"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Samsun beni şaşırttı

Kemal Çolakoğlu haklı
NE güzel söylemiş Kemal Çolakoğlu BEN TV’de yayınlanan programda...
“İzmir ve İstanbul kıyaslanmamalı...”
Ve devam etmiş.
“İzmirli’nin yaşam tarzı nedir, ne arzu eder? İstanbul zaten bir dünya şehri... Amerika’da New York, İngiltere’de Londra neyse Türkiye için de İstanbul o... İzmir’deki insanların İstanbul ve İzmir’i mukayese etmemesi lazım.”

***

“Devlet İzmir’e pek bir şey yapmadı...”
Ve devam etmiş.
“İzmir Anadolu şehirleriyle kıyaslanırken bir nokta atlanıyor. Bu şehirlerin büyüme rakamlarıyla İzmir’in büyüme rakamları da karşılaştırılamaz. İzmir protest bir şehir... 1945’te Demokrat Parti İzmir’de kuruluyor, Başbakan çıkarıyor. 70’li yıllarda Karaoğlan da buradan çıkıyor. Özal’ın Türkiye’yi liberal hale getirme politikası da en çabuk İzmir’de kabul görüyor. Siyasilere hep dürüst konuşuruz. Biz siyasilerin duymak istemediklerini de söylüyoruz. İzmir ihmal edildi. Açık konuşalım; devlet İzmir’e pek bir şey yapmadı.”

***

“Vahşi kapitalizmde İzmir kaybetti...”
Ve devam etmiş.
“Çok açık ve net söylüyorum. İzmirliler vergilerini doğru beyan eden, hayali ihracata karışmayan insanlardır. Vahşi kapitalizm bize kaybettirdi.”

***

“İzmir’de bir hantallık var...”
Ve devam etmiş.
“İzmir’in siyasetteki parlak dönemleri geride kaldı. Siyaseten güçlü olmamız ve yöremizden bir Başbakan çıkarmamız lazım. Yerel yönetimle merkezi hükümet farklı olunca; yerel yönetim yasalara daha fazla özen göstermek zorunda kalıyor, bu da bir hantallık yaratıyor...”
Yorum yok, birçoğumuzun düşüncelerine tercüman olduğunu düşünüyorum.


Samsun beni şaşırttı
TÜRKİYE Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen’in bir açıklamasından öğrendim.
Eskiden leblebisinden başka bir şeyi bilmediğimiz Çorum dişçilik gereçlerinde, şeftalisi ve otomobil endüstrisi ile bilinen Bursa artık metal işleme makineleri ve takım tezgahlarında, balıkçılık merkezi Samsun ise artık müzik aletleri ile dünya çapında rekabet ediyormuş. 86 ana sektörde faaliyet gösterilen beş şehir var Türkiye’de... İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ ve Adana...
Samsun ilgimi çekti. Samsun’da üretilen müzik aletlerinin bütün dünyada aranır olması hoşuma gitti. Ama listeye baktım. Anadolu’nun birçok kenti, farklı sektörlerde öne çıkmış.
Bu şirketlerin ihracat ağırlıklı çalışması dünyayla rekabet ediyor olmalarını ve dünyayı tanıdıklarını gösteriyor.
Anadolu’daki ekonomik gelişmeler önemli...
Benim eleştirim ise şu yönde...
Ekonomideki yüz güldüren bu gelişmeler ne yazık ki, sosyal alanda gözükmüyor.
Hala birçok kentimizde sinema sayısı az, tiyatro salonları yok, varsa da çok amaçlı salonlarda yapılmaya çalışılıyor.
Gündelik hayatı zenginleştiren mekanlar, alanlar yaratılmış değil.
Geçenlerde üniversite gençleriyle yapılmış bir anket çalışmasında okudum.
Benzer eleştiriler o sonuçlara da yansımış.
Anadolu ekonomisi büyüyor, sosyal hayatı buna ayak uyduramıyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI