"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Alınan kararların, önerilerin gerçekleşmesi dileğiyle

II. Millî Kültür Şûrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla 03-05 Mart 2017 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasının ikincisini de Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı yaptı. Şûraların ilki 1982’de, ikincisi 1989’da yapılmıştı.

Yemek arasından sonra Nabi Avcı, saat 15.00-16.30 ve 17.00-18.30 olmak üzere iki açılış oturumunu yönetti.

Birinci oturumda; Alev Alatlı, Hasan Celâl Güzel, İbrahim Kalın, Mehmet Genç yer aldı. İkinci oturumda ise Ahmet Güner Sayar, Atillâ Koç, Doğan Hızlan, İlber Ortaylı konuştular.

Akşam 20.00’de de Vefatının 100. Yılında Tanburî Cemil Bey Konseri vardı.

İkinci gün saat 09.30’dan itibaren komisyon üyeleri değişik salonlarda toplandılar.

Kültür Politikaları, Kültür Diplomasisi, Kültür Ekonomisi, Kültür Varlıkları, Müzeler ve Arkeoloji, Sahne Sanatları, Sinema, Radyo ve Televizyon, Müzik, Görsel Sanatlar, Dil ve Edebiyat, Yayıncılık ve Kütüphanecilik, Medya ve Kültür, Çocuk ve Kültür, Mimarî ve Kültür, Şehir ve Kültür, Yerel Yönetimler ve Kültür, Yurtdışı Türkler ve Kültür, Aile ve Kültür başlıklarından oluşan 17 ayrı komisyon toplandı.

Şûrada, bilim adamları, kültürel temsilciler, meslek örgütleri başkanları, yazarlar, edebiyatçılar, modern ve geleneksel sanatçılar, Kültür Bakanlığı görevlileri, yetkili bürokratlar komisyon üyesi ve katılımcı olarak çalışmalar yaptılar. Her komisyonda sekiz-on kişilik konusunda uzman katılımcı, ortalama 20 dakikalık sunum ve daha sonra aynı sürelik bir tartışma süresi ile toplantılar gerçekleştirdiler. Bütün bu bildiriler, tartışmalar komisyon görevlileri tarafından kaydedildi. Ayrıca konuşmalar komisyon başkanlığına yazılı olarak sunuldu. Akşam, toplantı bitiminde, çalışmalar sonunda oluşan kararlar komisyon başkanı tarafından bir sonuç raporu olarak toparlandı.

Son gün sabah oturumlarında bir gün önceki sunum ve tartışmalar sonucu ortaya çıkan rapor okunarak metnin bütünü üzerinde tartışıldı.

Tartışılan, karar altına alınan bu raporlara son şekil verilerek her komisyon raporu öğleden sonra, oturum yöneticisi ve Hüseyin Yayman başkanlığındaki toplantıda tek tek okundu.

III. Millî Kültür Şûrası, Bakan Nabi Avcı’nın kapanış konuşması ve şûra yöneticileri ile komisyon üyelerinin toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.

* * * 

28 yıl gibi bir aradan sonra gerçekleştirilen III. Millî Kültür Şûrası her kesimden pek çok kültür insanını bir araya getiren verimli bir çalışma oldu. Sonuçlarının, özellikle Kültür Bakanlığı üzerinde büyük etkisi olacağı bizzat Bakan Nabi Avcı tarafından vurgulandığı gibi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şûrada alınan kararların bizzat takipçisi olacağını dile getirmesi, oldukça önemli. Şûrada okunan bildiriler ayrıca bir kitap olarak basılacak. Bakan Avcı dördüncü şûranın üç yıl sonra yapılmasının planlandığını, bu toplantıdan çıkan sonuçların önümüzdeki kültürel işlere, politikalara büyük ölçüde yansıyacağını belirtti. Yine Kültür Bakanı Nabi Avcı bu raporlarda belirtilen her hususa dikkat edeceklerini, eleştiri, tespit ve tekliflerin her birine büyük önem verdiklerini ve bu hususların hayata geçirilmesi için gerekenleri yapacaklarını ifade etti.

Komisyonlarda sahafları temsilen Sahaflar Birliği Derneği Başkanı Emin Nedret İşli, Millî Şûra’da sahafların ilk kez temsil edildiğini, bu katılımın bir başlangıç olarak yeterli ve çok önemli olduğunu beyan etti ki aynı fikirdeyim.

* * * 

ŞÛRADA alınan kararların, önerilerin gerçekleşmesini, uygulamaya yansımasını bekliyoruz.

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI