"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Altay Beşiktaş’ın teklifini kabul etmeliydi

Olmaz diye düşünüyorduk ama oldu.
Önce Süper Lig’ten, sonra Birinci Lig’ten düştü Altay...
Göz göre göre, eriye eriye...
Resmi kuruluşu 1914 gözüküyor; ama geçmişi 1905’lere kadar gidiyor.
Bir asrı çoktan devirmiş; Türkiye’nin en eski kulüplerinden biri olan Altay, şimdi de İkinci Lig’den düşme tehlikesiyle karşı karşıya...
Şaka gibi ama bu da gerçek olabilir.
Çünkü Altay’ın maç yapacak stadı yok, geçmiş borçlardan dolayı gelen transfer yasağından dolayı kıpırdayacak hali yok, yasak kalksa bile transfer yapacak parası yok.
Daha da önemlisi bu gidişatı tersine çevirecek morali yok, gücü yok, umudu yok.


***


Göztepe’de kulübe sahip çıkan bir başkan var. Mehmet Sepil bir şans, Göztepeliler Sepil’in kıymetini bilmeliler. Tabii Altınbaş Grubu’nu da unutmamalılar. Sonuçta Sepil’e borçsuz bir kulüp devrettiler. Göztepe’nin altyapı problemi yok, Sepil’in vizyonu Göztepe camiasından gerekli desteği alırsa takımı çok daha iyi yerlerde göreceğimize inanıyorum.
Altınordu için de aynı şeyi söyleyebilirim. Mehmet Özkan bu işi bilen, vakit harcayan, kurumsallaşmaya yatırım yapan biri... Altınordu eninde sonunda başarıyı yakalayacaktır.
Buca’nın yeni bir ruha ihtiyacı var. Yoksa bugün olmasa yarın Buca çıkmaz bir sokağa girebilir.
Karşıyaka hem şanslı, hem şanssız... Kulüpte beklentiler yüksek; futbolda gelmeyen başarı hayal kırıklığı yaratıyor. Ama basketteki çıkış caimaya moral veriyor. Elbette Selçuk Yaşar gibi bir destek de arkada... Ancak Karşıyaka’yı da bekleyen tehlike geçmişin borçları... Yine de Karşıyaka’nın farklı alternatif bir çıkış yakalayabileceğini düşünüyorum.


***


Altay bir çıkış yolu bulmalı...
Çünkü sıkıntı ortada, yapılabilecekler belli...
Birincisi büyük Altay camiası bir araya gelmeli...
Kırgınlıkları, dargınları bir kenara bırakarak hem de...
Ve takım için büyük bir kampanya başlatılmalı...
Maddi yetmez; manevi olarak da kulübün yanında olunduğunu İzmirliler hissettirmeli...
İkincisi...
Beşiktaş’ın teklifi yeniden değerlendirilmeli.
Bakın Altay’ın kabul etmediği teklifi Adanaspor kabul etti. Üstelik vakit kaybetmeden de imzayı karşılıklı attılar. Beşiktaş Adanaspor’dan hisse alacak ama çoğunluk Beşiktaş’ta olmayacak. Oyuncular Adanaspor’da futbol oynayarak tecrübe kazanacak.
Sonuçta Adanaspor Beşiktaş’ın kardeş takımı olacak.
Bu kadar açık ve net...
Bu teklifi Altay niye kabul etmedi, anlamadım.
Çünkü bu sayede kulüp kısa vadeli borçlarından kurtulacak, transferler sayesinde daha parlak bir futbol başarısı yakalayabilecekti.


***


Doğru, Altay kökleri olan, büyük bir kulüp...
Ama bugün geldiği şartlar ortada...
Bu işbirliği Altay’ı küçültmez, aksine yeniden ayağa kalkmak için bir fırsat yaratır.
Başkan Aslan Savaşan bu öneriyi yeniden gündeme getirmeli, büyük camiayı Beşiktaş ile yeniden masada bir araya getirmelidir.

X