"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Sivil toplumculukta İzmir neden önemli

TÜRKİYE Sanayici ve İş insanları Derneği’nin (TÜSİAD) yeni başkanı Simone Kaslowski oldu.


Yeni yönetimde İzmirli bir yönetim kurulu üyesi olmaması dikkatimi çekti.
İzmirli ve İzmir’de oturan bir üyenin olması kurulduğu günden bu yana hep dikkat edilen bir ayrıntıydı.
***
Bilmeyenler için bir hatırlatma yapayım.
TÜSİAD’ın 2 Nisan 1971 tarihli “Kuruluş Protokolü” nün altında 12 işadamının imzası var. Bu isimlerin bağlı olduğu kentler o protokolde şöyle geçmiş.
Feyyaz Berker (Mersin), Selçuk Yaşar (İzmir), İbrahim Bodur (Çanakkale), Osman Boyner (Kastamonu), Vehbi Koç (Ankara), Nejat Eczacıbaşı (İzmir), Sakıp Sabancı (Adana), Raşit Özsaruhan (İzmir), Ahmet Sapmaz (Adana), Melih Özakat (İzmir), Hikmet Erenyol (Mersin), Muzaffer Gazioğlu (Kayseri)...
Tabii Şinasi Ertan’ı da unutmamak gerekir. TÜSİAD’ın ilk günlerinde Ertan’ın büyük katkıları oldu.
Dikkat edilirse TÜSİAD, “büyük sermaye” gruplarının bir örgütü olarak kuruldu ama İstanbul sermayesinin temsilcilerince değil, çoğu Anadolu’dan İstanbul’a gelerek sanayi yatırımları yapan ve İstanbul dışında da yatırımları olan işadamları tarafından oluşturuldu.
Bu 12 kişiden dördü İzmir’dendir, İzmirlidir.
Kuruluş protokolünde Şinasi Ertan’ın imzası yoktur; beşinci kişi olarak da onun ismini yazabiliriz.
O yüzden TÜSİAD kurulduğu günden bu yana yönetim kurullarında İzmirli üye hassasiyetine hep özen gösterilmiştir.
İdil Yiğitbaşı son yönetim kurulunda da İzmir’i temsil eden üye olmuştu.
Şükrü Ünlütürk, Bülent Akgerman, Tufan Ünal, Haluk Özsaruhan, Öner Akgerman gibi isimler yönetim kurullarında geçmiş dönemlerde bulunmuşlardı.
***
İzmir sivil toplumculukta her zaman öncü bir rol üstlenen kentimiz oldu. TÜSİAD’ın kuruluşunda da İzmir iş dünyasının önemli bir misyon üstlendiğini görüyoruz.
Tüzüklere yazılmamış ama ritüelleşmiş bu geleneğin TÜSİAD’a güç kattığını düşünüyorum.
Sadece ben değil, İzmir’de birçok kişinin böyle düşündüğünü ve bu konuyu hassasiyetle izlediğini biliyorum.


Misyonu üstlenecekler

SİMONE Kaslowski, TÜSİAD’ın yönetim kurulu başkanı oldu. Murat Özyeğin, Mehmet Tara, Bahadır Balkır, Serra Akçaoğlu, Batu Aksoy, Fatih Kemal Ebiçoğlu, İrem Oral Kayacık, Nüket Küçükel, Barış Oran, Serkan Sevim, Can Yücaoğlu ve Bahadır Kaleağası diğer üyeler. Yönetim kurulunun gençleştiğini; şirketlerin ikinci, üçüncü kuşağının artık yönetimlerde yer aldığını görüyoruz.
TÜSİAD’ın yeni yönetiminde İzmir’de yatırımları olan Odak Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi İrem Oral Kayacık da var. Bir de Özyeğin Grubu’nun kurucusu ve İzmir doğumlu Hüsnü Özyeğin’in oğlu Murat Özyeğin. Her ikisi de İstanbul’da yaşıyor ama İzmir’le ilgili güçlü bağları var. Yeni yönetimde bu misyonu belki onlar üstlenecektir.


Selçuk Yaşar unutulmadı

TÜSİAD 49. Genel Kurulu öncesinde yaşayan kurucu üyeleri Selçuk Yaşar, Nihat Gökyiğit, Osman Boyner ve Demir Karamancı’yı teşekkür plaketi ile onurlandırdı. Bu dört isim de gerçekten Türk sanayisinin önemli temel taşlarındandır.
Her biri iş değil, sektör yaratan insanlar...
Hem TÜSİAD’ın, hem ESİAD’ın kurulmasında Selçuk Yaşar’ın büyük katkısı vardır.
Buralara sadece bir dernek diye bakmamak lazım.
Demokrasinin olgunlaşmasında bu derneklerin büyük katkısı oldu.
Sosyal alanların genişlemesinde, bireysel özgürlüklerin konuşulmasında, girişimciliğin topluma örnek olmasında TÜSİAD ve ESİAD’ın önemli rolleri oldu.
İnsanlar yaşarken hatırlanmalı...
TÜSİAD, kurucusu olan bu dört üyeye teşekkürlerini ileterek, en doğrusunu yapmıştır.

X