"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Seçmenin iştahı kaçmıştı

Şu net...
Tayyip Erdoğan; dokuzuncu seçiminden de zaferle çıkmayı başardı. Türkiye gibi siyasetin çalkantılı, dalgalı olduğu bir ülkede böyle bir başarıyı yakalamak hiç de kolay değil. O yüzden bu büyük bir başarı öyküsüdür.
Şu da net...
Ekmeleddin İhsanoğlu muhalefet partilerinin ortak adayı olmasına rağmen arkasında güçlü bir destek bulamadı. Hem İhsanoğlu ismi sokakta bir heyecan yaratmadı, hem de güçlü bir kampanya süreci yaşanmadı. Oysa Erdoğan’ın adaylığı aylar hatta yıllar öncesinde belliydi. Aday seçiminin son ana bırakılması, bir ön hazırlığın yapılmaması büyük bir eksiklikti. Ege’nin kentlerini dolaşırken ben de İhsanoğlu’nu takip ettim; 10 partinin desteğini alan bir adayın toplantıları çok daha kalabalık, çok daha ses getirici olmalıydı.
MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş’ın “Kampanyanın ilk dönemlerinde CHP bizden daha çok çalıştı. Son günlerde ise biz saha çalışmalarını artırdık” sözleri aslında fotoğrafı netleştirmiyor mu?

Net olan bir şey daha var.
Yine İzmir’den örnek verelim. 2014 yerel seçimlerinde 3 milyon 32 bin 183 seçmenin 2 milyon 751 bin 913’ü oy kullandı. Oyların 2 milyon 657 bin 447’si geçerli sayıldı. 280 bin 270 kişi sandığa gitmedi. Katılım oranı yüzde 90 oldu.
10 Ağustos ise 3 milyon 46 bin 5 seçmenden 2 milyon 393 bin 664 seçmen oy kullandı. Oyların 2 milyon 357 bin 707’si geçerli sayıldı. Katılım oranı ise yüzde 77 oldu.
İhsanoğlu 1 milyon 382 bin 641, Erdoğan 786 bin 967, Demirtaş ise 188 bin 99 oy aldı.
Bu rakamların oransal anlamı şöyle…
İhsanoğlu yüzde 58.64, Erdoğan 33.38, Demirtaş yüzde 7.98...
Birkaç ay önce oyların yüzde 59’unu tek başına alan CHP; seçmeninin tamamını sandığa götüremedi. Bazı seçimlerde oylarını yüzde 17’lere kadar çıkardan MHP de; tabanını İhsanoğlu için ikna edemedi.
Sonuç bellidir; hayırlı olsun.

Hep yazıyorum.
İsimlerden, partilerden çok daha önemli olan demokrasinin işleyişidir. Siyasetçilerimiz kabul etmese de; demokrasimiz olgun değildir, güçlü değildir ve en önemlisi umut verici değildir.
Özellikle CHP ve MHP; seçmenin bu iştahsızlığını, seçmeni bu ruh haline getiren nedenleri araştırmalıdır.
“Demokrasi tembelliği yapmayın oyunuzu atın” demiştik.
Yine söylüyorum.
Seçimden seçime oy atmakla iş bitmiyor; çözüm toplum meselelerine kafa yormaktan geçiyor.

Artık siyaset algıyı yönetmek

Şunu unutmamak gerekir. Bugünün siyaseti algıyı yönetmekten geçiyor. Kabul edelim; AK Parti bunu öğrendi ve meydanları dalgalandırmayı iyi biliyor. Muhalefet “İktidarın kaynakları ve devletin olanakları bizde yok” diyor. Siyasetin finansmanı şeffaf olmalı; bu konuda almamız gereken çok yolun olduğunu söylüyoruz. Yasal düzenlemeler çok yetersiz, ya da iktidarın lehine... Ama şunu unutmamak da gerekir. Kısıtlı imkanlarla bile çok daha güçlü bir kamuoyu ve algı yönetimi yapmak her zaman mümkün. Muhalefetin bir de bu ayrıntıya bakması gerekir.

Demirtaş’ın çıkışı

İzmir’de Selahattin Demirtaş’ın oylarını 100 bin artırması ve ikiye katlaması bu seçimin ilginç notlarından... Uzmanlar HDP’nin oylarının İzmir’de doygunluğa ulaştığını, zirvede olduğunu söylüyor. Takip edip göreceğiz. Ama şu var ki; HDP’nin geleneksel çizgiden çıkıp geniş kitlelere hitap eden siyasetinin, daha doğrusu Demirtaş’ın söylemlerinin siyasi bir karşılığı olduğu bir gerçek...

Ne Kuşu’ymuş

Kütahya Simav’da Kuşulular yine sandığa gitmedi. Bu dördüncü... Ve isteklerinde ısrarcılar... “Dediklerimiz olmazsa sandık getirmeyin” diyorlar. Dünyada böyle bir örnek var mıdır; bilmiyorum.

X