararlı olacak.

Bir de kitap fuarı ekseninde dinletiler, sergiler, fuarı zenginleştiren diğer öğeler.

FUARA Alev Yayınları, Alfa Yayınları, Anahtar Yayınevi, Ardıç Yayınları, Ayrıntı Yayınları, Barış Yayınevi, Berfin Yayınları, Can (Adil Ali Atalay), Cem Yayınevi, Cumhuriyet Kitap, Çerçeve Yayınevi, Demos Yayınları, Demos Çocuk, Der Yayınevi, Doğu Kitabevi, El Yayınları, Everest Yayınları, H Yayınları, İletişim, İştirak Yayınları, Kalkedon Yayınevi, Kapı Yayınları, Kaynak Yayınları, Kırmızı Kedi Yayınevi, Kripto Yayınları, Kurgu Kültür Yayınları, LA Kitap Yayınları, Literatür Yayınevi, Özgür Yayınevi, Pencere Yayınları, Rebeze Kitaplığı, Serçeşme-Hünkar Yayıncılık, Sınırötesi Yayınları, Su Yayınevi, Tarih Vakfı Yurt Yayınları, Ulak Yayıncılık, Ürün Yayınları, Yeniden Anadou ve Rumeli Müdaafi Hukuk Yayınları, Yol Yayınları, Yön Yayınları (Yön Radyo), Yurt Yayınları katılıyorlar.

Fuara ayrıca katılan kurumlar ise: Alevi Bektaşi Enstitüsü, Garip Dede Dergâhı, Gazi Üniversitesi Türk Kültürü Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi, Kadıköy Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Karacaahmet Sultan Dergâhı Yayınları, Maltepe Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Sarıgazi Cemevi, Şahkulu Sultan Vakfı Yayınları, Yön Radyo.

Fuar süresince gerçekleşecek programda yapılacak konuşmalarda yer alan isimler ise şunlar: Ali Yaman, Esat Korkmaz, Erdoğan Aydın, Yüksel Mansur Kılınç, Fuat Bozkurt, Rıza Zelyut, Hamza Aksüt, Necdet Saraç, Sabahat Akkiraz, Merdan Yanardağ, Mehmet Kömür.

ÖNEMLİ ve gerekli bir kitap fuarı.

Bilgi için telefon: (0216) 368 55 25
Adres: Merdivenköy Mah. Ayışığı Sok. No: 7 Kadıköy/İstanbul
www.sahkulu.org
facebook.com/SahkuluSultan

X