"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Kariyer mi? Bir dakikada sıfırlanabilir

HER gün başka bir sabaha uyanıyoruz, hem de yeni, yepyeni...
Aslında önceden kestirilemeyen, sürprizlere açık, bir o kadar da heyecanlı...
Bakın dijital dünyada öylesine hızlı gelişmeler oluyor ki, sabah kalktığınızda size nelerin getireceğini, hayatınızı nasıl etkileyeceğini ve hangi köklü değişiklere neden olabileceğini bilemiyorsunuz.
Örnek mi?
Geçenlerde bir haber vardı, belki gözünüzden kaçmış olabilir, okuyup düşünmenizi istedim.
Haber şöyleydi...
“IBM’deki kariyerini instagram için bıraktı...”
Eelco Roos, 10 yılı aşkın bir süredir IBM’in en stratejik bölümü olan bilgi teknolojilerinin başındaydı. Instagram hesabıyla da ilgilenen Roos’un bu hobisi instagram’da ilgi çekmeye başlayınca takipçileri de yavaş yavaş artmaya başladı.
Sonunda 400 bin sınırını da aşan takipçi sayısını gören Roos, IBM’deki 10 yıllık işini hiç düşünmeden bıraktı. Zira Instagram’da büyük markalar fotoğrafları için Roos’a sponsor olmaya başlayınca Roos, artık instagram’ı hobi olmaktan çıkarıp kendi işi gibi görmeye başlamış.
Şimdi IBM’den kazandığının çok daha fazlasını, hatta birkaç katı fazlasını kazanıyor.
Hem her gün kalkıp belli bir saatte işe gitme stresi yok, iki haftaya sıkışmış bir izin kullanma mecburiyeti yok, IBM’in en önemli bölümünün başında olmasına ve herkesin onu el üstünde tutmasına rağmen hiyerarşi kaygısı yok...
Yok da yok...
Instagram bir fotoğraf paylaşma programı... Üstelik ücretsiz... Üstelik kullanıcılarına çektikleri bir fotoğraf üzerinde dijital filtre kullanma ve bu fotoğrafı Instagram’ın da dahil olduğu, sosyal medya servisleri ile paylaşma imkanı tanıyor.
Ve dünyada birçok insanın hayatını değiştiren program hayatımıza 2010 yılında girdi.
Tıpkı facebook, twitter gibi...
Sanki hep bu programlarla doğduk, sanki hayatımızdan biri çıktığı zaman boşluktaymışız gibi...
Üzerinden sadece 5 yıl geçmiş ve son iki yıldır yükselen bir trend yakalanmış oldu.
Kariyerlerini bir dakika bile düşünmeden noktalayan, gençlik hayallerini çok farklı büyütebilen fırsatlar sunuyor bu alanlar...

Kariyer mi Bir dakikada sıfırlanabilir

Eelco Roos’un hikayesi Türkiye’de de geçerli

BUNDAN birkaç ay önce Eelco Roos’un hikayesine benzer bir olay yaşadım. Sevdiğim bir dostumun evindeyim. O gece kendi elleriyle hazırladığı müthiş bir yemek yiyoruz. Masada da tanımadığım iki genç var. Ellerindeki telefonlarla, makinalarla sürekli fotoğraf çekiyorlar.
Bir yandan da yeni bir program olan Periscope ile canlı yayın yapıyorlar.
Sosyal medyayı ben de kullanıyorum. Ama ölçülü, herkes gibi herşeyi paylaşmak bana hem doğru gelmiyor hem de ayırabileceğim zaman son derece kısıtlı... Ama anlıyorum ki, benim biraz daha bu dünyada vakit geçirmem gerekiyormuş.
Neyse...
Sohbet sohbeti açtı.
Öğrendim ki, bu iki genç de tıptı Eelco Roos gibi profesyonel işlerini bırakıp sosyal medyacı olmuşlar. Aslında kendilerine “guru” diyorlar, her biri instagram gurusu olmuş.
Gittikleri yerlerde çektikleri fotoğrafları paylaşıyorlar, kendilerine göre bir üslupları var. Herkesin anlayabileceği kısa notlar düşüyorlar. Bir anlamda başkaları adına gustoluk yapıyorlar.
Onların da Eelco Roos gibi sponsorları var.
Gezdikçe, paylaştıkça takipçi sayıları artıyormuş.
Artıkça da sponsorların sayısı, ilgisi fazlalaşıyormuş.
O akşam önümüze üç aylık bir program çıkardılar, boş gün yoktu.
Hatta bir sonraki yılın takvimine bile notlar almaya başlamışlar.
Diyeceğim o ki, her sabah yeni bir fikri, yeni bir sürprizi bize getirebilir.
Yeter ki, açık olun, dünyaya bağlanın...

Çocuklarınıza da bu örnekleri anlatın

YAKIN arkadaşlarımın çocukları ve elbette kendilerinde de bir üniversite telaşı var. Haklılar, yıllardır sınavlar için hazırlandılar, birkaç hafta süren sınav stresi yaşadılar. Şimdi de sıra tercih meselesinde...
Neyi seçsen aklın bir başka seçenekte kalıyor.
Onlara da Eelco Roos’u anlatıyorum.
Kariyer dediğin şeyi insan kendisi yaratıyor. Elbette aldığın eğitim çok önemli, elbette yaptıkların, yapacakların çok ama çok önemli...
Ama fırsatları değerlendirmek, hayatı farklı yorumlayabilmek, geleceği başka açılardan kurgulamak da önemli...
Çocuklarınıza bu örnekleri anlatın, kendinizi de bu yeni dünyanın birer oyuncusu gibi görün...
Hepimiz için bu fırsatlar var...

X