"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Assos'ta Kant konuşulacak

FELSFE etkinliklerinin, sempozyumlarının, yayınlarının artması, düşünce sistemimizin gelişmesini, kavramları doğru ve geniş açıdan algılamamızı sağlar.

Felsefe tarihi kitaplarına ilgi büyük oranda olmasa da sürekli, belli bir ritimde devam ediyor.

Ayrıca çocuklar için düzenlenmiş felsefe kitaplarının yanı sıra, az sayfada çok şey öğreten kitaplar da benim iyimser tahminlerime göre, daha kapsamlı kitaplara yöneltiyor okuyanı.

Belli zamanlarda düzenlenen etkinliklerin, sempozyumların ivme kazanmasında Assos’ta Felsefe toplantılarının önemli rolü olduğu kanısındayım.

Büyük kentin gürültüsünden uzak, sakin bir beldede ve etkinliğe uygun mekânda yapılması yer seçimi açısından da uygun.

Dinleyici olarak oraya gidenler, memnun ayrıldıklarını ilettiler bana.

Benim tek isteğim, bu etkinliklerin kayda geçirilip kitaplaşması, orada bulunmayanların da yararlanabilmesi.

Uluslararası toplantıların benim için işlevlerinden biri de, aynı meslekten olanların birbirlerini tanıması, ayrıca o ülke hakkında bilgi edinmeleri, tarihi bir kentte sanırım Türkiye üzerine de olumlu kanaatlere sahip olacaklardır.

Felsefe tarihinin önemli filozoflarından Aristoteles, yaşamının bir bölümünü Assos’ta geçirmiş, bu antik kentte felsefe eğitimi yapmıştır.

17 yıldır düzenli olarak gerçekleşen ve gelenekselleşen Assos’ta Felsefe etkinliğinin bu yılki uluslararası toplantısı 3-6 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde gerçekleşen sempozyum etkinliğine, yurtdışından ve yurtiçinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve alan dışından felsefe meraklıları katılıyor.

Bu yılki sempozyum konusu ise felsefe tarihinin en önemli filozoflarından Alman filozof Immanuel Kant olacak. Bu çerçevede Kant’ın Bilgi Felsefesi ve Ahlak Felsefesi konuşulacak.

SEMPOZYUMA Prof. Dr. Rolf-Peter Horstmann (Berlin Humboldt Üniveristesi), Prof. Dr. Frederick Beiser (Syracuse Üniveristesi), Prof. Dr. Patricia Kitcher (Columbia Üniversitesi), Prof. Dr. Kenneth Westphal (Boğaziçi Üniversitesi), Doç. Dr. Desmond Hogan (Princeton Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Andrew Chignell (Pennsylvania Üniversitesi), Doç. Dr. Jan-Willem van der Rijt (Bayreuth Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Lucas Thorpe (Boğaziçi Üniversitesi) konuşmacı olarak katılacaklar.

Başta Truva ziyareti olmak üzere, etkinlikler arasında gezintilerle bölge tanıtımı da gerçekleştirilecek.

Etkinlik çerçevesinde, antik tiyatroda, Anne Sommer Bloch bir de klasik müzik keman dinletisi gerçekleştirecek.

TOPLANTILAR Assos Terace Otel’de yapılacak.

Telefon: 0286 7640285. Tüm konuşmalar İngilizce yapılacak ve Türkçeye çevrilmeyecektir. Herkese açık ve ücretsiz toplantılar için ayrıntılı bilgi ve ‘on-line’ kayıt için: www.philosophyinassos.org

X