"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Aysel Ekşi’yi andık

3 EKİM 2015 Cumartesi akşamı Beşiktaş Fulya Sanat’ta Prof. Dr. Aysel Ekşi’yi andık.
Ruh ve sinir hastalıkları uzmanı, aydın Cumhuriyet kadını Aysel Ekşi (26 Ocak 1934-14 Mayıs 2015) bilimsel çalışmalarının yanında, özellikle gençler için iz bırakan çalışmalar yaptı. ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) kurucu üyeliği ve başkanlığını yaptı.
Ondan sonraki çalışmalarını ÇEKÜL Vakfı bünyesinde sürdürdü.
Gecede ekrandan onun hakkında söylenen sözler geçiyordu.
Gülgün Feyman’ın görüntülü sunumunda, yaşamı ekrana getirildi.
Yılların sevgili dostu Oktay Ekşi’nin eşi olduğu için de hiç kuşkusuz onu bir güven kaynağı olarak görür bu açıdan da sempati ve saygı duyardım.
Gecede birçok dostu, meslektaşları, eşi, çocukları konuştu. Hepsi de onun laik Cumhuriyet’e olan inancını, bu uğurdaki çalışmalarını dile getirdiler.
Salona gelen herkes, “Ufkun Ötesini Gören Kadın”a saygılarını sunmaya, anılarını paylaşmaya gelmişlerdi. Yapay olmayan, içten gelen bu toplantılar, adına yapılan kişinin, zihnimizdeki ve kalplerimizdeki yerinin tayininde şaşmaz bir ölçüdür.
Onun bütün kitaplarını okudum, gençlikle ilgili çalışmaları başta ana-babalar, öğretmenler olmak üzere herkesin okuması gereken çalışmalardır. Çünkü o sınırlarımız içindeki gençliğin incelenmesi ile yetinmemiş, dünya gençliği ölçeğinde bir kitap yazmıştı.

* * *

BÖYLE gecelerin, bu anmaların kalıcı olması için mutlaka bir kitap çıkarılmasını savunurum.
Beşiktaş Belediyesi’nin yayımladığı, editörlüğünü Prof. Dr. Türkkaya Ataöv’ün yaptığı “Ufkun Ötesini Gören Kadın-Prof. Dr. Aysel Ekşi” kitabı, onun unutulmaz kişiliğini yazılarla bize tanıtıyor.
Ataöv, Sunuş’unda bakın nasıl tanıtıyor:
“Ozanımız Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın şöyle bir sözü var: ‘Uluslar büyük evladıyla yaşarlar ve büyürler.’ Bu kitabın konusu olan Prof. Dr. Aysel Ekşi büyük evlattı.
Şüphesiz ‘ulus’u oluşturan toprak, dil, geçmiş ve gelecek birliği gibi nesnel ve kendini bir toplumdan saymak gibi öznel öğeler var. Ancak, toplumlar büyük yurttaşlarıyla varlıklarına varlık katar, onlarla daha da büyürler. Ulus sahnesinde bunlar da doğup yetişiyorlar ve izler bırakıyorlar. Aysel Ekşi öyle biriydi.”
Bu yazıyı Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yazısı ve “Prof. Dr. Aysel Ekşi’nin Özgeçmişi” izliyor.
Kitaptaki fotoğraflar, onun toplumsal çalışmalarının belgeleri olarak önem taşıyor.
Ağaçlandırma projesi bunların önemlilerinden biri.
Adına yapılan kitapta yetmiş beşe yakın kişinin yazıları yer alıyor.
Bu yazıların belirgin yanı, bir aydın, bir Cumhuriyet kadınının yaşamının ekseninde Türkiye’de gelişimin, tarihinin, çağdaşlaşmanın tarihine not düşülmesidir. Tarih çoğu zaman bu tür önemli kişilerin biyografilerinden yararlanarak yazılır.

* * *

AYSEL EKŞİ unutulmayacaklar arasındaki yerini aldı.
Yaptıklarıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla yaşayacak.

X