"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Ne yıldı ama

Aslında bu yılın özetini bir Fransız arkadaşım geçen gün sohbet ederken yaptı.
Dedi ki...
“Çok fazla siyaset konuşuyorsunuz. Daha doğrusu siyasetten başka bir şey konuşmuyorsunuz. Oysa hayat siyasetten ibaret değil...”
Bu arkadaşım Türkiye’yi iyi bilir ve çok sever.
Burada iş yapar, tatillerini geçirir ve bu ülkenin geleceğine hep inanır.
O yüzden analizlerine, gözlemlerine hep dikkat ederim.
Türkiye geçen yıldan devraldığı 17 – 25 Aralık olaylarını konuşur, paralel yapı tartışmalarını yaparken; Fransa başka bir skandalı konuşuyordu.
Fransız magazin dergisi Closer, Cumhurbaşkanı Hollande’ı motosikletine binerek gizlice kendisinden 20 yaş genç sevgilisi Julie Gayet’nin evine giderken görüntülemiş;
Elysee Sarayı’nda kıyamet kopmuştu.
Elbette Fransa’nın bir numaralı isminin karıştığı bu aşk dedikodusu ülkeyi karıştırmıştı ama Fransızlar asıl Hollande’ın sevgilisi Valerie Trierweiler’in ne yapacağını merak ediyordu.
Türk medyası kadar Fransız medyasını da takip ederim.
Trierweiler’in Hollande’ın ilişkisini öğrendiğinde fenalaşarak hastaneye kaldırılması, saraydan ayrılması, Gayet ile Hollande’ın ilişkileri, Trierweiler’in yazdığı kitap gündemden düşmedi.
Ama Fransız siyasetçiler bu olayı bile hiçbir zaman siyasi malzeme olarak kullanmadı. Hollande’ı kötüye giden ekonomiden dolayı acımasızca eleştirdiler, geriye giden sosyal haklar konusunda uyardılar, ama Elysee Sarayı’ndaki bu baş döndüren aşk dedikodularını siyasetin konusu yapmadılar.
Fransız arkadaşım Paul; bu örneği verdi.
“Sizin siyasetçiler siyaset dışında bir şey konuştuklarında dinlenmeyeceklerinden endişe ediyorlar” diye de ekledi.
Haklıydı.
Gazete yaparken, yazı yazarken elbette siyasetin tam göbeğindeyim.
İstesem de istemesem de, sevsem de sevmesem de...
Ama biliyor ve görüyorum ki; siyaset hepimizi boğdu, ruhumuzu yordu.
Bu yıl seçim yılı olsa da siyasetsiz sohbetler diliyorum.

VE SOMA

2014’ün bendeki en derin izi Soma faciası oldu. Kazadan birkaç saat sonra Soma’da yaşadıklarımı hayatım boyunca unutmayacağım. O çığlıklar, o bağırışlar, o çaresizlik bugün gibi aklımda... Ve birkaç saatte dolan Soma, Kırkağaç mezarlıkları...
Soma için bütün Türkiye seferber olsa da; emin olun ki Somalıların çaresizliği hala devam ediyor. Çünkü ilçenin tek geçim kaynağı olan madenler bugün kapalı ve yakın bir gelecek için de bir umut bulunmuyor.
Söylemelim ki; Soma çok gergin...
Facianın yaşandığı günlerde olduğu gibi...

İnfaz yargısız olunca insan uzaklaşıyor
Aralık ortasında Instagram CEO’su Kevin Systrom üye sayısının 300 milyonu aştığını ve 284 milyon aktif kullanıcıya sahip Twitter’ı geçtiklerini açıkladı. Instagram kullanıcıları arasında Türkler ön sıralarda yer alıyor. Instagram telefonunuzda, tabletinizde yüklüyse ve takip ediyorsanız; fark edeceksiniz insanlar daha çok mutlu olduğu anları paylaşıyorlar. Kutlamalar, buluşmalar ağırlıkta... Türklerin Instagram ilgisini bir psikolog arkadaşım yine siyasete dayandırarak açıkladı.
“Twitter’da siyaset çok konuşulunca, yargısız infaz çoğalınca Türkler pasif takipçi oldular. Instagram ise az da olsa insanların nefes aldıkları, mutluluklarını paylaştıkları bir platform haline geldi...”
Galiba ben de bu ruh halindeyim.
İnfaz yargısız olunca insan uzaklaşıyor.

X